Wraz z upływem czasu oraz niekorzystnym wpływem czynników środowiska, na skórze mogą pojawiać się znamiona. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Choć większość ze zmian ma charakter łagodny, niektóre z nich mogą być objawem nowotworu.

Znamiona to nic innego, jak nieprawidłowości w strukturze skóry i występują w postaci plam lub wypukłości. Niektóre z nich dziedziczone są genetycznie, inne zaś nabywamy z czasem. Zmiany nabyte mogą pojawiać się w ciągu całego życia natomiast genetyczne często powstają już w życiu płodowym i są znamionami wrodzonymi.

Wśród znamion występują przede wszystkim włókniaki, które mają postać łagodnych guzków i nie stanowią zagrożenia dla życia. Rozróżniamy także zmiany w postaci płaskich znamion naczyniowych. Jednakże szczególny rodzaj stanowią znamiona barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami. Wywodzą się z komórek barwnikowych i stanowią najgroźniejszą grupę wśród zmian skórnych, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór. Około 30% tych zmian przeobraża się w czerniaka złośliwego. Ma on nieregularny kształt i zabarwienie od jasnobrązowego do czarnego. Powstaje na niezmienionej skórze lub w miejscach, na których już znajduje się znamię.

Oczywiście proces powstawania znamion można w niektórych przypadkach opóźniać, m.in. poprzez unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz używając specjalistycznych kosmetyków. Jeśli problem już się pojawił, warto skorzystać z zabiegów  medycyny estetycznej oraz chirurgii. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim poznanie charakteru zmiany oraz ewentualną wysyłkę wycinka zmiany do badania histopatologicznego. Dzięki temu można ocenić, czy zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy. Ponadto, zabiegi te pozwalają na bezpieczne i skuteczne usuwanie znamion, a skóra zyskuje gładkość, naturalny koloryt oraz jędrność.

Polecane zabiegi