Choć najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej kojarzą się głównie z twarzą czy biustem, działaniom tym poddawane są także inne obszary, w tym okolice intymne. Niestety wraz z wiekiem, a także na skutek kilku innych czynników wargi sromowe tracą swój kształt, a skóra jędrność. Często bywa to wstydliwy problem odbierający pewność siebie i poczucie wartości. Jednak rozwiązaniem tej przypadłości może być labioplastyka. Na czym polega ten nowoczesny zabieg i jakie rodzaje labioplastyki są obecnie wykonywane? Sprawdź, która metoda może być doskonałym sposobem na rozwiązanie Twoich dolegliwości i skorzystaj z pomocy specjalistów!

Labioplastyka – co to jest?

Labioplastyka to zabieg korekcji warg sromowych, który szczególnie polecany jest kobietom borykającym się z przerostem warg sromowych, asymetrią i różnymi dolegliwościami spowodowanymi tym stanem. Często niezadowolenie z wyglądu stref intymnych niekorzystnie wpływa na samopoczucie, pewność siebie, a także kondycję emocjonalną. W tym przypadku jest to szczególnie dotkliwe podczas kontaktów seksualnych, uprawiania niektórych rodzajów sportu, wizyt lekarskich czy noszenia obcisłych ubrań.

Labioplastyka warg sromowych w Klinice OT.CO w Warszawie

Na szczęście dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny, w tym chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej możliwe jest poradzenie sobie z tym problemem. Labioplastykę można wykonać zarówno metodami tradycyjnymi, jak i z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi i technologii, dzięki czemu skutki przeprowadzonej ingerencji są niemal niewidoczne i trwałe.

Labioplastyka stanowi dziś odpowiedź nie tylko na skutki postępujących procesów starzeniowych widocznych również w okolicach intymnych, ale też uwarunkowania genetyczne czy różnego rodzaju przypadłości związane np. z przebyciem naturalnego porodu.

Labioplastyka warg sromowych – wskazania

Niektóre osoby zastanawiają się, po co labioplastyka, skoro stref intymnych nie widać. Jednak przerost warg sromowych czy ich niesymetryczny kształt może stanowić ogromny problem zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Poza niezadowoleniem z własnego wyglądu, wstydu odczuwanego podczas zbliżeń intymnych czy obniżonego poczucia własnej wartości, wskazaniami do labioplastyki są również liczne dolegliwości, które często towarzyszą kobietom z nienaturalnym rozmiarem warg sromowych. Są to zazwyczaj:

  • częste infekcje okolic intymnych związane z nadmiernymi otarciami warg sromowych,
  • intensywne podrażnienia warg sromowych i dolegliwości bólowe przy wykonywaniu codziennych czynności,
  • ból podczas stosunku i utrudnione współżycie,
  • trudności w noszeniu koronkowej bielizny, strojów kąpielowych i obcisłej odzieży,
  • utrudnione i niekomfortowe uprawianie sportu, takiego jak jazda na rowerze czy jazda konna,
  • powiększenie warg sromowych po porodzie.

Rodzaje labioplastyki – kiedy wykonać określony typ zabiegu?

Można wyróżnić różne obszary okolic intymnych, w jakich wykonywana jest labioplastyka. Rodzaje przeprowadzanego zabiegu dzielą się także ze względu na przyczynę powstania określonych dolegliwości. Obecnie wykonywana jest:

  • labioplastyka mniejszych warg sromowych – czynności chirurgiczne mają na celu zlikwidowanie asymetrii i przerostu warg sromowych mniejszych. Dochodzi wówczas do zredukowania, ale też zmniejszenia kształtu fałd śluzówki, które otaczają wejście do pochwy. Zabieg wykonany może być w znieczuleniu miejscowym, sedacji albo znieczuleniu ogólnym. Po resekcji tkanek zakładane są szwy. Całość procedury trwa najczęściej od 20 do 50 minut,
  • labioplastyka większych warg sromowych z powodu przerostu – tego rodzaju labioplastyka wykonywana jest przy hipertrofii wywołanej np. uwarunkowaniami genetycznymi czy nadmiernym przyrostem masy ciała. Czas zabiegu jest podobny, a działania przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Poza zmniejszeniem warg sromowych chirurg dodatkowo modeluje struktury i dokonuje liporedukcji charakterystycznych poduszek tłuszczowych,
  • labioplastyka większych warg sromowych z powodu zaniku – ten rodzaj labioplastyki wykonywany jest głównie u osób, u których doszło do utraty elastyczności i jędrności skóry w obrębie warg sromowych lub też nastąpiła znaczna utrata masy ciała. Zabieg trwa krócej niż w przypadku poprzednich dwóch rodzajów labioplastyki i niekiedy można wykonać go nawet w 15 minut. Czynności najczęściej odbywają się w znieczuleniu miejscowym.

labioplastyka efekt przed i po - zdjęcia

Metody stosowane w labioplastyce – zalety i wady

Obecnie w zabiegu labioplastyki wykorzystywane są różne metody i techniki zabiegowe. Poza tradycyjnymi czynnościami chirurgicznymi stosuje się również nowoczesne technologie i zaawansowane urządzenia, dzięki którym zabieg jest o wiele bardziej komfortowy dla pacjentek, rekonwalescencja krótsza, a ryzyko pozostania śladów pozabiegowych niewielkie.

Rodzaj i technika labioplastyki zawsze powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentki. Ważne jest też, aby z problemem zwrócić się do wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy wykonają zabieg profesjonalnie i komfortowo. Labioplastykę za pomocą najnowocześniejszych technologii przeprowadzają lekarze w klinice OT.CO.

Wśród stosowanych technik labioplastyki można wymienić takie jak:

  • metoda skrawkowa TRIM – wykorzystywana jest w przypadkach, gdy niezbędne jest zredukowanie brzegów warg sromowych do właściwej wielkości. Technika wybierana jest stosunkowo najczęściej, a zabieg z jej użyciem zaliczany jest do zazwyczaj do najłatwiejszych w przebiegu. Po przeprowadzeniu tego typu labioplastyki pozostaje jednak blizna. Skóra w tym miejscu może też być w przyszłości nadwrażliwa. Obecnie można dostrzec stopniowe odchodzenie od metody skrawkowej na rzecz nowocześniejszych rozwiązań,
  • metoda klinowa WEDGE – określana również metodą „V”, polega na resekcji tkanek w obrębie warg sromowych w kształcie litery „V”. Taka labioplastyka jest bardziej skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym i trwa dłużej. Jednak efektem jest zachowanie naturalnego wyglądu warg sromowych. Przy metodzie klinowej blizny po nacięciach są niemalże niewidoczne i zachowana zostaje wolna krawędź warg sromowych, gdzie znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych. Utrzymane zostaje również naturalne zabarwienie obszarów poddanych działaniu zabiegowemu,
  • metoda laserowa – jedna z nowoczesnych metod, w której tkanki usuwane są za pomocą skupionej wiązki światła lasera ablacyjnego. Podczas kontaktu z ciałem dochodzi do wzrostu temperatury i usunięcia nadmiaru tkanek. Rekonwalescencja w przypadku tej techniki labioplastyki jest zdecydowanie krótsza, jednak jest to zabieg droższy niż wykonany z zastosowaniem tradycyjnych technik,
  • metoda radiofrekwencyjna – obok metody laserowej jedną z innowacyjnych technik. Jest to też metoda, w której wykorzystuje się specjalny nóż radiofrekwencyjny. Do usunięcia nadmiaru tkanek używa się wówczas fal radiowych RF. Dzięki takiemu działaniu krwawienie jest minimalne, a okoliczne struktury nie pozostają narażone na zbędne urazy. Dokonywane jest precyzyjne cięcie i koagulacja, a rekonwalescencja jest krótka.

Labioplastyka – od ilu lat można wykonać zabieg?

Choć najczęściej zabieg labioplastyki wykonywany jest u kobiet dojrzałych, u których na skutek procesów starzeniowych skóra wiotczeje i dochodzi do deformacji warg sromowych, labioplastykę można przeprowadzić także u młodych kobiet. W związku z różnego rodzaju przypadłościami, ale też czynnikami genetycznymi i anatomicznymi przerost warg sromowych można poddać labioplastyce już od ok. 17. roku życia. W każdym przypadku konieczna jest wcześniejsza konsultacja i pozytywna opinia lekarza co do możliwości wykonania zabiegu.

Ponadto, aby móc wykonać labioplastykę, konieczne jest też przeprowadzenie kilku badań, m.in. takich jak morfologia krwi, elektrolity, kreatynina, układ krzepnięcia, EKG, glukoza czy badanie ogólne moczu. Labioplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od ilości usuwanych tkanek, zastosowanej techniki zabiegowej i indywidualnych predyspozycji danej pacjentki.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...