Laserowa epilacja wąsika to zabieg, który cieszy się dużą popularnością. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ epilacja stanowi jeden z niewielu dostępnych sposobów na całkowite, trwałe pozbycie się zbędnego owłosienia. Wąsik stanowi problem estetyczny, ponieważ przekłada się na pewność siebie i kontakty z innymi. To ciemne włoski występujące pojedynczo lub na całej górnej wardze. Najczęściej występuje w wyniku zmian hormonalnych i u osób z ciemną karnacją. W pierwszym przypadku może pojawić się nagle na różnych etapach życia. Osoby o ciemnych włosach mogą natomiast zmagać się z wąsikiem przez całe życie.

Niestety osoby, które muszą radzić sobie z wąsikiem, zaczynają bardzo szybko zdawać sobie sprawę z tego, że tradycyjne metody depilacji w takim przypadku nie są zbyt skuteczne. Krem do golenia i maszynka powodują, że włosy odrastają silniejsze i bardziej widoczne. Właśnie dlatego epilacja laserowa wąsika cieszy się tak dużą popularnością – pozwala trwale usunąć niechciany wąsik. Wokół tego zabiegu funkcjonuje jednak wiele mitów.

Epilacja laserowa wąsika gwarantuje bezpieczeństwo. FAKT

Panie, które chcą skorzystać z laserowej  epilacji wąsika, bardzo często mają obawy dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Ten zabieg, podobnie jak inne, powinien zostać poprzedzony konsultacją ze specjalistą, która pozwoli wykluczyć przeciwwskazania. Specjalista wyjaśni warunki przeprowadzenia zabiegu, a także dobierze do jej potrzeb odpowiednie parametry sprzętu. Odpowiednio wykonana procedura wstępna powoduje, że depilacja laserowa zostanie wykonana wyłącznie u osób, dla których będzie bezpieczna.

Laserowe usuwanie owłosienia – depilacja laserowa w Klinice OT.CO w Warszawie

Popularnym mitem jest przekonanie, że epilacja laserowa wąsika może uszkodzić naskórek. Podczas epilacji pacjentki mogą odczuwać delikatny ból, najczęściej w postaci szczypania. Wynika to ze sposobu działania lasera, jednak nie można wpłynąć na jego ograniczenie. Osoby o niskim progu bólu mogą zgłosić swój problem przed zabiegiem, co pomoże specjaliście dobrać takie parametry lasera, aby jak najbardziej zmniejszyć odczuwany dyskomfort podczas depilacji twarzy.

Epilacja laserowa wąsika jest nieskuteczna. MIT

Pacjentki bardzo często zastanawiają się, ilu sesjom zabiegowym będą musiały się poddać, zanim osiągną wymarzony rezultat. Wyniki depilacji laserowej zależą zwykle od indywidualnych cech osoby, jednak całkowite usunięcie owłosienia jest możliwe poprzez powtarzanie zabiegu 4 – 6 razy w miesięcznych odstępach. Potrzeba ta wynika z nierównego wzrostu włosów. Laser wpływa wyłącznie na te aktualnie znajdujące się na powierzchni skóry twarzy. Powtórzenie epilacji kilkukrotnie pozwoli zyskać gwarancję, że zlikwiduje się znaczną część włosów. Osoby z delikatnymi, jasnymi włosami zazwyczaj potrzebują większej liczby zabiegów, aby osiągnąć pożądany efekt.

Epilacja laserowa wąsika boli. MIT/FAKT

Co prawda na pytanie, czy epilacja laserowa wąsika boli, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Odczuwany ból jest tym większy, im mocniejsze jest owłosienie. Aby zminimalizować odczucia bólowe, można nie decydować się na zabieg w trakcie miesiączki lub tuż przed nią, a także poprosić o znieczulenie specjalnym kremem. Poziom bólu będzie także zależał od fachowości personelu i jakości sprzętu. Właśnie dlatego osoby, które rozważają decyzję wykonania epilacji laserowej wąsika, powinny wybierać sprawdzone gabinety, które budzą zaufanie.

Epilacja wąsika wymaga odpowiedniego przygotowania się. FAKT

Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się konsultację, podczas której pacjent informowany jest o tym, co trzeba wiedzieć przed epilacją laserową wąsika. Przeprowadza się także kwalifikację do zabiegu i wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Najważniejszymi jest m.in. ciąża, karmienie piersią, epilepsja, nowotwory, mocna opalenizna, cukrzyca. Przed zabiegiem trzeba się także odpowiednio przygotować, należy minimum 4 tygodnie wcześniej zrezygnować z opalania, wyrywania włosów, stosowania samoopalaczy i kremów z retinolem.

Epilacja laserowa wąsika jest skuteczna. FAKT

Nowoczesne zabiegi wykonywane za pomocą innowacyjnego sprzętu wyróżniają się dużą efektywnością. Lasery, które obecnie stosuje się do zabiegu, pozwalają na trwałe usunięcie  90 – 99 % owłosienia. Trzeba jednak pamiętać, że do uzyskania oczekiwanego rezultatu, należy przeprowadzić kilka sesji zabiegowych. Ma to związek z występowaniem trzech faz wzrostu włosów. Porównując inne metody usuwania włosów, epilacja laserowa jest najbardziej skuteczna. Po skończonej epilacji warto jednak powtórzyć zabieg raz do roku.

Podczas lata nie można wykonywać zabiegów  epilacji laserowej wąsika. MIT

Epilacja wąsika może być wykonywana przez cały rok pod warunkiem, że przestrzega się odpowiednich zaleceń po zabiegu. Wiązka lasera emituje promieniowanie, które utrzymuje się w skórze przez 2 tygodnie. Bardzo istotne jest, aby w tym czasie nie narażać twarzy na dodatkowe promieniowanie, m.in. słoneczne, ponieważ może to powodować oparzenia, obrzęki i przebarwienia. Najlepszą ochroną w cieplejsze dni jest stosowanie kremów z filtrem UV, które skutecznie chronią skórę po wykonanym zabiegu.

Domowe urządzenia do  epilacji laserowej wąsika mają taką samą skuteczność jak te stosowane w salonach. MIT

Obecnie można znaleźć duży asortyment urządzeń do domowej  epilacji wąsika. Nie mają jednak takiego działania, jak lasery, które stosuje się w gabinetach. Urządzenie takie wygląda jak głowica profesjonalnego lasera do depilacji, jednak ten używany w kosmetologii poza głowicą, posiada także cały blok urządzeń. Poza tym niemożliwe jest, aby stworzyć tak niewielkie urządzenie, które będzie miało identyczne parametry jak profesjonalny sprzęt.

Testy, jakim poddawane są urządzenia do stosowania w domu, wykazały, że nie usuwają trwale włosków, a jedynie wprowadzają je w stan „uśpienia”. Niska moc światła w takich elementach nie może powodować trwałego uszkodzenia mieszka włosowego i macierzy włosa. Należy pamiętać, że urządzenie do stosowania w domu musi być w 100% bezpieczne. W związku z tym ma dużo niższą moc, niż w profesjonalnym gabinecie, gdzie zabieg wykonuje przeszkolona osoba.

 

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...