brodawka na twarzy zdjecia

Brodawki to problem natury estetycznej, który powodują wirusy. Brodawka pojawia się na skórze dłoni, stóp, w obszarze narządów płciowych oraz błonach śluzowych gardła. Może się zdarzyć, że brodawka ulokuje się również na oku. Brodawki pojawiają się na skórze w przypadku zarażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 odmian tego wirusa, a aż 40 rodzajów przenosi się drogą płciową.

Brodawka w fazie początkowej to niewielka i twarda narośl na skórze przypominająca guzek. Jej struktura jest szorstka i nierówna oraz przybiera kolory od białego, poprzez różowy i brązowy. Może się również zdarzyć, że w środku brodawki będą widoczne czarne punkciki. W kolejnej fazie rozwoju wirusa, może pojawiać się więcej brodawek a te obecne dotychczas mogą się powiększać.

Istnieje wiele rodzajów brodawek, które różnią się wyglądem, lokalizacją na ciele oraz sposobem leczenia. Oto kilka najczęściej spotykanych typów brodawek:

  1. Brodawki zwykłe Są to najbardziej powszechne rodzaje brodawek, które zazwyczaj pojawiają się na dłoniach i palcach. Mają one nierówną powierzchnię, podobną do kalafiora, i mogą być lekko podniesione ponad powierzchnię skóry.
  2. Brodawki płaskie: Są mniejsze i bardziej płaskie niż brodawki zwykłe. Pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi, dłoniach, nadgarstkach oraz kolanach. Brodawki te są częściej spotykane u dzieci i młodzieży.
  3. Brodawki stóp: Znane również jako odciski, lokalizują się na podeszwach stóp, zwłaszcza na piętach lub pod palcami. Mogą powodować ból przy chodzeniu ze względu na nacisk ciała. Często są płaskie z powodu ucisku podczas chodzenia.
  4. Brodawki mozaikowe: Są to płaskie brodawki, które rosną w dużych skupiskach; najczęściej spotykane na stopach. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego, mozaikowego układu.
  5. Brodawki nitkowate: Mają długi, cienki kształt i zazwyczaj pojawiają się na twarzy, szczególnie wokół ust, oczu i na szyi. Są to brodawki, które często występują u osób starszych.
  6. Brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe: Pojawiają się wokół lub pod paznokciami na rękach i nogach. Mogą utrudniać wzrost paznokci i być bolesne.
  7. Brodawki genitalne (kłykciny kończyste): Są to zmiany przenoszone drogą płciową, wywołane przez niektóre szczepy HPV. Pojawiają się na narządach płciowych, w okolicach odbytu i mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka niektórych typów raka.

Istnieje podział na brodawki zwykłe, które pojawiają się najczęściej na dłoniach, palcach u rąk oraz stopach. Brodawki te nie powodują swędzenia, ale mogą przysparzać dolegliwości bólowych. Natomiast inny rodzaj brodawek – brodawki płaskie występują na skórze twarzy u dzieci. Kolejnym rodzajem są brodawki płciowe nazywane kłykciami kończystymi. Zlokalizowane są w obszarach narządów płciowych oraz odbytu. Ich pojawienie się może powodować dyskomfort podczas stosunku, a w przypadku kobiet mogą przyczyniać się do raka szyjki macicy.

Pojawienie się brodawki, niezależnie od rodzaju, powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ jedynym sposobem leczenia jest ich usunięcie. Odbywa się to poprzez maści oraz kremy lub specjalne zabiegi. Sposób leczenia uzależniony jest od ulokowania brodawki oraz jej rozmiarów i zagnieżdżenia w skórze. Poniżej przedstawiamy skuteczne zabiegi na szybkie pozbycie się brodawek różnego rodzaju.

Polecane zabiegi

Brodawki - pytania i odpowiedzi

Czy brodawki są zaraźliwe?

Tak, brodawki mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt ze skórą zarażoną wirusem HPV lub przez przedmioty, z którymi zetknęła się zarażona osoba.

Jak mogę zapobiegać pojawieniu się brodawek?

Zapobieganie obejmuje unikanie bezpośredniego kontaktu z brodawkami innych osób, noszenie klapków w miejscach publicznych, takich jak baseny czy prysznice, oraz dbanie o higienę osobistą.

Czy brodawki mogą same zniknąć?

Tak, wiele brodawek może zniknąć samoistnie bez leczenia, choć może to trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Czy brodawki mogą wrócić po usunięciu?

Tak, nawet po usunięciu brodawki mogą powrócić, ponieważ wirus HPV pozostaje w organizmie.