usuwanie polipów endometrialnych zabieg histeroskopii

Polipy szyjki i trzonu macicy to niewielkie guzki, których pojawienie się jest warunkowane przerostem błony śluzowej macicy. Mogą mieć zróżnicowane kształty i rozmiary – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Czasami zdarza się, że występują w liczbie mnogiej. Przeważnie rozpoznaje się je podczas rutynowej wizyty u ginekologa, ponieważ zwłaszcza niewielkie polipy zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Utrudnia to zatem samodzielne dostrzeżenie ich przez Pacjentki. Przyczyny powstawania polipów macicy nie są jeszcze do końca poznane, ale obecnie funkcjonuje przekonanie, że pojawiają się one w związku z nadaktywnością estrogenów. Czynnikiem ryzyka powstawania polipów jest wiek, częste infekcje intymne, zapalenia szyjki macicy lub problemy hormonalne.

Przebieg choroby i objawy

Żeby stwierdzić obecność polipów, zazwyczaj wykonuje się standardowe badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne. U kobiet, u których zdiagnozowano polipy macicy, często występują nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przedłużające się i obfite krwawienia miesięczne, sporadycznie również upławy i bóle w dole brzucha. Zdarza się, że są również przyczyną zwiększonej częstotliwości występowania infekcji intymnych. Przy obecności polipów na szyjce lub trzonie macicy zaleca się zrobienie panelu badań, który pozwoli wykluczyć również inne choroby i zmiany ginekologiczne. Często podobne symptomy są sygnałem nieco poważniejszych dolegliwości. Po zdiagnozowaniu polipów nie należy się przesadnie martwić, ponieważ tylko 1% zmian ma charakter złośliwy. Nie wolno ich jednak zaniedbywać.

Co robić, gdy mamy polipy macicy?

W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację ginekologiczną. Lekarz oceni stan narządów płciowych oraz wykona wszelkie podstawowe badania w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Jeżeli zachodzi taka konieczność, specjalista może zlecić wykonanie kolposkopii, czyli nieinwazyjnego badania, polegającego na oglądaniu narządów rodnych w dużym powiększeniu przy użyciu specjalnej sondy. Polipy macicy można zauważyć także podczas badania USG ginekologicznego oraz ewentualnie — Sono HSG.

Polipy macicy mogą być powodem trudności z zajściem w ciążę, a także przyczyną plamień czy bólu w podbrzuszu. Mimo że zazwyczaj nie niosą za sobą drastycznego zagrożenia życia i zdrowia, należy je uważnie obserwować, pozostawać pod kontrolą lekarza oraz odpowiednio leczyć. To, w jaki sposób dokładnie leczone będą polipy macicy, jest zależne od wieku Pacjentki, obserwowanych u niej objawów oraz porozumienia z lekarzem.

Usuwanie polipów jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem, który pozwala pozbyć się współwystępujących z nimi objawów u 75-100% Pacjentek. Niestety zdarza się, że polipy macicy powracają – wówczas trzeba powtórzyć procedurę ich wycinania. Często po ich usunięciu tkankę poddaje się badaniu histopatologicznemu, by upewnić się, czy nie znajdują się w niej komórki nowotworowe. Ułatwia to też różnicowanie polipów macicy od mięsaków czy hiperplazji endometrium.

Najpopularniejsze metody leczenia polipów

Jedną z metod, które mogą być pomocne w leczeniu polipów macicy, jest histeroskopia. Wówczas, leczenie polipów macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym przy obecności anestezjologa. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy niewielkiej kamery wyposażonej w precyzyjne narzędzia chirurgiczne, które pozwalają na dokładne obejrzenie narządu i powstałych zmian oraz ich usunięcie.

Wycięte polipy przesyła się do badań histopatologicznych w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. W przeważającej większości zabieg wystarczy przeprowadzić raz. Czasami zdarza się jednak, że zmiany tworzą się na nowo. Mniejsze zmiany można usunąć za pomocą terapii hormonalnej. Ponieważ metodę leczenia dobiera się indywidualnie, zalecana jest jak najszybsza konsultacja ginekologiczna. W Klinice OT.CO pracują doświadczeni lekarze, którzy pomogą poradzić sobie z każdą niepożądaną zmianą dotyczącą narządów płciowych.

Polecane zabiegi

Polipy macicy - pytania i odpowiedzi

Jakie są objawy polipów macicy?

Polipy macicy mogą nie dawać wyraźnych objawów, ale u niektórych kobiet mogą występować nieregularne krwawienia między miesiączkami, obfite miesiączki, plamienia po menopauzie oraz ból podbrzusza. Czasem mogą również wpływać na płodność, zwłaszcza jeśli blokują ujście jajowodów. Warto skonsultować się z ginekologiem, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak diagnozuje się polipy macicy?

Diagnoza polipów macicy zazwyczaj obejmuje badanie ginekologiczne, USG transwaginalne, które pozwala na dokładną ocenę macicy, a czasem również histeroskopię, czyli badanie endoskopowe wnętrza macicy. Histeroskopia umożliwia bezpośrednie oglądanie polipów oraz ich ewentualne usunięcie. W przypadku niepewności diagnozy lekarz może zalecić biopsję, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

Czy polipy macicy mogą być groźne?

Większość polipów macicy jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W rzadkich przypadkach jednak polipy mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe, dlatego warto je monitorować, zwłaszcza jeśli występują objawy lub polipy pojawiły się po menopauzie. Regularne badania ginekologiczne pomagają w wczesnym wykryciu i odpowiednim leczeniu ewentualnych nieprawidłowości.