Nos znajduje się w centrum twarzy, dlatego jego wygląd w bardzo dużej mierze wpływa na rysy. Nie każdy jest zadowolony z wyglądu swojego nosa: zdarza się, że jest za duży, krzywy, garbaty czy za szeroki. Bez trudu można więc znaleźć przynajmniej 3 argumenty za wykonaniem korekty nosa.

Koniec z kompleksami

Wygląd nosa jest jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów. Jego kształt w największej mierze zależy po prostu od genów i formuje się w okresie dojrzewania. Zdarza się, że wydatny nos odziedziczony po przodkach nie pasuje do reszty twarzy i zaburza jej harmonię. Wiele niedoskonałości estetycznych da się zamaskować odpowiednim makijażem, ale niestety nawet umiejętne konturowanie nie ukryje całkowicie naturalnego kształtu nosa. Znajduje się w centralnej części twarzy, dlatego mocno przykuwa uwagę, rzuca się w oczy rozmówcom i w dużej mierze odpowiada za pierwsze wrażenie na temat naszego wyglądu. Niektórzy z czasem zaczynają akceptować wydatny lub krzywy nos, a nawet uważają go za swój atut i cechę charakterystyczną. Nie każdy ma jednak takie podejście, a niepasujący nos może stać się największym kompleksem i odbierać pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. Korekcja nosa pozwala poczuć się lepiej we własnym ciele.

Operacyjnie można naprawić praktycznie każdą niedoskonałość w budowie nosa: chirurg plastyczny dobiera właściwą metodę. Możliwości jest sporo:

  • Obniżenie lub podniesienie czubka nosa,
  • Korekta kształtu masywnych lub zbyt szerokich nozdrzy,
  • Rekonstrukcja nosa (np. po poważnym urazie),
  • Usunięcie garbu,
  • Korekcja przegrody nosowej,
  • Zmniejszenie lub skrócenie nosa,
  • Całkowita korekta nosa.

Nie trzeba się przejmować, jeśli po zdjęciu opatrunku kształt nosa nie do końca spełnia oczekiwania – ostateczny efekt jest widoczny po kilku miesiącach.

Rozwiązanie problemów z oddychaniem

Nie bez powodu operacja nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Czasami nie wynika ze względów estetycznych, ale po prostu zdrowotnych, ponieważ krzywa przegroda nosowa może powodować problemy z oddychaniem, chrapanie, bezdech senny, przewlekłe zapalenia zatok, krwawienia z nosa, osłabienie węchu czy mówienie przez nos. Takie dolegliwości nie miną same, a stosowanie leków np. udrażniających zatoki, jest tylko działaniem doraźnym, ponieważ nie rozwiązuje problemu u źródła.

Plastyka i korekta nosa w Klinice OT.CO w Warszawie

Szacuje się, że nawet 80% populacji ma w jakimś stopniu skrzywioną przegrodę nosową. Może to być wada wrodzona, pojawić się u dziecka w czasie porodu lub wynikać z urazów podczas uprawiania sportu czy wypadku. Dzięki operacji można „naprawić” krzywą przegrodę bez względu na to, czym była spowodowana. Taka korekcja dotyczy tkanki chrzęstnej znajdującej się wewnątrz nosa, dlatego blizny nie są widoczne. Pełna rekonwalescencja trwa od 3 do 4 tygodni – po tym czasie zapomnisz o problemach zdrowotnych i dyskomforcie związanym z krzywą przegrodą nosową, ponieważ zabieg daje trwałe efekty.

Kilka metod operacji do wyboru

Techniki wykonywania popularnych zabiegów, takich jak korekcja powiek czy właśnie operacja plastyczna nosa, wciąż stają się coraz mniej inwazyjne. Dobry chirurg plastyczny zawsze zaczyna od dobrania właściwej metody zabiegu, która przyniesie oczekiwane efekty, a jednocześnie będzie wiązała się z jak najkrótszą i najmniej dokuczliwą rekonwalescencją.

Jeżeli obawiasz się operacji i szukasz jak najłagodniejszego sposobu na poprawę wyglądu nosa, możesz zdecydować się na korektę jego kształtu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Do zastosowań tej substancji nie należy wyłącznie powiększanie ust, pozwala też wyrównać krzywy lub garbaty nos. Plusem takiego zabiegu jest przede wszystkim brak rekonwalescencji, a oprócz tego – do jego wykonania wykorzystuje się cienkie igły, dlatego jest praktycznie bezbolesny, ale w razie potrzeby można zastosować krem znieczulający.

Nie u każdego konieczna jest korekcja części kostnej, często do poprawy wyglądu nosa wystarczy zoperować część chrzestną. Wykorzystuje się tutaj między innymi technikę preservation rhinoplasty, czyli zachowawczą plastykę nosa – tkanka chrzęstna jest po prostu przebudowywana, aby poprawić kształt nosa.

Nowoczesną metodą jest też tzw. piezochirurgia, czyli korekcja nosa z wykorzystaniem ultradźwięków. Pozwala to na precyzyjne cięcie części kostnej i chrzęstnej bez uszkadzania otaczających tkanek. Dla pacjenta oznacza to krótszą rekonwalescencję oraz mniejsze ryzyko krwawień i obrzęków. Prawdopodobnie każdy, kto interesuje się operacjami nosa, słyszał o technice otwartej i zamkniętej. Operacja otwarta polega na cięciu wzdłuż słupka nosa, co daje chirurgowi lepszy dostęp do tkanek. Przy metodzie zamkniętej, operacja jest wykonywana przez dziurki od nosa. Zastosowanie techniki PIEZO pozwala połączyć możliwości, które daje operacja otwarta z mniejszą inwazyjnością i uniknięciem łamania kości.

Wygląd nosa może być nie tylko powodem do kompleksów, ale też problemów zdrowotnych. Warto więc umówić się na konsultację do chirurga plastycznego, aby przedyskutować właściwą technikę i możliwe do osiągnięcia efekty.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...