Kaszaki często pojawiają się na naszej skórze, jednak nie wszyscy wiedzą jak one wyglądają oraz jak prawidłowo się ich pozbyć. Nieumiejętne usunięcie kaszaka może pozostawić widoczną bliznę na cerze.

Kaszak to torbiel, która powstaje w gruczole łojowym lub torebce włosowej, kiedy ujście gruczołu zostanie zaczopowane. W efekcie nadmiar sebum nie może zostać wydalony i gromadzi się w gruczole łojowym. Kaszak przyjmuje wygląd niewielkiego i twardego guzka. Wypełniony jest łojem oraz zrogowaciałym naskórkiem.

Kaszak początkowo ma niewielkie rozmiary, jednak z czasem może urosnąć nawet do rozmiarów orzecha włoskiego. Jego barwa jest biała lub żółta. W przypadku powstania zakażenia w jego obrębie pojawi się zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe.

Kaszaki najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, głowy oraz szyi. Równie często można je spotkać na tułowiu w obrębie brzucha oraz w miejscach intymnych.  Nie zaleca się samodzielnego usuwania kaszaków za pomocą wyciskania, przekłuwania lub zdrapywania. Takie działanie może powodować powstanie infekcji oraz stanu zapalnego, który z kolei skutkuje powstaniem blizny.

Obserwuje się, że kaszaki pojawiają się prawie dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.W celu pozbycia się kaszaków warto skorzystać z profesjonalnych metod i zabiegów kosmetycznych. Dzięki nim kaszak skutecznie zostanie usunięty bez obaw o powstanie infekcji. Zabiegi usuwania kaszaków nie zajmują dużo czasu oraz nie są skomplikowane.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje