Kwasy owocowe znane są ze swoich pozytywnych działań na skórę już od czasów starożytności. Dlatego też tak często kwasy owocowe używane są podczas zabiegów kosmetycznych. Czym dokładnie są kwasy owocowe i jak wpływają na naszą skórę? Warto poznać tajniki ich działania oraz regularnie stosować, aby poprawić wygląd skóry i ją odmłodzić. Ponadto przy pomocy kwasów owocowych można pozbyć się skórnych niedoskonałości.

Podstawowe informacje o kwasach owocowych

Kwasy owocowe w kosmetologii nazywane są kwasami AHA, czyli Alpha-Hydroxy Acid. Jest to grupa kwasów pochodzenia całkowicie naturalnego. Mimo swojej nazwy kwasy owocowe, pozyskiwane są nie tylko z owoców, ale również z warzyw oraz z kwaśnego mleka i trzciny cukrowej. Kwasy owocowe mają niezwykłe działanie terapeutyczne na naszą skórę. Istnieje kilka kwasów owocowych powszechnie używanych w zabiegach kosmetycznych. Są to:

  • Kwas mlekowy,
  • Kwas glikolowy,
  • Kwas jabłkowy,
  • Kwas winowy,
  • Kwas cytrynowy,
  • Kwas migdałowy

Każdy z kwasów ma nieco inne właściwości. Dzięki temu kwasy owocowe mogą być stosowane zarówno na skórze wrażliwej, naczyniowej, tłustej oraz trądzikowej i normalnej. Wystarczy tylko dobrać do zabiegu odpowiedni kwas owocowy.

Właściwości poszczególnych kwasów owocowych

Kwasy owocowe przede wszystkim pozwalają złuszczyć warstwę naskórka w celu poprawy kondycji skóry. Podczas zabiegu z kwasami owocowymi skóra zostaje dogłębnie oczyszczona z bakterii oraz powierzchownych zanieczyszczeń. Ponadto kwasy owocowe mają właściwości redukujące skórne niedoskonałości.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy wykorzystywany jest w kosmetyce w dwóch stężeniach. Stężenie kwasu między 1 a 10% wykazuje działanie głęboko nawilżające. Natomiast stężenie od 30 do 50% stosuje się w celu złuszczania naskórka. Ponadto kwas mlekowy ma silne działanie antybakteryjne. Z tego też powodu zalecany jest dla osób o problematycznej cerze. Do innych właściwości kwasu mlekowego należy działanie odmładzające skórę oraz regulujące pH skóry.

Po zabiegach z wykorzystaniem kwasu mlekowego zmarszczki są płytsze, a skóra odzyskuje miękkość i gładkość. Dodatkowo ten kwas wykazuje właściwości odbudowujące warstwę ochronną naskórka, dzięki czemu skóra jest odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Kwas glikolowy

Cechą charakterystyczną kwasu glikolowego jest to, że potrafi wnikać bardzo głęboko w warstwy skóry. Wszystko za sprawą bardzo niewielkich cząsteczek, z których jest zbudowany. Ponadto kwas glikolowy wykazuje bardzo duże znaczenie w stymulacji fibroblastów, które z kolei są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Jak wiadomo, kolagen i elastyna przede wszystkim sprawiają, że skóra jest jędrna i elastyczna.

Dlatego też kwas glikolowy wykazuje właściwości ujędrniające i odmładzające skórę. Dodatkowo kwas ten pozwala na dokładne złuszczenie martwego naskórka oraz regenerację i nawilżenie skóry. Doskonale radzi sobie z redukcją nadmiaru wydzielanego sebum oraz rozjaśnianiem blizn i przebarwień skórnych.

