Wszelkie niedoskonałości skóry twarzy oraz oznaki starzenia mogą być skutecznie zredukowane za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest laser frakcyjny, który odmładza oraz regeneruje skórę. Dlatego jest często wybierany przez osoby chcące poprawić kondycję skóry. Jak zatem wygląda zabieg oraz jakie efekty można osiągnąć?

Laser frakcyjny – co to takiego?

Laser frakcyjny to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który oparty jest na technologii fototermolizy frakcyjnej. Jak dokładnie działa laser? To pytanie zadaje wielu pacjentów, dlatego wyjaśnimy w skrócie zasadę jego działania.

laser frakcyjny co2

Laser frakcyjny co2

Podczas zabiegu laser emituje fale o długości, która pozwala na wchłonięcie ich przez fotoakceptory będące składnikiem tkanki skórnej. Poprzez wiązkę lasera zostaje podgrzana woda znajdująca się w skórze, a wydzielone ciepło powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia i przerwanie skóry. Innymi słowy wiązka lasera jest pochłaniana przez wodę zawartą w tkankach skóry. Na pytanie laser frakcyjny – co to jest można udzielić krótkiej odpowiedzi, że jest to niewielkie urządzenie zbudowane z włókna szklanego emitujące strumień wiązki lasera, która pobudza skórę do regeneracji oraz ją odmładza.

Kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Laser frakcyjny CO2 jest polecany każdemu, kto chce odmłodzić wygląd skóry oraz zredukować przebarwienia oraz rozstępy. Laser frakcyjny posiada opinie pozytywne nie tylko w walce ze zmarszczkami, ale również doskonale radzi sobie z bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi oraz po oparzeniach. Zabieg polecany jest również, gdy chce się usunąć kurzajkę lub odmłodzić wygląd nie tylko twarzy, ale także dłoni.

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Pierwszym etapem zabiegu jest odpowiednie przygotowanie skóry. Przede wszystkim zostaje ona oczyszczona i pozbawiona resztek makijażu. Następnie powierzchnię skóry, gdzie będzie przeprowadzany zabieg dezynfekuje się i nakłada krem znieczulający. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Kiedy właściwości kremu znieczulającego zaczną działać, rozpoczyna się zabieg. Moc emitowanej wiązki lasera oraz czas trwania pojedynczego impulsu jest indywidualnie dobierana do obszaru skóry oraz zmian, które chce się zredukować. Laser frakcyjny przyspiesza gojenie ran oraz blizn.

Jednak, jeśli poddajemy się zabiegowi w celu zredukowania zmarszczek lub usunięcia przebarwień wymagana jest większa inwazja w tkanki skórne, co z kolei wpływa na dłuższy czas rekonwalescencji po zabiegu. Sam zabieg nie należy do długich i trwa od 30 do 60 minut w zależności od wielkości obszaru skóry. Warto również wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje laserów wykorzystywanych podczas zabiegu.

Laser ablacyjny jest silniejszy i działa zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz skóry. Dzięki temu efekt jest bardziej widoczny, ale proces gojenia się dłuższy. Z kolei laser nieablacyjny jest słabszy i uszkadza skórę tylko wewnątrz. Jednak dzięki temu proces gojenia po zabiegu jest krótszy. Jeśli chodzi o koszty zabiegu, to laser frakcyjny i jego cena zaczyna się od 400 zł w przypadku zabiegów na twarz oraz do 2500 zł, jeśli korzysta się z zabiegu obejmującego skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego często pojawia się zaczerwieniona skóra oraz lekka opuchlizna. Zaleca się stosowanie wszelkich kremów i środków łagodzących poparzenia słoneczne. Zazwyczaj po 3 do 5 dni zaczerwienienie i obrzęk znika. Następnie skóra lekko się złuszcza, po czym wraca do normalnego wyglądu. Dlatego przyjmuje się, że czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi do 7 dni.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Laser frakcyjny i jego efekty to przede wszystkim spłycenie zmarszczek, regeneracja skóry oraz przyspieszenie procesów gojenia się różnorakich ran. Ponadto laser frakcyjny doskonale sprawdza się w redukcji uporczywych rozstępów oraz blizn. Po zabiegu skóra jest widocznie napięta oraz odzyskuje jędrność i elastyczność. Efekty są widoczne po około 4 tygodniach, ponieważ po tym czasie następuje stymulacja produkcji kolagenu. Jednak, aby w pełni cieszyć się efektami, zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.

Zazwyczaj wystarczy od 3 do 5 zabiegów w odpowiednim odstępie czasowym. Pełne efekty utrzymują się nawet do roku po przeprowadzonym zabiegu. Po tym czasie warto jest poddać się kolejnej serii zabiegów z laserem frakcyjnym.

Przeciwwskazania

Zabieg, jakim jest laser frakcyjny, w Warszawie oferuje wiele klinik medycyny estetycznej. Jednak warto korzystać z tych profesjonalnych i doświadczonych, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Aby je wykluczyć, należy przed zabiegiem przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Do głównych przeciwwskazań zabiegu laserem frakcyjnym zalicza się okres ciąży i karmienia, choroby nowotworowe, nieuregulowaną cukrzyce czy opryszczkę.

Ponadto zabieg nie powinien być przeprowadzany u osób z problemami z krzepnięciem krwi oraz bielactwem i łuszczycą. Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony bezpiecznie, 24h przed jego wykonaniem nie należy spożywać alkoholu, co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy narażać skóry na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych lub sztucznych oraz stosować karotenu i witaminy A, które mają wpływ na koloryt skóry.

#Blizny #Rozstępy #Zmarszczki i kurze łapki #Przebarwienia skórne