W przeciwieństwie do innych nauk medycznych, medycyna estetyczna zajmuje się zdrowym człowiekiem. Jej zasadnicza rola polega na poprawieniu komfortu oraz jakości życia. Z tego względu została nazwana medycyną dobrego samopoczucia. Medycyna estetyczna jest elementem wchodzącym w skład medycyny przeciwstarzeniowej, uzupełniającej jej wiedzę oraz profilaktykę o ładny wygląd oraz przeciwdziałając starzeniu się skóry. Są to zwykle zabiegi, których czas przeprowadzania nie przekracza godziny, a zaraz po ich zakończeniu można wrócić do codziennej aktywności.

Dlaczego wybór sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej jest tak ważny?

Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Stanowią rozwiązanie dla osób, które borykają się z kompleksami, niekiedy znacznie utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Rynek bardzo szybko znajduje odpowiedź na potrzeby klientów, w związku z czym liczba klinik medycyny estetycznej ciągle się zwiększa. Kluczową rolę w sprawnym przeprowadzeniu zabiegu, bez nieprzyjemnych powikłań, odgrywa wybór sprawdzonej kliniki.

Personel medyczny

Największe znaczenie w klinikach medycyny estetycznej mają lekarze. Wybierając klinikę, należy więc zwrócić szczególną uwagę na dotychczasowy dorobek osiągnięć lekarzy pracujących w placówce. Wykwalifikowani specjaliści z ukończonymi studiami, przebyte szkolenia, a także udział w wielu konferencjach to najlepsze elementy świadczące o kompetencjach lekarza. Profesjonalistę można również poznać dzięki sposobie zrozumiałego wyjaśniania przebiegu oraz istoty zabiegu, informowania o wystąpieniu ewentualnych powikłań. Prawdziwy specjalista potrafi również odwieźć pacjenta od wykonania zabiegu jeśli uzna, że może on mieć niekorzystny wpływ na wygląd oraz zdrowie.

Personel Kliniki OT.CO

Lokalizacja oraz strona internetowa

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia lokalizacji oraz wyglądu lokalu kliniki. Większą uwagę zyskują miejsca, których lokalizacja jest niedaleko centrum miasta. Znacząco wpływa to na poczucie komfortu pacjenta. Istotna jest również lokalizacja względem głośnych miejsc. Gabinety medycyny estetycznej powinny gwarantować możliwość relaksu oraz wyciszenia się. Warto zwracać również uwagę na sam wystrój gabinetów – strony internetowe kliniki powinny umożliwiać zapoznanie się z wnętrzem placówki. Profesjonalne gabinety medycyny estetycznej posiadają profesjonalne strony internetowe. Stanowią one nie tylko wizytówkę lokalu, ale także miejsce, w którym pacjenci mogą znaleźć kluczowe informacje dotyczące zabiegów medycyny estetycznej. Strony internetowe umożliwiają również zlokalizowanie placówki oraz pozyskanie niezbędnych danych na jej temat. Ponadto, powinny one posiadać zakres świadczonych usług, cennik oraz dane dotyczące pracujących w klinice specjalistów.

Sprzęt i stosowane preparaty

Profesjonalne kliniki cechują się również specjalistycznym zapleczem technicznym. Sprzęt medyczny to bardzo ważny element, który pozwala na wykonywanie większości zabiegów w odpowiedni sposób, bez skutków ubocznych. Warto więc zwrócić uwagę na ich jakość, sterylność, stan techniczny oraz posiadane patenty. W kwestii stosowanych preparatów natomiast zaleca się, aby pochodziły one od sprawdzonych, rekomendowanych producentów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań.

Sprzęt w OT.CO Clinic

Przestrzeganie zasad higieny

Szczególny element charakteryzujący dobrą klinikę medycyny estetycznej to sterylność tego miejsca, sprzętu oraz preparatów stosowanych do wykonywania zabiegu. Lekarz, jak i pacjenci muszą być odpowiednio przygotowani (zwłaszcza w czasach epidemii). Klinika powinna więc gwarantować lekarzom rękawiczki, czepek ochronny, maseczki, a miejsca poddane zabiegom oraz instrumenty medyczne muszą zapewniać podstawowe zasady higieny. Każdy zabieg powinien być poprzedzony szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego specjaliści wybiorą najlepszą metodę rozwiązania problemu.

Obsługa pacjenta

Pacjent powinien być najważniejszy nie tylko dla lekarza prowadzącego, ale również dla całego personelu, który tworzy gabinet medycyny estetycznej. Każda osoba odwiedzająca placówkę powinna mieć poczucie bezpieczeństwa oraz profesjonalizmu świadczonych usług. Ma na to wpływ również osoba pracująca na recepcji. Troska o pacjenta to podstawowy element, który wpływa na ogólną atmosferę miejsca.

Opiekun pacjenta

Stosunek ceny do jakości świadczonych usług

Medycyna estetyczna to dziedzina, na której nie powinno się oszczędzać. Wybór najtańszych zabiegów oraz rozwiązań nie powinien stanowić kluczowego elementu podczas decyzji o skorzystaniu z kliniki. Zabiegi umożliwiają osiągnięcie długotrwałych efektów i właśnie z tego względu powinno się traktować je jako inwestycję w siebie – dobre samopoczucie oraz wygląd. Profesjonalne kliniki posiadają na swojej stronie internetowej cennik konkretnych zabiegów. W przypadku, gdy cena jest uzależniona od potrzeb pacjenta, informacja na ten temat również powinna znajdować się na stronie. Należy pamiętać, że odwiedzając klinikę medycyny estetycznej, ważne są przede wszystkim oczekiwane rezultaty. Niemożliwe jest więc, aby niskim kosztem wykonać bezpieczny zabieg z użyciem profesjonalnego sprzętu i wykorzystujący wysokiej jakości preparaty. Zbyt niskie ceny to elementy świadczące o tym, że powinno się zachować szczególną czujność.

Sala zabiegowa w OT.CO Clinic

Skąd mieć pewność, że zabieg będzie przeprowadzony w bezpieczny sposób?

Medycyna estetyczna ingeruje w organizm pacjenta. Należy mieć więc pewność, że przeprowadzony zabieg będzie bezpieczny. Decydują o tym dwa podstawowe czynniki: osoba wykonująca zabieg oraz użyte produkty. Zabiegi mają za zadanie poprawę wyglądu, ale niewłaściwy wybór lekarza może również spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. W związku z tym, działania z zakresu medycyny estetycznej powinny być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy. Są to osoby posiadające ogromną wiedzę oraz doświadczenie, a co za tym idzie – gwarantują bezpieczeństwo zabiegu. Produkt stosowany przez lekarzy również powinien gwarantować bezpieczeństwo pacjenta, posiadać niezbędne atesty oraz badania kliniczne.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...