Każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu, na który wpływa wiele czynników. Uśmiech nie tylko dodaje pewności siebie, ale również ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz pozwala na okazywanie radości. Niekiedy zdarza się, że uśmiech jest zbyt szeroki, przez co wyraźnie widoczne są dziąsła. Taka przypadłość bywa kompleksem wielu osób i skutecznie zniechęca do szczerego uśmiechu. Na szczęście osoby borykające się z gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym, mogą skorzystać z pomocy medycyny, aby pozbyć się tego problemu.

Czym dokładnie jest gummy smile?

Jako gummy smile określa się uśmiech, podczas którego dziąsła są nadmiernie eksponowane. Gummy smile stwierdza się wtedy, gdy górna warga odsłania dziąsła o więcej niż 3 mm podczas uśmiechania się. Uśmiech dziąsłowy dotyka wiele osób, jednak częściej diagnozuje się go u kobiet. Jeśli dziąsła widoczne są za bardzo, pojawia się dysproporcja między zębami, które wydają się zbyt małe w stosunku do różowych dziąseł. Z tego względu wiele osób odczuwa dyskomfort i krępuje się przed szczerym i szerokim uśmiechaniem.

Co jest przyczyną powstawania gummy smile?

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany przez wiele czynników. Ważne jest, aby poprawnie zdiagnozować przyczynę jego powstania. Do najczęściej spotykanych zalicza się nadmierną aktywność górnej wargi oraz uwarunkowania genetyczne. Ponadto zdarza się, że wady zgryzu oraz niewielkie zęby i krótkie korony kliniczne zębów sprzyjają powstawaniu gummy smile. Jeśli zęby wyrzynają się zbyt późno lub górna warga ma zbyt małą objętość, wtedy również uwydatnia się koński uśmiech. Dodatkowo nadmierny wzrost kości szczęki sprawia, że szczęka ma zbyt pionowy wymiar, przez co również dziąsła są nadmiernie eksponowane.

Jak leczyć uśmiech dziąsłowy?

Nowoczesna medycyna i stomatologia pozwalają skutecznie zredukować widoczność dziąseł podczas uśmiechania się. Jednak kluczowym elementem podczas leczenia gummy smile jest określenie przyczyny jego powstawania. Dopiero po prawidłowej diagnozie będzie można rozpocząć skuteczne leczenie. Jeśli przyczyną uśmiechu dziąsłowego są wady zgryzu, wtedy stosuje się leczenie ortodontyczne. Właściwie dobrany we wczesnym wieku aparat ortodontyczny pozwala na intruzję, czyli przesunięcie zębów przednich, co pozwala na korektę nadmiernie widocznych dziąseł. Jednak należy pamiętać, że jest to proces długotrwały, a widoczne efekty możliwe są do osiągnięcia zazwyczaj u dzieci i nastolatków.

Botoks jako pomoc w walce z gummy smile

Medycyna estetyczna również pozwala na skuteczną redukcję końskiego uśmiechu, a wszystko za sprawą dobrze znanego botoksu – toksyny butolinowej. Wstrzykuje się go w obrębie skrzydełek nosa. Jego zadaniem jest zahamowanie skurczu mięśni, który powoduje nadmierne unoszenie górnej wargi i odsłanianie dziąseł. Pierwsze efekty widoczne są praktycznie zaraz po przeprowadzonym zabiegu, który trwa kilkanaście minut. Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem utrzymuje się zazwyczaj do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Gingiwektomia

Inną metodą na pozbycie się gummy smile jest gingiwektomia, czyli plastyka dziąseł. Zabieg polega przede wszystkim na wydłużeniu koron oraz likwidacji nadmiernie rozrośniętych fragmentów dziąseł. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przed jego rozpoczęciem konieczne jest usunięcie nadmiaru kamienia oraz obszerny wywiad i badania wstępne. Przede wszystkim przed gingiwektomią każdy pacjent musi posiadać aktualne zdjęcia rentgenowskie szczęki. Sam zabieg przeprowadza się przy pomocy lasera, dlatego jest szybki i precyzyjny.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie gummy smile?

Warto również mieć na uwadze, że zbyt odsłonięte dziąsła to nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. W przypadku gummy smile często dochodzi do wysychania błony śluzowej. To z kolei może wpływać na powstawanie i nawracanie stanów zapalnych. Dlatego niezależnie od wieku, warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby nie tylko pozbyć się kompleksów, ale również zadbać o własne zdrowie.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....