Opadająca powieka to przypadłość, która może niekorzystnie wpływać na efekt estetyczny twarzy oraz powodować problemy w codziennym życiu. Najczęściej występuje jednostronnie i ma charakter wrodzony.
Ptoza dotyczy wyłącznie górnej powieki oka i polega na zmniejszeniu wysokości szpary powiekowej po stronie chorej. Prawidłowy brzeg rzęsowy u osoby dorosłej powinien wynosić 1,5 mm. U osób z opadającą powieką, znajduje się niżej i może przesłaniać źrenice.
Ptoza może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W większości przypadków wrodzonych wynika z nieprawidłowego rozwoju mięśnia dźwigacza powieki. W przypadku nabytej wady przyczyną są zmiany inwolucyjne rozcięgna lub przerwanie jego przyczepu. Opadanie powieki o charakterze rozcięgnowym może być związane z nadmiernym tarciem oka lub długotrwałym noszeniem soczewek kontaktowych.
W razie wystąpienia opadania powieki, należy udać się na konsultację do chirurga plastyka lub okulisty. Specjalista pomoże w określeniu przyczyny powstałego problemu oraz w doborze właściwego leczenia.
Warto również skorzystać z dostępnych metod leczenia jakimi są zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii. Ich zadaniem jest poprawa plastyki dźwigacza powieki lub mięśnia okrężnego oka. Gwarantują one redukcję zmian odpowiedzialnych za opadanie powieki.
W naszej klinice oferujemy zabieg blefaroplastyki, HIFU oraz wykorzystanie komórek macierzystych. Każdy z tych zabiegów pomoże uporać się z problemem ptozy.
Głównym objawem ptozy jest widoczne opadanie górnej powieki. Osoby z ptozą mogą mieć trudności z pełnym otwieraniem oka, co może prowadzić do problemów z widzeniem, zwłaszcza w górnym polu widzenia. Inne objawy mogą obejmować zmęczenie oczu, ból głowy (spowodowany koniecznością unoszenia brwi w celu poprawienia widzenia), a w ciężkich przypadkach pogorszenie wzroku.
Tak, ptoza może się pogarszać z czasem, szczególnie w przypadku starzenia się lub przewlekłych problemów neurologicznych. W wrodzonych przypadkach ptozy opadanie powieki może się pogłębiać w miarę rozwoju dziecka. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan ptozy, zwłaszcza jeśli wpływa ona na widzenie, i skonsultować się z okulistą w celu rozważenia opcji leczenia.