Wybór implantów piersiowych to kluczowy krok w procesie powiększania piersi. Odpowiedni typ i rozmiar implantów mają fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia harmonijnego i naturalnego efektu, który spełni Twoje oczekiwania. Bardzo ważne jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonego chirurga plastycznego, który nie tylko profesjonalnie wykona zabieg pod kątem technicznym, ale też odpowiednio dobierze rozmiar i typ implantów.

Implanty piersi wypełnione żelem silikonowym czy roztworem soli fizjologicznej?

Przy wyborze implantów piersiowych, jednym z kluczowych aspektów jest rodzaj wypełnienia. Najpopularniejsze opcje to implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym oraz roztworem soli fizjologicznej. Każda z opcji ma oczywiście mocniejsze i słabsze strony, dlatego wybór warto przedyskutować z chirurgiem.

Implanty silikonowe

Obecnie powszechnie stosuje się implanty wypełnione żelem silikonowymi, czyli gęstą, elastyczną substancją, która sprawia, że biust jest miękki i naturalny w dotyku. Jego wygląd jest bardziej zbliżony do naturalnych piersi, co sprawia, że są często preferowane przez pacjentki, które pragną osiągnąć realistyczny efekt. Żel silikonowy jest stabilny i utrzymuje swój kształt, co przekłada się na trwałość implantu.

W badaniach przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej (ASPS), implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym okazały się dawać bardziej naturalny efekt wizualny oraz lepsze wrażenia dotykowe w porównaniu do implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej. Wspomniane badania wskazywały na wysoki poziom zadowolenia pacjentek z implantami silikonowymi.

Implanty z roztworem soli fizjologicznej

Implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej są umieszczone w ciele pacjentki i następnie napełniane płynem do pożądanego rozmiaru. Ten rodzaj implantów ma kilka zalet, takich jak mniejsze nacięcie w obszarze implantacji, dzięki czemu do minimum zostaje ograniczone ryzyko powstawania blizn. W przypadku ewentualnej nieszczelności implantu, roztwór soli fizjologicznej jest bezpieczny dla organizmu.

Trzecim dostępnym rozwiązaniem są implanty z wypełnieniem mieszanym, czyli tzw. ekspandery Bakera. Zawierają silikonowy żel, dodatkowo otoczony warstwą soli fizjologicznej. Rozwiązanie to zostało wprowadzone z myślą o osiągnięciu pewnych zalet obu typów implantów. Silikonowy żel zapewnia elastyczność i naturalny efekt, a dodatkowe wypełnienie solą fizjologiczną pozwala na regulację objętości implantów po ich umieszczeniu w organizmie pacjentki. To istotne dla chirurga plastycznego, który ma kontrolę nad osiągnięciem optymalnych proporcji.

Ekspandery Bakera mogą być szczególnie korzystne dla pacjentek, które potrzebują dostosowania rozmiaru implantów w trakcie procesu powiększania biustu, na przykład kiedy w grę wchodzi rekonstrukcja brodawki sutkowej i biustu.

Implanty okrągłe czy anatomiczne?

Decyzja dotycząca wyboru między implantami okrągłymi a anatomicznymi jest ważnym etapem procesu powiększania piersi. Oba rodzaje implantów mają swoje charakterystyczne cechy, które warto rozważyć, żeby osiągnąć wymarzony rezultat.

Implanty okrągłe

Implanty okrągłe są symetryczne wokół osi i zapewniają równomierne wypełnienie piersi. Charakteryzują się pełniejszym wyglądem w górnej części piersi, co może stworzyć efekt uniesienia piersi. Ich umieszczenie w organizmie jest o tyle prostsze, że pojawia się mniejsze ryzyko powstawania nierówności. Pozwalają więc na efekt podobny, jak lifting piersi oraz osiągnięcie pełnego dekoltu.

Implanty anatomiczne

Implanty anatomiczne, nazywane również implantami spiczastymi lub kształtowanymi, mają naturalny kształt, który naśladuje anatomię naturalnych piersi. Są węższe w górnej części i posiadają lekko opadający kształt, co ma na celu imitowanie naturalnego opadania piersi. Idealnie sprawdzają się u pacjentek, które dążą do osiągnięcia bardzo naturalnego wyglądu.

Implanty anatomiczne mogą być szczególnie korzystne w przypadku pacjentek z niską masą ciała lub niskim poziomem tkanki tłuszczowej, ponieważ pozwalają na osiągnięcie harmonijnego efektu.

Implanty gładkie czy teksturowane?

Kolejną decyzją, którą należy podjąć przed powiększeniem piersi, jest wybór powierzchni implantu: dostępne są implanty gładkie i teksturowane.

Implanty gładkie

Charakteryzują się gładką powierzchnią, co umożliwia swobodne poruszanie się implantu w obrębie torebki tkankowej piersi. Ten rodzaj implantów może zapewnić bardziej naturalny ruch piersi oraz wygląd, szczególnie przy poruszaniu się. Ich powierzchnia może również ograniczać ryzyko występowania marszczenia skóry, co jest istotne zwłaszcza przy cienkiej tkance piersiowej. Implanty gładkie mogą być bardziej korzystne u pacjentek o dobrym pokryciu tkankowym piersi, które nie potrzebują dodatkowego efektu „przylegania” implantu.

Implanty teksturowane

Implanty teksturowane posiadają delikatną fakturę na powierzchni, co zapobiega przemieszczaniu się implantu i minimalizuje ryzyko obrzęku torebki tkankowej. Mają one tendencję do „przylegania” do tkanki piersiowej, co może pomóc w utrzymaniu stabilnej pozycji implantu. Tego typu implanty często stosuje się u pacjentek z cienką tkanką piersiową lub decydujących się na rekonstrukcję piersi po mastektomii.

Jaki rozmiar implantów wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego rozmiaru implantów piersi jest jednym z kluczowych kroków w procesie powiększania piersi. Właściwy wybór opiera się na dokładnym zrozumieniu własnych oczekiwań oraz konsultacji z doświadczonym chirurgiem plastycznym.

Budowa ciała

Rozmiar, struktura kości i szerokość klatki piersiowej będą miały wpływ na ostateczny rezultat powiększenia piersi. Ważne jest, aby implanty były proporcjonalne do Twojej figury, aby osiągnąć harmonijny wygląd.

Wielkość i waga

Pacjentki o większej masie ciała i rozmiarze mogą wybrać implanty o większym rozmiarze, zachowując nadal naturalny wygląd. W przypadku pacjentek o mniejszej masie ciała, implanty o zbyt dużym rozmiarze mogą wydawać się nienaturalne, a nie każdej kobiecie zależy na takim efekcie.

Oczekiwania i styl życia

Przy wyborze rozmiaru implantów ważne jest, aby uwzględnić swoje oczekiwania co do wyglądu i stylu życia. Czy preferujesz subtelne powiększenie czy bardziej rzucający się w oczy efekt? Czy ważna jest dla Ciebie aktywność fizyczną, która może wpłynąć na komfort noszenia większych implantów?

Proporcje i symetria

Dobry chirurg plastyczny zadba o symetrię i równowagę, nie tylko między piersiami, ale też całą sylwetką. Różnice w wielkości lub kształcie piersi mogą być skorygowane dzięki wyborowi odpowiedniego rozmiaru implantów.

Konsultacja z chirurgiem

Konsultacja z doświadczonym chirurgiem plastycznym jest kluczowym etapem w wyborze rozmiaru implantów. Chirurg może wykorzystać technologie wizualizacji, takie jak próbki implantów lub symulacje komputerowe, aby pomóc Ci zobaczyć, jak różne rozmiary będą wyglądać na Twojej sylwetce.

Powiększanie piersi nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Żeby być zadowoloną z efektu, bardzo ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym chirurgiem, który dobierze właściwe implanty do oczekiwań i sylwetki pacjentki.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...