Abdominoplastyka to często wykonywany zabieg będący rodzajem liposukcji i należący do chirurgii plastycznej. Procedura jego wykonania opiera się na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry oraz tłuszczu, jak i wymodelowaniu brzucha.
Abdominoplastyka – plastyka brzucha
Abdominoplastyka określana też mianem plastyki brzucha to chirurgiczny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Jego zadaniem jest redukcja ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenie nadmiernej ilości skóry. Procedura ta zalecana jest osobom otyłym, które pomimo utraty wagi, zmagają się z wiotkimi fałdami skóry na brzuchu. To też propozycja dla kobiet niezadowolonych z wyglądu tego obszaru ciała po ciąży.
W czasie operacji chirurg usuwa fałd skórno-tłuszczowy w środkowej oraz dolnej części brzucha, po czym wykonuje plastykę mięśni ściany brzucha. Abdominoplastyka to skuteczna i trwała metoda, która daje pożądane przez pacjentów efekty.
Abdominoplastyka w Klinice OT.CO w Warszawie
Wskazania do abdominoplastyki
Chirurgia plastyczna może być wykonana u osób w dobrym stanie ogólnym,które z pewnych przyczyn nie są zadowolone z wyglądu swojego brzucha. Korekta tego obszaru jest zalecana tym pacjentom, u których dieta i ćwiczenia nie dają zadowalających rezultatów. Abdominoplastyka to rozwiązanie dla osób, u których znacząco spadła jakość powłok brzucha. Powodem takiego stanu może być ciąża czy znaczna utrata wagi.
Procedura jest też kierowana do pacjentów, którzy utracili dużą masę ciała w wyniku operacji bariatrycznych. Plastyka brzucha przeprowadzana jest głównie ze względów estetycznych. Procedura pomaga w przypadku takich problemów jak:
- fartuch skórno-tłuszczowy,
- nieestetyczne fałdy,
- rozstępy,
- skóra wiotka i pozbawiona jędrności,
- przepuklina,
- rozejście się mięśni, co prowadzi do uwypuklenia się trzewi.
Abdominoplastyka- jak przygotować się do zabiegu?
Przed operacją pacjent musi wykonać pewne badania, jak i poinformować lekarza o swoich wszelkich chorobach czy uzależnieniach. Niezbędne jest wykonanie takich badań jak:
- badanie krwi z określeniem jej grupy,
- morfologię,
- układ krzepnięcia krwi,
- poziom cukru we krwi,
- EKG,
- USG brzucha.
Ponadto pacjent musi pamiętać, aby na 7 dni przed planowaną plastyką brzucha odstawić używki (alkohol, papierosy). Bezpośrednią przed operacją nie wolno także przyjmować leków rozrzedzających krew. Kobiety nie powinny też podchodzić do zabiegu tuż przed miesiączką.
Jak wygląda zabieg plastyki brzucha?
Ten rodzaj liposukcji polega na pozbyciu się nadmiaru wiotkiej i rozciągniętej skóry przez chirurga plastycznego. Co ważne, celem plastyki brzucha jest korekta skóry pacjenta, który wcześniej stracił na wadze. W żadnym razie nie jest to metoda odchudzająca. Lekarz przeprowadza zabieg w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie przebiegające w obszarze podbrzusza, po czym odseparowuje od mięśni skórę oraz tkankę tłuszczową, usuwając ich nadmierną ilość.
Lekarz stara się przy tym, aby zminimalizować widoczność blizny, a przy tym uzyskać jak najlepszy rezultat. Zdarza się, że operacja wymaga też przeszczepienia pępka. Jest to konieczne u pacjentów ze sporą powierzchnią skóry do usunięcia.
Zalecenia po abdominoplastyce
Pacjent musi pamiętać, aby zawsze przestrzegać zaleceń pozabiegowych.
- korzystanie z pasa przepuklinowego od dnia operacji do kilku miesięcy po zabiegu,
- regulacja zmiana opatrunku, zachowanie odpowiedniej higieny,
- zakaz moczenia rany pooperacyjnej- dozwolony jedynie prysznic,
- rezygnacja z aktywności fizycznej przez okres 2 miesięcy,
- ochrona skóry przed zimnem i słońcem,
- zakaz dźwigania do 1,5 kg przez miesiąc oraz do 5 kg przez pierwsze 3 miesiące,
- stawianie się na wyznaczone wizyty kontrolne.
Korekta brzucha- efekty
Plastyka tej części ciała daje takie efekty jak:
- wzmocnienie zwiotczałych mięśni brzucha,
- usunięcie zbędnej skóry i tłuszczu,
- eliminacja rozstępów,
- usunięcie przepukliny,
- wymodelowanie, zarysowanie linii brzucha,
- ogólna poprawa wyglądu tej części ciała.
Chirurgiczna plastyka brzucha- przeciwwskazania
Procedurą nie wykonuje się u pacjentów w ogólnym złym stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem są też choroby niepozwalające na podanie znieczulenia, przyczyniające się do zaburzeń krwi i utrudniające proces gojenia. Zabieg nie jest też wskazany u pacjentów, na których skórze toczy się aktywny proces ropny. Abdominoplastyki nie przeprowadza się też u osób, z nierealnymi oczekiwaniami co do możliwych efektów całej procedury.
Alternatywy dla abdominoplastyki
Dla osób szczuplejszych świetną alternatywą są inne bezpieczne i skuteczne metody na wymodelowanie tej partii ciała. Można do nich zaliczyć między innymi liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo, która doskonale wyrzeźbi i ujędrni skórę przy pomocy ultradźwięków. Co ważne, to minimalnie inwazyjna metoda odsysająca zbędny tłuszcz. Kolejną propozycją jest lipoliza iniekcyjna, czyli zabieg, podczas którego specjalista ostrzykuje tkankę tłuszczową specjalnymi substancjami, które skutkują jej rozpuszczeniem czy rozbiciem.
Pacjenci, którzy chcą poprawić wygląd swojego brzucha mogą też zdecydować się na zabieg Icoone, podczas którego dochodzi do głębokiej stymulacji skóry przy użyciu lasera i głowic masujących. W razie wątpliwości co do tego, który zabieg okaże się najlepszym rozwiązaniem, warto umówić się na konsultację z dr Piotrem Turkowskim, specjalizującym się w chirurgii plastycznej brzucha.