Chrapanie to dość powszechna przypadłość, z którą zmaga się znaczna część społeczeństwa. Jest zaburzeniem oddychania występującym podczas snu, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk wydawany przez wibracje gardzieli i języka. Stanowi problem głównie dla otoczenia, gdyż osoba chrapiąca często nie zdaje sobie z tego sprawy i nie jest w stanie tego kontrolować. Nie warto jednak lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ znacznie wpływa na jakość snu i w niektórych przypadkach może świadczyć o poważniejszych problemach.

Jakie mogą być przyczyny chrapania?

Chrapanie może być efektem infekcji układu oddechowego. Towarzyszy często przeziębieniu, zapaleniu zatok czy katarowi alergicznemu. W tym przypadku dolegliwość powinna ustąpić po wyleczeniu choroby.

Jeżeli jednak chrapanie ma charakter chroniczny, warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, aby zwiększyć swój komfort. W tym wypadku problem może mieć podłoże w niedrożności nosa, krzywej przegrodzie nosowej lub we wrodzonych wadach dróg oddechowych. Aby rozpocząć efektywne leczenie, kluczowe jest wskazanie przyczyny.

Chrapanie jest postrzegane jako błaha dolegliwość. Nie powinna być jednak bagatelizowana. Może prowadzić do bezdechu sennego, który objawia się chwilowym brakiem możliwości oddychania podczas snu, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Wpływa znacznie na jakość snu, a zatem także na funkcjonowanie w ciągu dnia. Najczęściej mamy do czynienia wtedy z porannymi bólami głowy, wzmożoną drażliwością i uczuciem zmęczenia niezależnie od długości snu. Nieleczony bezdech senny jest groźny dla zdrowia – w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.

Leczenie i profilaktyka chrapania

Aby podjąć leczenie, należy odwiedzić laryngologa, który sprawdzi ogólny stan zdrowia i zlokalizuje przyczynę, a następnie wprowadzi adekwatne leczenie. Dobór odpowiedniej opieki zdrowotnej pozwala nie tylko na ustąpienie dokuczliwego objawu, jakim jest chrapanie, ale też na uniknięcie powikłań, do których może prowadzić. Zbyt późno zdiagnozowany problem może wiązać się z nieodwracalnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego nie warto zwlekać.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje