Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wiele osób boryka się ze spierzchniętymi i przesuszonymi ustami. Przyczyn takiego stanu rzeczy oprócz niskich temperatur i wiatru może być wiele – od nieprawidłowej diety i niedoborów, przez nieodpowiednią pielęgnację, aż po oblizywanie ust. Często jednak pomimo pewności, że żaden z tych problemów nie występuje, wargi wciąż są suche. Dowiedz się, co można zrobić, aby pozbyć się przesuszonych ust.

Iniekcje kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy, chociaż przeważnie kojarzy się z zabiegami powiększania ust, wcale nie musi mieć wyłącznie takiego zastosowania. Iniekcje z pomocą tego biopolimeru mogą rozwiązać problem przesuszonych ust w kilka chwil. Oprócz tego sprawiają, że usta zostaną ładnie podkreślone, zyskają na wyglądzie i będą wygładzone. Nawilżenie osiągnięte dzięki iniekcji kwasem hialuronowym utrzyma się kilka miesięcy. Podawania kwasu nie należy się bać, ponieważ jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim.

Dlaczego kwas hialuronowy nawilża skórę?

Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody, zatem mówimy, że ma on właściwości silnie higroskopijne. Ponieważ występuje naturalnie w ludzkich tkankach, a jego ilość wraz z upływem lat się zmniejsza, skóra staje się sucha, pomarszczona i zwiotczała. Jest wykorzystywany nie tylko w medycynie estetycznej i kosmetologii, ale również w wielu zabiegach leczniczych.

Nawilżanie ust kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Dlaczego warto zdecydować się na kwas hialuronowy?

Zabiegi na usta z użyciem kwasu hialuronowego to najtrwalsze z możliwych rozwiązanie problemu przesuszonych ust. Podczas jego aplikacji bardzo rzadko występują reakcje alergiczne, a sam zabieg jest obarczony niskim ryzykiem powikłań. Poza tym iniekcje umożliwiają widoczne odmłodzenie ust i zadbanie o to, by prezentowały się o wiele bardziej świeżo. Jeśli wykonujemy zabieg z kwasem wyłącznie w celu nawilżenia spierzchniętych ust, należy poinformować o tym lekarza. Wówczas, specjalista wstrzyknie określoną ilość preparatu w taki sposób, by nie zmienić kształtu ust.

Zalety zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego

Zaletą zabiegów z kwasem hialuronowym w celu nawilżenia ust jest to, że dają względnie trwałe efekty oraz można je powtarzać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przeprowadzenie iniekcji jest wyjątkowo szybkie, a podczas zabiegu praktycznie nie występuje dyskomfort, który ogranicza się jedynie do momentu wkłucia. Specjaliści radzą sobie z tym, aplikując Pacjentom dodatkowe znieczulenie, które niweluje wszelkie dolegliwości bólowe.

Preparaty przeznaczone do aplikacji kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy występuje w trzech różnych postaciach:

  • Usieciowanej – mocno zagęszczonej, której metabolizowanie przez organizm zajmuje najwięcej czasu. Daje efekt wypełnienia i powiększenia ust.
  • Częściowo usieciowanej – wykorzystywanej w przypadku chęci delikatnego wypełnienia.
  • Nieusieciowanej – która pozostaje w skórze znacznie krócej, niż preparaty usieciowane, jednak daje mocny efekt nawilżenia i regeneracji naskórka.

Różnice w preparatach dotyczą rodzaju kwasu hialuronowego, który znajduje się w środku, jak również przeznaczenia. Powstały odrębne środki, przeznaczone nie do powiększania ust, jak i do ich nawilżania.

Przebieg zabiegów z użyciem kwasu

Zabieg rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz sprawdza, czy przeprowadzenia go nie uniemożliwiają żadne przeciwwskazania. W trakcie przygotowań do działania omawia się także oczekiwany efekt. Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu przystępuje się do realizacji procedury – najpierw należy nałożyć krem znieczulający na usta, odczekać parę minut, zdezynfekować je, a następnie zaaplikować wypełniacz w czerwień wargową. Po wyjęciu igły lub kaniuli spod naskórka lekarz delikatnie rozmasowuje usta, by odpowiednio rozprowadzić preparat.

Możliwość wymodelowania i zmiany kształtu ust

W czasie zabiegów nawilżających na usta można zdecydować się również na ich wymodelowanie, zmianę kształtu lub pozbycie się asymetrii. Wówczas, używa się preparatu dedykowanego osobom, które chciałyby powiększyć usta lub łączy się dwa wypełniacze – te przeznaczone do nawilżania oraz rewitalizacji ust. Dzięki nim możliwe jest:

  • powiększenie jednej lub obu warg,
  • uniesienie kącików ust,
  • pokreślenie środkowej części ust lub łuku kupidyna,
  • ujędrnienie i poprawa konturu,
  • sprawienie, że twarz nabierze sympatycznego wyglądu.

Wskazania do zabiegu

Bezpośrednim wskazaniem do zabiegu kwasem hialuronowym jest nadmierne przesuszenie, ściągnięcie i łuszczenie się skóry ust. Również pęknięcia, drobne krwawienia i obrzęki wywołane niewystarczającym nawilżeniem można usunąć dzięki iniekcjom. Osoby, które przy okazji chciałyby wymodelować usta, poprawić ich kształt i wyrównać asymetrie będą mogły osiągnąć z zabiegu podwójne korzyści. Kwas rozwiązuje także problemy związane z przedwczesnym pojawianiem się oznak starzenia, zatem warto zdecydować się na niego szczególnie wtedy, gdy usta nie wyglądają już tak młodo jak kiedyś.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Alternatywnym rozwiązaniem dla podawania kwasu hialuronowego mogą być zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Ponieważ poprawiają mikrokrążenie oraz stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny pozwalają osiągnąć efekt gładkich i bardziej nawilżonych ust. Osocze spłyca również zmarszczki i pomoże poradzić sobie z obwisłą skórą. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są bardzo bezpieczne, ponieważ preparat, który wprowadza się pod skórę, pochodzi z krwi Pacjenta, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Przebieg zabiegów z osoczem bogatopłytkowym

Procedura zabiegowa z osoczem bogatopłytkowym również związana jest z iniekcją. Zanim jednak się do niej przystąpi, konieczne jest pobranie krwi Pacjenta, którą umieszcza się w specjalnej wirówce. Tam, pod wpływem pracy urządzenia dochodzi do rozdzielenia się składników krwi i oczyszczenia preparatu, który po dokładnym przygotowaniu przez specjalistę może zostać podany pod skórę. Komórki zawarte w osoczu powodują intensywną przebudowę i regenerację tkanek, w które zostały podane. Efekty zabiegowe są widoczne nawet po 2 dniach od podania osocza.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....