Wiele osób pragnie zachować wieczny, młodzieńczy wygląd, jędrną skórę pozbawioną zmarszczek. Niestety trzeba mieć świadomość tego, że od postępującego procesu starzenia się nie ma ucieczki – jest to naturalne zjawisko. Można jednak sprawić, aby jego konsekwencje były mniej widoczne. Przede wszystkim warto pamiętać, że na procesy starzenia się skóry wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale też zewnętrzne.

Nadmierne korzystanie z solarium, niezdrowy tryb życia czy brak odpowiedniej pielęgnacji – to wszystko może przyczynić się do tego, że na skórze o wiele szybciej pojawią się pierwsze oznaki starzenia się. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej można ten proces opóźnić. Pomogą w tym np. polinukleotydy – fragmenty kwasów RNA i DNA. Jakie zabiegi warto wykonać i co należy wiedzieć o polinukleotydach?

Czym są polinukleotydy?

Polinukleotydy to nic innego, jak fragmenty kwasów RNA oraz DNA. Znajdują się więc w organizmie człowieka w sposób naturalny. Medycyna estetyczna wykorzystuje polinukleotydy w formie cząsteczek, których rolą jest wpływanie na poprawę elastyczności skóry oraz zapewnienie jej zdrowego wyglądu. Mają zdolność do wiązania cząsteczek wody, dlatego skóra Pacjenta po zabiegu zyska odpowiedni poziom nawilżenia.

Polinukleotydy wpływają również na wyraźny wzrost i poprawę aktywności fibroblastów. Są to komórki odgrywające istotną rolę w trakcie procesu odbudowy składników skóry. Poza tym odpowiadają za zwalczanie produkowania wolnych rodników w organizmie i zatrzymują fotostarzenie się skóry. Pomagają także w walce z bliznami, wspierając proces regeneracji skóry po jej opalaniu.

Zgodnie z przeprowadzonymi dotychczas badaniami polinukleotydy wykazują się silnymi właściwościami reaktywującymi skórę. Są one o wiele silniejsze niż w przypadku innych podstawowych składników aktywnych skóry – np. kwas hialuronowy. Wyniki badań, w ramach których weryfikowano działanie polinukleotydów, bardzo czytelnie wskazują na fakt, że wielkość porów czy grubość skóry poprawiła się u Pacjentów w wieku 30 lat. Kolor skóry czy zmarszczki poprawiły się z kolei u osób po  40. roku życia. Dodatkowo po zastosowaniu polinukleotydów nie zauważono u Pacjentów żadnych skutków ubocznych. W badaniu klinicznym wzięło udział ponad 143 Pacjentów, którzy wykazywali się poprawą elastyczności oraz nawilżenia skóry.

Jak polinukleotydy wpływają na skórę?

Polinukleotydy odpowiadają za proces stymulacji pracy komórek skóry. Pobudzają kolagen i elastynę do regeneracji. Stymulatory te działają więc nie tylko w formie doraźnego wypełnienia ubytków w tkankach, ale też dogłębnie rewitalizując ich strukturę. W efekcie działanie polinukleotydów jest bardzo naturalne i utrzymuje się o wiele dłużej niż w przypadku zastosowania popularnych wypełniaczy.

Biostymulator tkankowy Pluryal Silk w Klinice OT.CO w Warszawie

Do najważniejszych zadań, jakie spełniają polinukleotydy w organizmie człowieka, zalicza się także:

 • biostymulację – polinukleotydy przyczyniają się do aktywacji dwóch rodzajów receptorów – CD 39 i CD 40. Te drugie odpowiadają za stymulowanie dojrzewania fibroblastów w miofibroblasty. Aktywacja receptorów błonowych CD 39 z kolei pobudza produkcję kolagenu typu I, elastyny, glikozaminoglikanów oraz białek. Efekt? Natychmiastowy lifting, regeneracja skóry oraz jej wyraźne zagęszczenie bez względu na rodzaj,
 • antyoksydacja – dzięki polimerycznym makrocząsteczką polinukleotydów, wypełniacz ten jest zdolny do natychmiastowego działania związanego z redukcją wolnych rodników z pozakomórkowej przestrzeni. Wychwytują je pierścienie aromatyczne w przestrzeni zasad azotowych,
 • głębokie nawilżenie – polinukleotydy wiążą wodę, przez co prowadzą do trwałego nawodnienia macierzy komórkowej. Dzięki temu nadają skórze również sprężystości.

Kiedy warto stosować polinukleotydy?

Polinukleotydy oraz preparaty, które je zawierają pełnią rolę krótkotrwałych, tymczasowych wypełniaczy. Jest to możliwe dzięki, temu że długie fragmenty DNA mają lepkosprężystą konsystencję. Doskonale sprawdzą się w leczeniu blizn i rozstępów, ponieważ pobudzają fibroblasty do przebudowy skóry. Dodatkowo bez problemu można je zastosować na skórę głowy, przyspieszając wzrost włosów. Polinukleotydy sprawiają, że odrastające włosy mają zdrowszą łodygę i są silniejsze.

