przebarwienia skórne
Przebarwienia skóry to skutki długotrwałego przebywania na słońcu. Pojawiają się zazwyczaj w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt ze słońcem, a więc na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz rąk. Ich występowanie w widocznych miejscach powoduje, że przebarwienia stają się dużym problemem natury estetycznej.

Przebarwienia skórne mają postać plam na skórze widocznych gołym okiem. Przyjmują kolor ciemniejszy od otaczającej skóry o naturalnej barwie. Zmiany mogą posiadać kolor od jasnobrunatnego, aż do szarości. W większości przypadków przebarwienia mają charakter nabyty, zdarza się jednak, że są to nieuleczalne zmiany wrodzone.

Przebarwienia skórne uwarunkowane są odpowiednią ilością melaniny w skórze. Jest to barwnik, który chroni skórę przed promieniowaniem UV. Im więcej promieniowania słonecznego dostarczamy skórze, tym więcej melanina blokuje dostęp szkodliwych promieni. Przebarwienia wynikają z nieprawidłowego działania, nadmiaru lub niedoboru melaniny w skórze.

Przebarwieniom nabytym możemy zapobiegać dzięki zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków przeciwsłonecznych oraz unikaniu nadmiernego opalania. Jeśli jednak problem zmian skórnych już się pojawił, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą pozbyć się przebarwień poprzez użycie wiązki lasera lub złuszczenie naskórka. Metody leczenia powodują nie tylko usunięcie zmian, ale przywracają skórze dawny blask oraz gładkość. Efekty widoczne są już po pierwszych zabiegach i utrzymują się do kilku lat.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje