Objawy upływającego czasu, takie jak zmarszczki i utrata jędrności skóry potrafią skutecznie zepsuć nastrój, mimo że są nieuniknione i czekają każdego z nas. Problem dodatkowo pogłębia się, jeśli stosowana pielęgnacja skóry nie przynosi oczekiwanych efektów odmładzających. Warto wtedy zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej. Dlaczego?

Dlaczego skóra wiotczeje?

Wiotka skóra to problem natury estetycznej, który dotyczy zarówno twarzy, jak i całego ciała. Starzenie się jest naturalnym i nieuniknionym procesem biologicznym, na który wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, niewłaściwa pielęgnacja skóry, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, stres oraz niewłaściwa dieta. Co więcej, skóra oddziela nasz organizm od świata zewnętrznego, dlatego często starzeje się szybciej, niż inne narządy  ciała, a proces ten staje się widoczny w postaci spadku elastyczności skóry oraz zmarszczek.

Pierwsze objawy utraty sprężystości skóry można zauważyć już po 20. roku życia, kiedy to stopniowo zaczyna ubywać w skórze włókien kolagenowych i elastyny. To właśnie to zjawisko jest głównym powodem wiotczenia skóry i utraty elastyczności. W efekcie w niektórych partiach skóry można zauważyć brzydkie zwisanie, a na twarzy pojawiają się zmarszczki, które z biegiem czasu się utrwalają. Problem braku elastyczności skóry bardzo często odczuwają również osoby, które w krótkim czasie straciły wiele na wadze lub kobiety po przebytej ciąży. Ujędrnienie skóry nie należy wówczas do najłatwiejszych zadań, jednak są na to sprawdzone metody.

Ujędrnianie ultradźwiękami – zabieg HIFU

HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) to popularny zabieg medycyny estetycznej polegający na stymulacji skóry za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości, generowanych przez specjalnie urządzenie. Ujędrnianie skóry w tym przypadku zachodzi dzięki powstaniu pod wpływem działania ultradźwięków wielu mikrouszkodzeń tkanki skórnej, które nie są zauważalne gołym okiem. W efekcie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry oraz odbudowy naturalnych włókien kolagenowych i elastyny.

HIFU w Klinice OT.CO

Uszkodzenie komórek skóry pod wpływem podwyższonej temperatury ma tę zaletę, że nie dochodzi do naruszenia naskórka, dzięki czemu powrót do codziennych obowiązków po zabiegu możliwy jest w bardzo krótkim czasie.

hifu Warszawa

Karboksyterapia na zwiotczałą skórę

Zabieg karboksyterapii wykorzystuje dwutlenek węgla, który naturalnie powstaje w naszym organizmie podczas procesu oddychania, wywołując poszerzenie naczyń krwionośnych. To właśnie to zjawisko jest jednym z kluczowych mechanizmów działania zabiegu. Podskórne wtłoczenie dwutlenku węgla za pomocą specjalnej głowicy wywołuje bowiem nie tylko poszerzenie naczyń krwionośnych, ale również tworzenie nowych, małych naczynek, które poprawiają mikrokrążenie i utlenienie tkanek skóry.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

Dodatkową zaletą tego zabiegu jest przekształcanie dwutlenku węgla w kwas węglowy, który rozpuszcza pobliskie komórki tłuszczowe. W efekcie obszar ciała poddany zabiegowy prezentuje się szczuplej, a skóra odzyskuje swoją jędrność i gładkość.

Ujędrnianie skóry karboksyterapią

Endermologia a ujędrnianie skóry

Endermologia to zabieg ujędrniający, wykorzystujący podciśnienie, które oddziałuje na skórę oraz podskórną tkankę łączną. Zabieg przeprowadza się w specjalnie do tego przeznaczonym ubraniu, dzięki czemu wykorzystywane urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Masaż wykonywany jest za pomocą głowicy, która składa się z dwóch rolek oraz komory ssącej. Podczas zabiegu pod wpływem podciśnienia skóra jest zasysana między rolki, gdzie rolowana jest od wewnątrz i na zewnątrz.

Endermologia LPG w Klinice OT.CO w Warszawie

W efekcie zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry, dzięki czemu pobudzane są procesy regeneracyjne. Tuż po przeprowadzeniu terapii można zauważyć, że skóra stała się jędrna, bardziej napięta oraz elastyczna.

Nie zapomnij o nawilżaniu – kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze, odpowiadając za jej prawidłowe nawilżenie. Jego funkcji jest jednak zdecydowanie więcej, ponieważ stanowi też barierę chroniącą przed infekcjami bakteryjnymi, a także łączy ze sobą włókna kolagenowe i elastynę oraz wykazuje silne właściwości wiążące wodę. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w skórze stopniowo się zmniejsza, czego objawem jest pojawienie się zmarszczek oraz utrata objętości skóry. To właśnie dlatego preparaty kwasu hialuronowego wykorzystywane są w medycynie estetycznej do bezpiecznego wypełniania zmarszczek, uzupełniania ubytków skórnych, modelowania twarzy, a także nawilżania skóry.

Zabiegi z kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

kwas hialuronowy

A może toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa nazywana jadem kiełbasianym, to substancja wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Jej działanie w bezpiecznych dla organizmu dawkach wykorzystywane jest podczas wielu zabiegów medycyny estetycznej, ponieważ blokuje  impulsy nerwowe, odpowiedzialne za napinanie mięśni. Zabieg na zmarszczki z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest chętnie wykonywany w wielu klinikach medycyny estetycznej, a substancja ta od wielu lat znajduje również zastosowanie w medycynie.

Zabiegi z botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

redukcja zmarszczek botoksem

Nie jest tajemnicą, że każdy z nas chce wyglądać atrakcyjnie i młodo. Warto więc o to zadbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy utraty jędrności skóry, ot co!

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....