Włókniaki to jedne ze zmian skórnych. Mogą występować na całym ciele i mieć różne rozmiary. Guzki mają charakter nowotworowy, jednak nie zagrażają życiu. Zmiana może być twarda lub miękka, zlokalizowana pod naskórkiem, wyczuwalna przy dotyku jako zbity guzek. Grudkowate narośla najczęściej usuwa się ze względów estetycznych. Włókniaki dzielą cztery rodzaje.

  • Włókniak miękki – zmiana wrodzona. Może występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj jest w kolorze skóry i można go wcisnąć do środka. Zwykle występują na szyi, twarzy, karku, plecach.
  • Włókniak twardy – mniejszy od miękkiego, zazwyczaj występuje pojedynczo. Nie jest mocno zakorzeniony w skórze i można go przesunąć wraz z nią. Pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Występuje zazwyczaj na kończynach.
  • Włókniak w piersiach – ma charakter zmiany złośliwej ale zazwyczaj nie zagrażają życiu. Można wyczuć je pod skórą jako niewielkie guzki. Są efektem problemów hormonalnych lub zmian w okresie dojrzewania.
  • Włókniak w jamie ustnej – pojawia się zazwyczaj na policzkach wskutek podrażnień – np. aparatem ortodontycznym. Zmiana ma zazwyczaj charakter genetyczny.

Włókniaki bardzo często wymagają jedynie obserwacji. W przypadku dużych zmian oraz ze względów estetycznych możliwe jest ich wycięcie. Należy jednak pamiętać, że zmiany te mogą po czasie odrastać. Możemy skorzystać z takich zabiegów, jak laserowe usuwanie zmian skórnych czy zabiegi chirurgiczne. W naszej ofercie posiadamy wiele rodzajów zabiegów, które pozwolą na usunięcie włókniaków.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje