Wraz z upływem czasu oraz niekorzystnym wpływem czynników środowiska, na skórze mogą pojawiać się znamiona. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Choć większość ze zmian ma charakter łagodny, niektóre z nich mogą być objawem nowotworu.

Znamiona to nic innego, jak nieprawidłowości w strukturze skóry i występują w postaci plam lub wypukłości. Niektóre z nich dziedziczone są genetycznie, inne zaś nabywamy z czasem. Zmiany nabyte mogą pojawiać się w ciągu całego życia natomiast genetyczne często powstają już w życiu płodowym i są znamionami wrodzonymi.

Wśród znamion występują przede wszystkim włókniaki, które mają postać łagodnych guzków i nie stanowią zagrożenia dla życia. Rozróżniamy także zmiany w postaci płaskich znamion naczyniowych. Jednakże szczególny rodzaj stanowią znamiona barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami. Wywodzą się z komórek barwnikowych i stanowią najgroźniejszą grupę wśród zmian skórnych, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór. Około 30% tych zmian przeobraża się w czerniaka złośliwego. Ma on nieregularny kształt i zabarwienie od jasnobrązowego do czarnego. Powstaje na niezmienionej skórze lub w miejscach, na których już znajduje się znamię.

Oczywiście proces powstawania znamion można w niektórych przypadkach opóźniać, m.in. poprzez unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz używając specjalistycznych kosmetyków. Jeśli problem już się pojawił, warto skorzystać z zabiegów  medycyny estetycznej oraz chirurgii. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim poznanie charakteru zmiany oraz ewentualną wysyłkę wycinka zmiany do badania histopatologicznego. Dzięki temu można ocenić, czy zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy. Ponadto, zabiegi te pozwalają na bezpieczne i skuteczne usuwanie znamion, a skóra zyskuje gładkość, naturalny koloryt oraz jędrność.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje:

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Laserowe usuwanie zmian skórnych

chirurgiczne usuwanie nowotworow skory

Chirurgiczne usuwanie nowotworów skóry

laserowe usuwanie brodawek lojotokowych

Laserowe usuwanie brodawek łojotokowych

laserowe usuwanie kurzajek

Laserowe usuwanie kurzajek

testy platkowe warszawa

Testy płatkowe

dermatoskop warszawa

Badanie dermatoskopem

biopsja diagnostyczna warszawa

Biopsja diagnostyczna

wideodermatoskopowa ocena zmian skornych warszawa

Wideodermatoskopowa ocena zmian skórnych

elektrokoagulacja laserowa – usuwanie zmian skornych warszawa

Elektrokoagulacja laserowa

badanie histopatologiczne warszawa

Badanie histopatologiczne

wideodermatoskopowa ocena zmian na skorze glowy warszawa

Wideodermatoskopowa ocena zmian na owłosionej skórze głowy

Powiązane artykuły: