Problem zdrowotny, jakim jest atrofia pochwy i sromu dotyka wielu kobiet, szczególnie w okresie menopauzy. Pomimo tego, że jest to dość częsta dolegliwość, wciąż może być traktowana jako temat tabu, co prowadzi do niskiej świadomości społecznej na temat jej wpływu na organizm i możliwych sposobów leczenia. Warto bliżej przyjrzeć się temu schorzeniu, nie tylko w kontekście przyczyn czy objawów, ale także w ramach zapewnienia lepszej wiedzy i opieki zdrowotnej dla kobiet.
Czym jest atrofia pochwy i warg sromowych?
Pojęcie medyczne, jakim jest atrofia to stan zaniku, zmniejszania się czy osłabienia tkanki lub narządu spowodowany różnymi przyczynami. W kontekście narządów intymnych możemy wyróżnić atrofię pochwy oraz atrofię warg sromowych. Dolegliwość polega na tym, że tkanki w tych obszarach stają się cieńsze, suchsze, mniej elastyczne i bardziej podatne na podrażnienia mechaniczne z powodu obniżonej produkcji estrogenów.
Hormony te silnie oddziałują na tkanki układu moczowo-płciowego, gdyż posiadają liczne receptory dla estrogenów, a ich deficyt zaburza ilość wody w tkankach oraz osłabia przepływ krwi do błon śluzowych pochwy czy warg sromowych. W przypadku atrofii pochwy często dochodzi do zwężenia i skrócenia narządu, co w konsekwencji przyczynia się do bolesnych stosunków płciowych.
Atrofia pochwy – objawy
Atrofia błony śluzowej pochwy czy warg sromowych prowadzi do ogólnego dyskomfortu, bólu w okolicach intymnych i zmniejszenia jakości życia seksualnego. Objawy mogą obejmować suchość pochwy, pieczenie, swędzenie, dyspareunię (ból podczas stosunku seksualnego) oraz częstsze infekcje dróg moczowych, co wynika z bardziej zasadowego pH pochwy oraz zaburzonej flory bakteryjnej. Czasami kobiety mogą doświadczyć także nietrzymania moczu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Można zaobserwować zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, co wzmaga się szczególnie w nocy (nykturia).
Ważne jest, aby kobiety z dolegliwościami atrofii pochwy i warg sromowych konsultowały się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie i dostosować je do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych Pacjentki.
Przyczyny zmian atroficznych narządów płciowych u kobiet
Zjawisko, jakim jest atrofia okolic intymnych, jest typowe szczególnie dla kobiet przechodzących okres menopauzy, ale może również występować u młodszych osób, co wynika z innych przyczyn, takich jak choroby hormonalne, leczenie raka, używanie leków hormonalnych lub przewlekły stres. Również stosowanie medykamentów, w tym przeciwbólowych, antyalergicznych, antydepresyjnych może wpływać na produkcję estrogenów i prowadzić do atrofii tkanek pochwy i sromu. Palenie tytoniu przyczynia się do obniżenia przepływu krwi do tkanek pochwy i sromu, co w konsekwencji powoduje spadek nawilżenia i elastyczności.
Leczenie atrofii błony śluzowej pochwy i sromu
Leczenie atrofii pochwy i warg sromowych może obejmować stosowanie miejscowych lub systemowych estrogenów w celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia i elastyczności tkanek. Dolegliwość nie ustępuje bez podjęcia odpowiednich działań, dlatego tak ważna jest samokontrola okolic intymnych i kontakt z lekarzem ginekologiem w momencie zaobserwowania niepokojących objawów.
Leczenie farmakologiczne
W zależności od stopnia zaawansowania atrofii śluzówki pochwy lub warg sromowych zaleca się stosowanie preparatów nawilżających w celu złagodzenia objawów suchości i dyskomfortu. Specjalne lubrykanty są zalecane kobietom, u których objawy są słabo lub średnio nasilone. Często jest to również alternatywa dla terapii hormonalnej. Wybierając takie produkty, warto pamiętać, aby zawierały one jak najbardziej naturalny skład o fizjologicznym pH.
