Wraz z wiekiem skóra na ciele oraz twarzy traci jędrność, przez co może zmieniać swój kształt. Jest to naturalna i nieunikniona kolej rzeczy. Jednak dzięki nowoczesnej medycynie skutecznie można zredukować oznaki starzenia, jakimi są zmarszczki oraz ujędrnić skórę twarzy. W celu wypełnienia zmarszczek oraz modelowania twarzy stosuje się między innymi hydroksyapatyt wapnia o niezwykłych właściwościach.

Czym jest hydroksyapatyt wapnia?

Hydroksyapatyt to substancja biologiczna, która naturalnie występuje w ciele człowieka. Jest między innymI budulcem kości oraz zębów i stanowi dla nich podstawowe rusztowanie. Ponadto hydroksyapatyt pojawia się również naturalnie w przyrodzie, jako fosforan wapniowy. Warto również wiedzieć, że hydroksyapatyt wapnia występuje w kościach w postaci długich kryształów, tak zwanych mikrofibryl.

Jakie właściwości posiada hydroksyapatyt wapnia?

Ze względu na swoje właściwości i naturalność w ludzkim organizmie  hydroksyapatyt wapnia doskonale sprawdza się w medycynie estetycznej, jako odbudowa tkankowa lub podczas liftingu. Jest to substancja, która idealnie nadaje się do wypełniania zmarszczek, a wszystko dzięki postaci mikrokuleczek zawieszonych w żelu. W miejscu po podaniu  hydroksyapatytu wapnia następuje odnowa i odbudowa włókien kolagenowych, dzięki czemu poprawia się objętość i elastyczność skóry. Jednym z wypełniaczy, który zawiera  hydroksyapatyt wapnia jest powszechnie używany podczas zabiegu Ellanse biostymulator, który pozwala na skuteczny lifting oraz poprawę konturów twarzy.

Stymulatory tkankowe Ellanse i Linerase w Klinice OT.CO w Warszawie

hydroksyapatyt wapnia modelowanie twarzy

Jak wygląda zabieg z hydroksyapatytem wapnia?

Zabieg nie należy do długich i trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut. Każdy zabieg powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz ustaleniem, jakie efekty chce się osiągnąć. Na podstawie badania lekarz oceni kondycję skóry oraz zaproponuje sposób i miejsca wstrzyknięcia preparatu z hydroksyapatytem wapnia tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Substancję odżywczą z hydroksyapatytem wapnia wprowadza się pod skórę za pomocą iniekcji z wykorzystaniem bardzo cienkich igieł lub kaniuli.

Hydroksyapatyt wapnia Radiesse / Crystalis w Klinice OT.CO w Warszawie

Wkłucia dokonuje się tylko w miejscach, w których chce się uzyskać efekt spłycenia zmarszczek lub gdzie potrzebna jest odbudowa tkanek. Pierwsze efekty są widoczne niemalże zaraz po zabiegu, a co więcej po wstrzyknięciu hydroksyapatyt wapnia wchłania się utrzymując długotrwałe efekty nawet do 18 miesięcy. Jednak na ostateczny efekt duży wpływ ma skóra pacjenta. Zabieg u większości pacjentów nie wymaga rekonwalescencji, tylko w nielicznych przypadkach mogą wystąpić lekkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk, które ustępują zazwyczaj po dobie od zabiegu.

Gdzie przeprowadza się zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia?

Oczywiście najczęściej hydroksyapatyt wapnia wprowadza się w obszar twarzy. Przy jego użyciu dokonuje się korekcji policzków, fałdy podbródkowej, krawędzi żuchwy lub fałd nosowo – wargowych, wypełniając bruzdy, zmarszczki oraz blizny. Ponadto zabieg z  hydroksyapatytem wapnia stosuje się na skórę dłoni, aby skutecznie je odmłodzić. Tutaj również efekty widać od razu po zabiegu. Warto mieć na uwadze, że hydroksyapatytu wapnia nie powinno stosować się w obszarze czoła oraz w bezpośredniej okolicy oczu. Cena zabiegu waha się od 1500 do 2600 zł w zależności od obszaru, gdzie wstrzykuje się preparat oraz  wielkości i głębokości miejsca poddawanego iniekcji.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia jest mało inwazyjny, dlatego zaleca się go zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku. Jedynie kobiety w czasie ciąży oraz karmienia piersią nie powinny poddawać się zabiegowi. Ponadto, jeśli pacjent posiada infekcję w miejscu, w którym ma być przeprowadzony zabieg, należy go odłożyć w czasie i poczekać do pełnego zagojenia się ran i stanu zapalnego. Zabieg nie jest również rekomendowany dla cukrzyków oraz u pacjentów z nowotworami. Ważne jest również, aby lekarz przeprowadził z pacjentem obszerny wywiad, na podstawie którego wykluczy uczulenie na którykolwiek ze składników wstrzykiwanych podczas zabiegu.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....