Skóra twarzy wielu osób bywa podatna na czynniki zewnętrze. Ostatnimi czasy w sposób szczególny narażona jest na wilgoć, ciepło oraz brak powietrza. Wszystko za sprawą maseczek ochronnych, które muszą zasłaniać nos oraz usta w związku z panującą pandemią Covid – 19. Niestety takie warunki nie są korzystne dla skóry, stąd też pojawił się nowy problem – maskne. Jest on związany ze zmianami skórnymi, które pojawiają się na skórze twarzy w efekcie noszenia maseczki ochronnej.

Czym jest Maskne?

Termin maskne wywodzi się z dwóch słów angielskich – mask, czyli maseczka oraz acne, czyli trądzik. Określa on problemy skórne, które pojawiają się właśnie w efekcie osłaniania twarzy maseczkami ochronnymi. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, jednak dotyka coraz więcej osób. Zmiany skórne pojawiają się w miejscach, gdzie noszona jest maseczka, a więc są to okolice ust, brody oraz policzków. Bywają bardzo uporczywe oraz trudne do wyleczenia, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Dlaczego maseczka powoduje trądzik?

Przede wszystkim podczas noszenia maseczki i oddychania między skórą, a materiałem powstaje ciepłe i wilgotne środowisko. Są to idealne warunki do mnożenia się drobnoustrojów. Ponadto maseczka ociera się o skórę dodatkowo sprzyjając wnikaniu bakterii do skóry. Negatywne efekty noszenia maseczki potęgowane są dodatkowo przez długotrwałe utrzymanie jej na twarzy oraz  przez brak odpowiedniej higieny. Już po 15 minutach noszenia maseczki tworzy się środowisko doskonałe do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Ponadto długotrwałe noszenie maseczki utrudnia oddychanie skóry. W efekcie dochodzi do zatkania porów oraz powstania zaskórników otwartych i zamkniętych. Co więcej, pojawiają się rozszerzone naczynka oraz zwiększa ilość wydzielanego przez skórę sebum.

MASKNE - trądzik od maseczki

Dodatkowo, jeśli wybiera się maseczki wyprodukowane ze sztucznych materiałów lub zawierające silne barwniki, może przyczynić się to nie tylko do powstawania trądziku, ale również alergii skórnych. Należy mieć na uwadze, że maseczka powoduje zaburzenie mikrobiomu skóry oraz przyczynia się nie tylko do wyprysków, ale też do powstania trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry. Negatywnych następstw noszenia maseczki dla kondycji skóry jest niestety wiele.

Jak zapobiegać powstawaniu trądziku?

Najważniejsza jest odpowiednia higiena. Maseczka, nawet ta wielokrotnego użytku, powinna być zmieniana minimum raz dziennie, szczególnie jeśli przebywa się w niej wiele godzin. Po długotrwałym noszeniu powinna być wyprana w wysokiej temperaturze, a dodatkowo przeprasowana żelazkiem. Taki zabieg pozwoli zredukować ewentualne bakterie, które pozostały po wypraniu maseczki.

Natomiast maseczka jednorazowa, powinna być zutylizowana po każdym użyciu. Aby zwiększyć higienę nie należy dotykać wewnętrznej części maseczki. Ściągając i ubierając maseczkę należy robić to umytymi lub zdezynfekowanymi rękami. Warto również wybierać maseczki wykonane z naturalnych materiałów.

Ponadto w przypadku maseczek wielokrotnego użytku dobrym wyborem będą te wyposażone w filtry. Są one nie tylko doskonałą ochroną przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, ale dodatkowo chronią przed wirusami i bakteriami. Często umieszczany w maseczkach filtr to FFP3, który umożliwia zatrzymanie cząsteczek o średnicy od 0,3 do 0,5 μm. Inne skuteczne filtry umieszczane w maseczkach ochronnych to N95 i N99, które odpowiednio chronią w 95% lub 99% przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, wirusów oraz bakterii.

Pielęgnacja skóry

Równie ważna poza zachowaniem higieny jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która wymaga dodatkowej i specjalnej pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby zrezygnować z pełnego makijażu. Mocno kryjące kosmetyki wpłyną na zatkanie porów, dlatego lepiej jest postawić na delikatny krem koloryzujący (BB lub CC) oraz na podkreślenie oczu, które są widoczne spod maski.

Kolejny krok to oczyszczanie skóry. Każdorazowo po przyjściu do domu i ściągnięciu maseczki warto umyć twarz z wykorzystaniem toniku i płynu micelarnego. W ten sposób pozbędziemy się brudu i bakterii. Powinno również zadbać się o głębokie nawilżenie skóry stosując kremy, które w składzie posiadają przykładowo kwas hialuronowy. Krem nawilżający pozwoli na ukojenie podrażnień mechanicznych powstałych na skutek otarć materiału maseczki.

Warto również stosować peelingi, które pozwolą złuszczyć martwy naskórek. Jednak należy mieć na uwadze, że w tym okresie należy zrezygnować z intensywnej pielęgnacji i łączenia kilku kosmetyków z substancjami aktywnymi. Pielęgnacja skóry powinna być delikatna, a przede wszystkim codzienna. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu pojawieniu się objawów maskne, którymi są wypryski, zatkane pory oraz nadmiar wydzielanego sebum. Ponadto codzienna pielęgnacja pozwoli też uporać się ze zmianami skórnymi, które się już pojawiły.

Profesjonalna pomoc w przypadku maskne

Jeśli cierpimy już na choroby skórne, a noszenie maseczki przyczyniło się do nasilenia objawów, z którymi się zmagamy nie należy zwlekać, lecz udać się do dermatologa. Konsultacja ze specjalistą będzie również konieczna w przypadku długo utrzymujących się wyprysków. Dermatolog oceni stan skóry i jeśli będzie to niezbędne przepisze maści lub antybiotyki pozwalające na wyleczenie maskne.

Ponadto warto skonsultować się z kosmetologiem i skorzystać z profesjonalnych zabiegów nawilżania, rewitalizacji skóry oraz głębokiego oczyszczania o właściwościach antybakteryjnych.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....