Starzenie się organizmu jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Zachodzące z wiekiem zmiany są szczególnie zauważalne na skórze twarzy, na której zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości. Cera traci swój blask oraz jędrność, stając się bardziej wiotka, poszarzała i matowa. Procesy starzeniowe mogą rozpocząć się w każdym wieku i nierzadko już 20-kilkuletnie osoby planują wdrożenie pielęgnacji, która ma temu zapobiec. Obecna medycyna estetyczna daje wiele możliwości w zakresie profilaktyki i odwracania tego rodzaju zmian. Jednym z zabiegów, które cieszą się coraz większą popularnością, jest fotoodmładzanie.
Na czym polega fotoodmładzanie?
Fotoodmładzanie to prosty i nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje pulsujące światło laserowe w celu poprawy wyglądu oraz kondycji skóry. Metoda ta jest obecnie powszechnie stosowana jako terapia niwelująca oznaki starzenia się na twarzy, a także szyi, dekolcie, ramionach i dłoniach. Może również przyczyniać się do redukcji innych niedoskonałości i wspierać leczenie niektórych problemów dermatologicznych, na przykład trądziku czy rumienia. Kluczowym elementem fotoodmładzania jest zastosowanie światła o określonej długości, które penetruje odpowiednie warstwy skóry, powodując mikrouszkodzenia, a tym samym intensywnie stymulując produkcję kolagenu i elastyny.
Fotoodmładzanie laserowe w Klinice OT.CO w Warszawie
W zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi oraz stopnia zaawansowania niedoskonałości procedura może trwać od kilku minut do nawet godziny. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do fotoodmładzania odbyć konsultację z doświadczonym kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który potwierdzi wskazania i wykluczy przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Określenie indywidualnych potrzeb skóry jest ważne nie tylko dla uzyskania najlepszych możliwych rezultatów, ale również dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia podrażnień i efektów ubocznych. Komfort oraz bezpieczeństwo klientów są zawsze najwyższym priorytetem.
W jakich okolicznościach zaleca się fotoodmładzanie?
Wskazania do tego zabiegu obejmują szereg różnorakich problemów skórnych, wynikających z postępujących procesów starzenia się organizmu, ale nie tylko. Najczęstszym celem wykonywania fotoodmładzania jest redukcja zmarszczek, bruzd, drobnych linii i nierówności, zwłaszcza tych spowodowanych częstą ekspozycją na promieniowanie UV, ale również mimicznych. Procedurę przeprowadza się także, chcąc zniwelować przebarwienia i zmiany trądzikowe, wyrównać koloryt skóry, zwiększyć jej elastyczność oraz poprawić owal twarzy.
Nierzadko z fotoodmładzania korzystają również osoby borykające się z rumieniem, trądzikiem różowatym i rozszerzonymi naczynkami. Zabieg dobrze sprawdza się przy redukcji łojotoku, zmniejszaniu widoczności porów i korygowaniu drobnych blizn. Efektem jest ogólna poprawa kondycji skóry, wygładzenie jej, a także zwiększenie elastyczności i napięcia. Fotoodmładzanie przyczynia się do poprawy wyglądu cery, nadaje jej młodszy i bardziej świeży wygląd. Choć nazwa zabiegu może sugerować, że jest przeznaczony dla osób starszych, z powodzeniem korzystają z niego klientki i klienci w każdym wieku, borykające się z różnymi problemami.
Fotoodmładzanie – przeciwwskazania
Choć fotoodmładzanie nie wiąże się ze znacznym ryzykiem i ma szereg zalet, istnieją pewne okoliczności, w których nie jest zalecane, ponieważ może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub spowodować efekty niepożądane. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Procedurę odradza się również w przypadku, gdy występuje:
- opalenizna – zarówno naturalna, jak i po solarium czy samoopalaczu,
- stosowanie leków i ziół zwiększających wrażliwość na światło,
- przyjmowanie preparatów obniżających krzepliwość krwi oraz wybranych antybiotyków,
- niektóre zmiany barwnikowe i duże pieprzyki,
- choroby skóry, takie jak bielactwo i łuszczyca,
- wybrane choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
- nieuregulowana cukrzyca i nieleczone nadciśnienie,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- aktywne infekcje skórne oraz ogólnoustrojowe,
- stosowanie kosmetyków z retinolem lub kwasami.
Przeciwwskazań do fotoodmładzania może być więcej i w wielu przypadkach są kwestią bardzo indywidualną. Część z nich jest czasowa, inne z kolei powodują całkowitą dyskwalifikację. Dlatego tak istotne jest, aby przed każdym zabiegiem został przeprowadzony dokładny wywiad oraz badanie skóry. W przypadku osób zmagających się z różnymi schorzeniami zalecana jest dodatkowa konsultacja z lekarzem prowadzącym, który określi, czy procedura może zostać bezpiecznie przeprowadzona. Jeżeli zostaną stwierdzone przeciwwskazania – nic straconego, medycyna estetyczna oraz kosmetologia mają do zaoferowania wiele innych zabiegów.
Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?
Fotoodmładzanie jest przeprowadzane przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który emituje impulsy świetlne o określonej długości fali. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak w trakcie może pojawić się delikatne uczucie pieczenia, związane z nagrzewaniem skóry. Zazwyczaj procedura nie wymaga znieczulenia, choć w niektórych przypadkach można zastosować kremy znieczulające lub chłodzące, aby zapewnić klientowi bądź klientce pełen komfort. Zdarza się, że osoby oceniają cały proces jako przyjemny, a nawet relaksujący. W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi, czas trwania fotoodmładzania może być różny. W przypadku niewielkich zmian jest to zwykle 5-15 minut, jednak przy bardziej zaawansowanych problemach może trwać nawet godzinę.
Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów i uniknięcia efektów niepożądanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Na kilka tygodni przed wizytą należy zrezygnować z opalania i stosowania preparatów opalających, a także unikać kosmetyków zawierających kwasy, retinol, alkohol oraz składniki zwiększające wrażliwość na światło. W przypadku stosowania leków i suplementów diety fotouczulających warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie zaleca się odstawiania ich samodzielnie.
Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie zaczerwienienia lub delikatne obrzęki. Zazwyczaj są krótkotrwałe i znikają w ciągu kolejnego dnia. Istnieje ryzyko lekkiego podrażnienia skóry, w przypadku cer szczególnie wrażliwych, jednak zdecydowana większość klientek i klientów wraca do standardowych aktywności niemal od razu po opuszczeniu kliniki. Każda osoba otrzymuje instrukcje dotyczące pozabiegowej pielęgnacji. Niezwykle istotna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zarówno przed, jak i po procedurze, konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.
Jeden zabieg czy cała seria?
Decyzja dotycząca liczby sesji fotoodmładzania zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby, rodzaju skóry i stopnia zaawansowania problemów, które chce się rozwiązać. W przypadku drobnych zmarszczek, rozszerzonych porów, nieznacznych przebarwień i innych niewielkich problemów pojedyncza wizyta może przynieść zadowalające rezultaty. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów, najczęściej w odstępach 3-5 tygodni. Taka seria zapewni najlepsze rezultaty i przyczyni się do znacznej poprawy ogólnej kondycji skóry i długotrwałego zwiększenia jej jędrności. Warto pamiętać, że liczba wizyt i długość przerw pomiędzy nimi zależą od danego przypadku i rekomendacji specjalisty.
Fotoodmładzanie to innowacyjna metoda, która otwiera szerokie pole możliwości w zakresie pielęgnacji skóry, wzmacniania jej struktur i niwelowania objawów starzenia się tkanek. Może być z powodzeniem przeprowadzane u różnych osób, bez względu na ich płeć oraz wiek. Przyczynia się do rozwiązywania wielu problemów natury zdrowotnej oraz estetycznej. Zapewnia nie tylko poprawę stanu skóry, ale również przywraca pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu. Kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów jest odpowiednie przygotowanie do wizyty, dobranie optymalnego czasu trwania terapii, a także sumienne przestrzeganie zaleceń specjalisty.