Teleangiektazje zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i są traktowane jako problem estetyczny. Jednak ich obecność może wskazywać na skłonność do problemów naczyniowych. W niektórych przypadkach teleangiektazje mogą być jednym z objawów chorób, takich jak trądzik różowaty, choroby wątroby lub schorzenia genetyczne, jak np. zespół Oslera.
Gładkie nogi bez widocznych zmian skórnych czy pajączków to marzenie wielu kobiet. Jednak widoczne żyły na nogach to nie tylko problem natury estetycznej, ale też i zdrowotnej. Popularne określenie pajączków na nogach to właśnie teleangiektazje. Mogą się pojawiać nie tylko na nogach, ale także na powierzchni skóry twarzy. Czy można zredukować ich widoczność?
Czym dokładnie są teleangiektazje?
Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe to niewielkie i rozszerzone żyły zlokalizowane powierzchownie. Ich średnica przekracza 1 mm, co powoduje, że są widoczne pod powierzchnią skóry. Występują 4 rodzaje pajączków. Wyróżnia się typ:
- samoistny,
- wtórny,
- izolowany,
- związany z występowaniem żylaków.
Pajączki samoistne są delikatne i cienkie. Zazwyczaj uwidaczniają się u kobiet w średnim wieku. Z kolei te wtórne powodowane są urazami i zazwyczaj są wyraźnie odgraniczone. Teleangiektazje izolowane występują samoistnie, czyli nie towarzyszą im żadne objawy niewydolności żylnej tak, jak w przypadku ostatniego rodzaju pajączków naczyniowych.
Objawy teleangiektazji
Pajączki na nogach i twarzy są dość łatwo zauważalne. Do pierwszych objawów teleangiektazji zalicza się pojawienie się czerwonej skóry na skutek działania czynników zewnętrznych takich, jak przykładowo niska temperatura, dotyk, wysiłek fizyczny, czy spożywanie gorących napojów. Uwidaczniające się rozszerzone żyły mogą przyjmować kolor jasnoczerwony, intensywnie czerwony lub fioletowy. Ich rozmiary także są zróżnicowane, ponieważ mogą zajmować niewielki obszar skóry lub też znacząco ją pokrywać. Co więcej, temu schorzeniu mogą towarzyszyć uporczywe dolegliwości w postaci uczucia mrowienia, drętwienie kończyć, czy też obrzęk w obrębie kostek.
Czynniki wpływające na pojawienie się teleangiektazji
Przyczyny wystąpienia pajączków żylnych są zróżnicowane. Wśród nich wyróżnia się wykonywanie pracy w pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagę, podeszły wiek, ilość przebytych ciąż, ale też uwarunkowania genetyczne. Co więcej, teleangiektazja może się pojawić na skutek przyjmowania niektórych sterydów i leków, nadciśnienia tętniczego oraz przyjmowanych hormonów. Dużo częściej przypadłość ta dotyczy także kobiet właśnie ze względu na skłonność do zaburzeń hormonalnych.
Diagnostyka i leczenie teleangiektazji
Leczenie pajączków powinno być poprzedzone diagnostyką. Lekarz nie tylko przeprowadza obszerny wywiad z pacjentem, ale też wykonuje badanie fizykalne, a w uzasadnionych przypadkach zleca się dodatkowe badania. Najczęściej jest to USG Dopplera. Pozwala ocenić drożność żył oraz prędkość przepływu krwi, a także zlokalizować naczynia niedrożne.
W leczeniu teleangiektazji stosuje się leki farmakologiczne, które zmniejszają stan zapalny oraz poprawiają mikrokrążenie. Dodatkowo dzięki zabiegom kosmetycznym i medycyny estetycznej także można walczyć z widocznymi pajączkami. Szczególnie polecana jest laseroterapia, termokoagulacja czy skleroterapia. Ostatni z zabiegów jest wykonywany najczęściej i polega na redukowaniu pajączków poprzez wprowadzenie środka niszczącego śródbłonek żyły.
W Klinice OT.CO oferujemy wiele zabiegów pozwalających na pozbycie się nieestetycznych i widocznych żył ze skóry nóg oraz twarzy. Każdy zabieg poprzedzony
Polecane zabiegi
Teleangiektazje - pytania i odpowiedzi
Kiedy warto udać się do lekarza z teleangiektazjami?
Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli teleangiektazje pojawiają się w dużej ilości, zaczynają się rozprzestrzeniać lub jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak zaczerwienienie, ból lub objawy choroby ogólnoustrojowej. Specjalista pomoże ocenić, czy jest to problem jedynie kosmetyczny, czy też teleangiektazje są objawem większego problemu zdrowotnego.