Odstawanie uszu to krępujący problem, który dotyczy nawet 5% ludzi na całym świecie. Przypadłość ta wpływa na wygląd estetyczny, pogorszenie pewności siebie i stanowi źródło kompleksów. Są szczególnie widoczne u dzieci i mogą być przyczyną problemów z rówieśnikami i brakiem akceptacji z ich strony. Niedoskonałości uszu mogą wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć oraz pochodzenie.

Problem odstających uszu dotyczy zewnętrznej ich części – małżowiny usznej. Element ten jest zbudowany z chrząstek, które są odpowiedzialne za kształt ucha oraz jego przyleganie do głowy. Proces rozwoju małżowiny usznej rozpoczyna się już w życiu płodowym, około 4 miesiąca ciąży, a więc jest ściśle powiązany z czynnikami genetycznymi. Z tego właśnie względu problem odstających uszu uznawany jest często za wrodzoną wadę ucha zewnętrznego. Wada taka jest wynikiem nieprawidłowego wykształcenia grobelki lub jej całkowitego braku. Grobelka stanowi wypukłą część chrząstki, za którą ucho ulega zagięciu w kierunku tyłu głowy. W przypadku wystąpienia problemu z grobelką ucho zwija się w kierunku czaszki, dając tym samym efekt odstających uszu.

Niestety, problem z odstającymi uszami nie zniknie samoczynnie, a najskuteczniejszą metodą w walce z nim jest zabieg chirurgicznej korekty, który oferujemy w naszej klinice. Otoplastyka to działanie chirurgiczne, polegające na nacięciu fragmentu skóry za uchem oraz wymodelowaniu chrząstki tak, aby skorygować niewłaściwy kąt odstawania małżowiny usznej. W rezultacie, poprawie ulega kształt uszu, a efekty widoczne są bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje