przebarwienia skórne
Przebarwienia skóry to skutki długotrwałego przebywania na słońcu. Pojawiają się zazwyczaj w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt ze słońcem, a więc na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz rąk. Ich występowanie w widocznych miejscach powoduje, że przebarwienia stają się dużym problemem natury estetycznej.

Przebarwienia skórne mają postać plam na skórze widocznych gołym okiem. Przyjmują kolor ciemniejszy od otaczającej skóry o naturalnej barwie. Zmiany mogą posiadać kolor od jasnobrunatnego, aż do szarości. W większości przypadków przebarwienia mają charakter nabyty, zdarza się jednak, że są to nieuleczalne zmiany wrodzone.

Przebarwienia skórne uwarunkowane są odpowiednią ilością melaniny w skórze. Jest to barwnik, który chroni skórę przed promieniowaniem UV. Im więcej promieniowania słonecznego dostarczamy skórze, tym więcej melanina blokuje dostęp szkodliwych promieni. Przebarwienia wynikają z nieprawidłowego działania, nadmiaru lub niedoboru melaniny w skórze.

Przebarwieniom nabytym możemy zapobiegać dzięki zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków przeciwsłonecznych oraz unikaniu nadmiernego opalania. Jeśli jednak problem zmian skórnych już się pojawił, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą pozbyć się przebarwień poprzez użycie wiązki lasera lub złuszczenie naskórka. Metody leczenia powodują nie tylko usunięcie zmian, ale przywracają skórze dawny blask oraz gładkość. Efekty widoczne są już po pierwszych zabiegach i utrzymują się do kilku lat.

Słońce i nie tylko – dlaczego pojawiają się przebarwienia?

Nasza skóra ma niełatwe zadanie: musi chronić całe ciało przed szkodliwymi czynnikami, których w otoczeniu zdecydowanie nie brakuje. Przebarwienia skórne wynikają przede wszystkim z nadmiernego wystawienia na promieniowanie słoneczne, ale nie tylko. Ryzyko ich powstawania zwiększają również takie czynniki, jak:

  • Zmiany hormonalne – np. w wyniku ciąży lub przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej,
  • Stosowanie środków o działaniu fotouczulającym – ziół (np. dziurawiec, rumianek), leków (np. tetracykliny, retinoidy), kosmetyków (np. kwasy złuszczające), niektórych perfumów (np. zawierające olejki eteryczne),
  • Uszkodzenia skóry (np. blizny po trądziku, skaleczeniach, stanach zapalnych, oparzeniach).

Chcesz cieszyć się piękną cerą o jednolitym kolorycie? Zapisz się na konsultację – znajdziemy sposób, jak skutecznie usunąć przebarwienia skórne.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje