Częste podróże, chodzenie w szpilkach oraz gorące kąpiele nie sprzyjają zdrowiu nóg. Niezdrowy tryb życia i nadmierne obciążanie kończyn mogą sprzyjać powstawaniu żylaków. Tworzą się za sprawą niewydolności żylnej, w efekcie powodując pojawienie się na nogach sieci widocznych, niebieskich krętych żył. Nieleczone żylaki mogą zagrażać życiu.

Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Powstają w wyniku rozszerzania i wydłużania żył, zyskując przez to kręty przebieg. Krew bogata w tlen, przy każdym skurczu wtłaczana jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym ciele. Tkanki korzystają z tlenu oraz innych substancji odżywczych, a następnie wykorzystana krew wraca żyłami do serca. Taka praca trwa w ciągu całego dnia oraz w nocy. Kiedy biegamy, nasze mięśnie ulegają rytmicznym skurczom uciskając żyły. Prawidłowo funkcjonujące zastawki zamykają się, gdy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać ku dołowi.

W przypadku, gdy mamy słabe mięśnie lub mało się ruszamy, krew zaczyna się cofać. W skutek tego gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi i naciska ona z większą siłą na ściany żył w nogach. Żyły te rozszerzają się i nie wracają już do pierwotnego kształtu. W taki sposób powstają nieprawidłowe poszerzenia żył, czyli żylaki.

Oczywiście można zapobiegać procesom tworzenia się żylaków poprzez stosowanie dużej dawki ruchu, odpowiedniej diety lub odpoczywając z nogami uniesionymi do góry. Jeśli jednak zmiany na nogach już się pojawią, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Pozwalają one przywrócić prawidłowy cykl transportowania limfy do węzłów limfatycznych, a w efekcie skóra staje się jędrna i lepiej ukrwiona. W naszej klinice oferujemy zabiegi z wykorzystaniem lasera lub drenaż limfatyczny, które pomogą w redukcji żylaków.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje