Wrastający paznokieć to problem, który może wydawać się mało istotny. Jednak lekceważenie go może nasilać uporczywe dolegliwości. Jak więc rozpoznać wrastający paznokieć, jakie daje objawy oraz co zrobić, aby nie dopuścić do infekcji i bólu?
Czym właściwie jest wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć to schorzenie, które polega na zagłębianiu się płytki paznokcia w tkanki miękkie, które go otaczają. Taki stan rzeczy sprawia, że organizm traktuje paznokieć jako ciało obce. Efektem tego jest powstanie miejscowego stanu zapalnego oraz pojawienie się dość uporczywego bólu, który może narastać.
Jak dochodzi do powstania wrastającego paznokcia?
Najczęściej wrastający paznokieć pojawia się u nóg między 15. a 40. rokiem życia. Dużo częściej schorzenie to dotyka mężczyzn. Zdarza się również, że można spotkać wrastający paznokieć u dziecka oraz u rąk. Jednak nie jest to częste zjawisko.
Za główną przyczynę pojawienia się wrastającego paznokcia odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja i skracanie paznokci. Zbyt krótkie obcinanie paznokci, a także pozostawienie ich powierzchni nierównej i ostrej sprzyja wrastaniu paznokcia w skórę. Ponadto uszkodzenia skórek i skaleczenia w czasie pedicure lub manicure, także mają wpływ na niechciane wrastanie paznokcia.
Pozostałe czynniki powodujące wrastające paznokcie
Nie tylko zła pielęgnacja wpływa na wrastające paznokcie. To schorzenie może mieć podłoże genetyczne, ale też nieumiejętne postępowanie może przyczyniać się do powstania tego problemu. Uważa się, że wrastające paznokcie u nóg pojawiają się na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. W takim wypadku na płytkę paznokcia wywierany jest duży ucisk, co skutkuje odkształceniami paznokci i ich nieprawidłowy wzrost. Dodatkowo osoby z nadwagą są obarczone większym ryzykiem pojawienia się tego schorzenia ze względu na duże obciążenie stóp.
Jak rozpoznać wrastający paznokieć – charakterystyczne objawy
Wrośnięty paznokieć u stopy, czy u ręki daje takie same objawy. Na wczesnym etapie pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk w obrębie płytki paznokcia i otaczających go tkanek. Miejsce to także jest wrażliwsze na dotyk i bolesne. Brak podjęcia działań i rozwój schorzenia powoduje, że wrastający paznokieć u stopy będzie dawać bardziej dokuczliwe objawy. Będzie to pojawienie się wydzieliny o charakterze ropnym, rozrost ziarniny oraz przerost wału okołopaznokciowego. Ciągle towarzyszący ból i dyskomfort może utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Wrastający paznokieć u dziecka – objawy
Obecnie obserwuje się, że wrastający paznokieć u dziecka coraz częściej się pojawia. Dodatkowo zauważyć można wrastający paznokieć u niemowlaka, który może pojawić się w pierwszych miesiącach życia. Przyczyną pojawienia się tego schorzenia u najmłodszych jest delikatna skóra. Wrośnięty paznokieć u najmłodszych zazwyczaj objawia się odbarwieniem, trójkątnym lub nieregularnym kształtem, a także zaczerwienieniem. Rosnący paznokieć wbija się w delikatny wał boczny paznokcia, powodując uszkodzenia skóry.
Czy można łagodzić objawy wrastającego paznokcia domowymi sposobami?
Dokuczliwe objawy mogą powodować dyskomfort, który towarzyszy cały dzień i utrudnia chodzenie. Wrastający paznokieć u ręki także może wpływać na operowanie telefonem, pisaniem na klawiaturze komputerowej oraz w wykonywaniu pracy fizycznej z użyciem rąk. Jeżeli więc ból i zaczerwienienie pojawi się w obrębie płytki paznokcia, koniecznie udajcie się do lekarza. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne i pomoce. Jednak jeżeli na wizytę u lekarza musicie poczekać kilka dni, objawy można łagodzić poprzez moczenie nóg lub rąk w ciepłej wodzie z mydłem oraz smarowanie miejsca wrastania paznokcia wazeliną w celu zmiękczenia tkanek.
Leczenie wrastających paznokci
Aby skutecznie pozbyć się problemu i bólu, jaki powoduje wrastający paznokieć, należy podjąć specjalistyczne leczenie pod opieką lekarza. Metod na walczenie ze schorzeniem jest kilka, a wybór odpowiedniej uzależniony jest od stadium zaawansowania oraz przyczyn, które go wywołały.
Leczenie wrastających paznokci w Klinice OT.CO w Warszawie
Jaki lekarz pomoże walczyć ze wrastającym paznokciem?
Jeżeli zauważycie wrastający paznokieć u nogi lub ręki, to koniecznie zwróćcie się do lekarza. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, dermatolog lub podolog, który na podstawie wywiadu oraz oględzin miejsca z obrzękiem i zaczerwienieniem będzie mógł określić, czy wrastający się paznokieć nie wywołał infekcji bakteryjnej oraz jakie leczenie będzie skuteczne. Jeżeli doszło do infekcji bakteryjnej, może zostać zlecone wykonanie badań dodatkowych, które pozwolą dobrać skuteczny w leczeniu antybiotyk.
Nieinwazyjne metody leczenia wrastającego paznokcia
W przypadku początkowego stadium schorzenia stosuje się nieinwazyjne metody leczenia. Ich celem jest zapewnienie odpowiedniego kierunku wzrostu paznokcia oraz ochrona wału paznokciowego przed uciskiem. W tym celu stosuje się tamponadę, która polega na umieszczeniu między płytką paznokcia a wałem paznokciowym jałowego opatrunku. Co więcej, wrastające paznokcie u nóg można leczyć, stosując specjalne taśmy, które odciągają paznokcia w odpowiednim kierunku. Mało inwazyjny sposób na wrastające paznokcie to także nitkowanie płytki paznokcia, czy jej boczne podcięcie oraz akrylowanie.
Farmakologiczne leczenie wrastających paznokci
Wrastający paznokieć i stan zapalny, czy infekcja bakteryjna leczone są farmakologicznie. Podaje się w takim wypadku antybiotyk i leki przeciwbakteryjne. Ponadto w leczeniu pomagają środki odkażające i przyspieszające gojenie się ran. Leki podawane są także, gdy wrastający paznokieć powoduje powstanie ropy.
Chirurgiczne leczenie zaawansowanych przypadków
Brak podjęcia leczenia na wczesnym etapie może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia chirurgicznego. Wrastający paznokieć i zabiegi, które się podejmuje w celu zniwelowania schorzenia, dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to usunięcie zmienionego wału paznokciowego wraz z tkankami go otaczającymi. Druga metoda to usunięcie paznokcia lub brzegu bocznego wraz z łożyskiem i macierzą. Pytania o wrastający paznokieć i to jak go wyciągnąć często pojawiają się u pacjentów. Ostateczna metoda leczenia powinna zostać wybrana przez lekarza po dokonaniu oględzin oraz przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem. W niektórych przypadkach łączy się także dwie wymienione metody chirurgiczne, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.
Źródła:- Wrastające paznokcie - przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, dostęp z dnia 28.08.2024
- Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze. Autorzy: Antończak P.P., Jurzak M., Adamczyk K. i wsp. Przegl Dermatol 2015; 102: 343–348.