Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu niezbędne są składniki odżywcze. Wspierają działanie narządów oraz nasze samopoczucie i ilość energii w ciągu dnia. Aminokwasy są szczególnie ważną substancją, ponieważ budują białka i wspierają syntezę hormonów i niektórych neuroprzekaźników. Ponadto aminokwasy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego oraz wątroby.

Niedobór aminokwasów może powodować poważne problemy zdrowotne. U kobiet w ciąży niedobór tych składników odżywczych przyczynia się do wytworzenia się wad rozwojowych dziecka. Dodatkowo osoby, które wraz z dietą nie dostarczają niezbędnego minimum aminokwasów, cierpią na ciągłe zmęczenie, spadek nastroju, rozdrażnienie oraz bóle głowy. Co więcej, niedobór aminokwasów może być przyczyną depresji.

Z kolei nadmiar aminokwasów w diecie sprzyja zwiększeniu ryzyka zachorowalności na kwasicę, kamicę nerkową oraz powodować nadmierne wydalanie wapnia z moczem. To z kolei może przyczyniać się do osteoporozy.

Nadmiar oraz niedobór aminokwasów wynika przede wszystkim z naszej diety. Często osoby nieumiejętnie stosujące dietę wegańską i wegetariańską narażają się na niedobory ważnych aminokwasów. Ponadto problem niedoboru aminokwasów jest wynikiem niedożywienia i długotrwałego głodzenia organizmu.

Aby zachować odpowiedni poziom aminokwasów, należy stosować zrównoważoną dietę. Można również wspomóc się suplementami. Natomiast nasza klinika w walce z nieodpowiednią ilością ważnych aminokwasów oferuje również:

Polecane zabiegi