Kwas jabłkowy

Kwas jabłkowy ma niezwykłe właściwości regulujące koloryt skóry. Regularne stosowanie pozwala na rozjaśnienie przebarwień skórnych oraz jej wygładzenie. Co więcej, kwas jabłkowy posiada działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dlatego będzie doskonałym wyborem dla osób z cerą trądzikową. Warto też wiedzieć, że kwas jabłkowy zmiękcza i nawilża skórę oraz hamuje rogowacenie naskórka. Jest to również dobry wybór do walki z zaskórnikami oraz starzeniem się skóry. Kwas jabłkowy w zależności od stężenia może być stosowany do różnych problemów skórnych.

Kwas winowy

Ten rodzaj kwasu ma właściwości rozjaśniające przebarwienia oraz pozwala skutecznie zredukować widoczne pory. Ponadto kwas winowy reguluje ilość wydzielanego sebum i pozwala dokładnie oczyścić skórę. Ma właściwości pobudzające syntezę kolagenu i elastyny, a więc wpływa na jędrną i elastyczną skórą. Dzięki regularnemu stosowaniu można skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry, w tym pojawienie się zmarszczek. Dodatkowo pozwala nawilżyć skórę i ma delikatne działanie, dlatego może być stosowany przez osoby o delikatnej i wrażliwej cerze.

Kwas cytrynowy

Jest to jeden z najpopularniejszych kwasów o działaniu wybielającym i rozjaśniającym. Z tego też powodu często jest wybierany przez osoby, które posiadają przebarwienia skórne i chcą się ich pozbyć. Jednak to nie wszystkie zalety kwasu cytrynowego. Warto wiedzieć, że zabezpiecza on skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz skutecznie opóźnia procesy starzenia skóry.

Wszystko za sprawą zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny, która jest wywoływana właśnie przez kwas cytrynowy. W efekcie skóra staje się jędrna, a zmarszczki mniej widoczne. Ponadto regularne stosowanie zabiegów z użyciem kwasu cytrynowego pozwala wygładzić bruzdy, zregenerować i odbudować komórki skórne oraz głęboko oczyścić i nawilżyć skórę.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy ma niezwykle silne działanie złuszczające. Pozwala wyrównać koloryt skóry oraz stymuluje skórę do odnowy. Mimo intensywnego działania jest delikatny dla skóry wrażliwej. W kosmetyce używany jest w różnych stężeniach od 5 do 40%. Podczas zabiegu skóra nie tylko zostaje oczyszczona dzięki złuszczeniu martwego naskórka, ale również odkażona, ponieważ kwas migdałowy ma działanie antyseptyczne.

Peeling z kwasem migdałowym w Klinice OT.CO

Z tego też powodu zalecany jest dla osób o cerze trądzikowej oraz problematycznej. Peelingi głęboko złuszczające z użyciem kwasu migdałowego pozwalają  rozjaśnić przebarwienia, nadać skórze blasku oraz zredukować nadmiar wydzielanego sebum. Co więcej, kwas migdałowy wykazuje działanie odmładzające skórę, ponieważ pobudza procesy regeneracyjne naskórka.

Profesjonalne zabiegi z kwasami owocowymi

Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi z użyciem różnych kwasów owocowych. Każdy zabieg rozpoczyna się podobnie, czyli od oczyszczenia skóry. Następnie kosmetyczka nakłada odpowiedni kwas o specjalnie dobranym stężeniu. Zabieg kończy się nałożeniem maseczki regeneracyjnej lub nawilżającej. Po zabiegach w szczególności tych intensywnie złuszczających skóra będzie się złuszczać do kilku dni po zabiegu, odsłaniając młodszą warstwę naskórka.

W przypadku delikatnych zabiegów, skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona i może towarzyszyć nam uczucie napięcia. Zazwyczaj do uzyskania pełnych efektów lub ich podtrzymania zaleca się systematyczne zabiegi w odstępach czasowych rekomendowanych przez kosmetologa.

Kwasy owocowe dostępne są również w kosmetykach ogólnie dostępnych w drogeriach. Ich działanie oraz stężenie oczywiście jest znacznie słabsze. Jednak stosując je w codziennej pielęgnacji, skóra zdecydowanie będzie wyglądać zdrowiej i młodziej.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....