Kolejną formą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza podawana drogą dopochwową, najczęściej pod postacią kremu lub pierścienia dopochwowego albo w formie tabletek czy plastrów. Preparaty hormonalne są wysoce skuteczne, widocznie polepszają stan nabłonka błony śluzowej pochwy czy warg sromowych. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się także selektywne modulatory receptora estrogenowego, dehydroepiandrosteron oraz fitoestrogeny.
Zabiegi medycyny estetycznej a atrofia pochwy i sromu
Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele opcji terapeutycznych, które pozwalają złagodzić objawy i poprawić jakość życia kobiet z atrofią sromu czy pochwy. Jednym z nowoczesnych podejść jest terapia laserem, która poprawia unaczynienie błony śluzowej pochwy, pobudza produkcję nowego kolagenu i macierzy w tkance łącznej oraz pogrubia nabłonek pochwy, co zmniejsza objawy schorzenia.
Innym rozwiązaniem jest leczenie atrofii sromu przy użyciu kolagenu, osocza lub kwasu hialuronowego. Te zabiegi mogą być stosowane w celu poprawy nawilżenia, elastyczności i ogólnej kondycji tkanek narządów ze względu na swoje specyficzne właściwości, takiej jak:
- kolagen – jest białkiem występującym naturalnie w skórze, które odpowiada za jej elastyczność i jędrność. Stosowanie preparatów zawierających ten cenny składnik pomaga w regeneracji i wzmacnianiu tkanek pochwy i sromu,
- osocze bogatopłytkowe – uzyskiwane przez odwirowanie krwi pacjenta, zawiera liczne czynniki wzrostu i substancje regeneracyjne, które wspomagają procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek, a także przyspieszają gojenie się tkanek oraz stymulują produkcję nowych komórek,
- kwas hialuronowy – również występuje naturalnie w skórze i jest odpowiedzialny za jej nawilżenie i elastyczność. Dodatkowo redukuje objawy suchości i podrażnienia. Oprócz możliwości podawania preparatu w formie zastrzyków warto także zaopatrzyć się w kremy oraz żele zawierające w składzie kwas hialuronowy.
Leczenie atrofii pochwy i warg sromowych w Klinice OT.CO w Warszawie
Atrofia pochwy – leczenie naturalne
Leczenie atrofii pochwy przy wykorzystaniu metod naturalnych może obejmować różnorodne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów tego problemu. Stosowanie naturalnych nawilżaczy np. wyciągu z aloesu gwarantuje uśmierzenie objawów suchości i dyskomfortu. Podobnie niektóre zioła, takie jak nagietek, rumianek czy żeń-szeń, są stosowane jako naturalne środki łagodzące podrażnienia i wspomagające regenerację tkanek. Napary mogą być stosowane do płukania okolic intymnych lub można je dodawać do kąpieli. Inną opcją jest wzbogacenie diety w fitoestrogeny, czyli substancje roślinne, które mogą działać podobnie jak estrogeny w organizmie.
W niwelowaniu objawów atrofii może pomóc także regularna aktywność fizyczna, która poprawi krążenie krwi w okolicach intymnych i przyczyni się do regeneracji tkanek. Dodatkowo niektóre witaminy i minerały, takie jak witamina E, witamina D czy cynk, korzystnie wpływają na zdrowie i elastyczność skóry oraz błon śluzowych, w tym pochwy. Suplementacja odpowiednimi składnikami odżywczymi wspomaga naturalne procesy regeneracyjne tkanek.
Ważną kwestią jest również stres, który wywiera negatywny wpływ na równowagę hormonalną organizmu, co może pogłębiać objawy atrofii pochwy. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy masaże, pomogą zredukować napięcie i poprawią ogólne samopoczucie.
Objawy atrofii mogą być różnorodne w zależności od indywidualnych cech każdej kobiety. Specjalistyczna klinika OT.CO posiada w swojej ofercie wiele opcji leczenia, przyczyniając się do komfortu fizycznego i psychicznego wielu kobiet. Ważne, aby gabinety medycyny estetycznej posiadały indywidualne podejście do każdej jednostki oraz dysponowały różnorodnymi metodami terapeutycznymi.