Stymulator tkankowy z polinukleotydami najczęściej stosowane są w celu rewitalizacji skóry twarzy, okolic oczu, powiek dolnych i górnych, a także szyi czy dekoltu. Wykorzystanie polinukleotydów pod oczy pozwala uzyskać efekt rozświetlenia w tej okolicy. Powieki zyskają z kolei dawną elastyczność, w zmarszczki ulegną spłyceniu. Ogólne wskazania do zastosowania polinukleotydów obejmują m.in.:

 • terapię przeciwstarzeniową,
 • terapię przeciwstarzeniową łączoną z zastosowaniem peelingów chemicznych czy laserów,
 • konieczność szybkiej regeneracji skóry,
 • brak nawilżenia w tkankach skóry,
 • obecność licznych blizn i rozstępów,
 • fotouszkodzenia skóry.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania polinukleotydów?

Mimo że polinukleotydy zastosowane w preparatach stymulujących skórę do regeneracji, mają udowodnione działanie oraz małe ryzyko pojawiania się skutków ubocznych, to tak, jak każdy inny zabieg, nie każdy może zostać zakwalifikowany do leczenia. Do najważniejszych przeciwwskazań dyskwalifikujących do terapii polinukleotydami, zalicza się m.in.:

 • ciążę lub okres laktacji,
 • bakteryjne oraz wirusowe stany zapalne skóry,
 • trądzik o zaognionych stanach,
 • nowotwory,
 • schorzenia autoimmunologiczne.

Jak przebiega zabieg za pomocą polinukleotydów?

Przed każdym zabiegiem Pacjent kierowany jest na konsultację z lekarzem, który przeanalizuje problem danej osoby oraz oceni możliwości leczenia. Zaplanuje jego przebieg oraz zweryfikuje wszelkie przeciwwskazania terapii.

Terapia polega na aplikacji bardzo cienką igłą w skórę preparatu z polinukleotydami. Lekarz wykonuje kilkanaście nakłuć na różne rejony ciała – w zależności od potrzeb Pacjenta. Terapię przeprowadza się w znieczuleniu za pomocą kremu – dlatego nie odczuwa się żadnych dolegliwości bólowych. Jedna seria zabiegowa trwa kwadrans.

pluryal silk pod oczy

Zabiegi wykonywane są w ilości 3 – 4 co miesiąc. Przerwa między każdą sesją jest niezbędna, aby umożliwić skórze regenerację i przebudowę. Po zakończonej serii zabiegów można przeprowadzić tzw. sesję przypominającą. Zaleca się jednak, aby odczekać z nią około pół roku po skończonej terapii. Efekty zauważalne są już po pierwszej serii leczenia, ale warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna każdego Pacjenta. Wpływa na to rodzaj skóry, jej kondycja czy wiek Pacjenta.

Jakie efekty można uzyskać po podaniu polinukleotydów?

Do najważniejszych efektów tego zabiegu, zalicza się silne działanie liftingujące skóry. Jest ono szczególnie istotne w miejscach, gdzie powierzchnia skóry straciła nawilżenie. Polinukleotydy wpływają także na efekt wiązania cząsteczek wody w przestrzeni międzykomórkowej. W efekcie w znaczącym stopniu poprawia się jędrność, sprężystość i gęstość tkanki. Taki zabieg jest więc polecany Pacjentom, którzy zmagają się z niedotlenieniem i odwodnieniem skóry.

Dodatkowo skóra o wiele szybciej się zregeneruje i zyska zdrowszy, młodzieńczy wygląd. Za pomocą polinukleotydów można także zredukować widoczność blizn czy rozstępów. Poza tym, jeśli stosowane są w terapii leczenia wypadania włosów, Pacjent może zauważyć, że odrastające łodygi są silniejsze i zdrowsze.

Jakie są zalety zastosowania polinukleotydów?

Renomowane Kliniki medycyny estetycznej korzystają wyłącznie z wysokiej jakości stymulatorów tkankowych. Do ich najważniejszych zalet zalicza się głównie:

 • doskonałą tolerancję przez organizm,
 • brak ryzyka powikłań – preparaty opatrzone są niezbędnymi certyfikatami CE i atestami,
 • sterylność produktu,
 • wysokie stężenie polinukleotydów.

Dodatkowo zabieg ten może być łączony z innymi procedurami – np. z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Pozwala to uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Wynika to z faktu, że polinukleotydy mają zdolność wiązania dużych ilości wody. Kwas hialuronowy z kolei, który podawany jest za pomocą mezoterapii, bardzo szybko metabolizowany jest przez organizm. Właśnie dlatego po podaniu polinukleotydów, a następnie przeprowadzeniu mezoterapii kwas hialuronowy działa znacznie lepiej niż zaaplikowany solo.

Źródła:
 1. Cavallini M, Bartoletti E, Maioli L, et al. Consensus report on the use of PN-HPT™ (polynucleotides highly purified technology) in aesthetic medicine. J Cosmet Dermatol. 2021;20:922–928
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....