Migrena, czyli migrenowe bóle głowy to rodzaj samoistnych (pierwotnych) bólów głowy, które nie mają związku z żadnych innym schorzeniem. Jest to choroba przewlekła, objawiająca się napadowymi, bardzo silnymi bólami głowy, której towarzyszy zestaw objawów neurologicznych. Migrena jest chorobą złożoną, a ból jej towarzyszący zlokalizowany jest najczęściej z jednej strony głowy, zwykle za gałką oczną i skronią. Towarzyszą mu często nudności i wymioty, nasilenie bólu przy wykonywaniu nawet lekkich aktywności, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Ból może być pulsujący i narastający, lecz nie jest to reguła. Choroba potrzebuje dokładnej diagnostyki medycznej.

Skąd się bierze migrena?

Na chwilę obecną nie udało się odkryć jednoznacznej przyczyny migrenowych bólów głowy. Odkryto natomiast, że schorzenie to można odziedziczyć genetycznie. W atakach bólów migrenowych bierze udział układ naczyniowy, ośrodki w korze mózgowej i włókna nerwowe, dlatego czynnikami mogącymi wywołać lub nasilać ból są silne bodźce jak zmęczenie, alkohol, głód, jaskrawe światło czy hałas. Również otyłość, stres czy stosowanie zbyt dużej ilości leków będzie działało niekorzystnie. Osoby z migreną odnotowują, że takie produkty spożywcze jak czekolada, czerwone wino, żółty ser, gwałtowne zmiany pogody czy zapachy niektórych perfum także zwiększają częstotliwość napadów.

W jaki sposób można wyleczyć migrenę?

Nie ma niestety jeszcze możliwości, aby całkowicie wyleczyć migrenę. Leczenie polega na łagodzeniu i zwalczaniu objawów. Przede wszystkim obserwuje się pacjenta, sprawdzając, jakie czynniki wywołują atak w jego przypadku. Kiedy bóle głowy utrzymują się powyżej trzech dni lub pojawiają częściej niż dwa razy w miesiącu, stosuje się dodatkowo farmakologię.

Medycyna estetyczna na migrenę

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi medycyny estetycznej, polegające na punktowej iniekcji toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego), za pomocą mikroigły. Toksynę botulinową wprowadza się w okolice czoła, skroni, karku i części potylicznej. Każdy zabieg musi być poprzedzony konsultacją medyczną, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu i określić potrzebną dawkę botoksu dla konkretnego pacjenta.

Zabieg zmniejsza częstotliwość i długość trwania bólu, a w niektórych przypadkach powoduje nawet całkowite ustąpienie migreny. Należy jednak pamiętać, że pełny efekt leczenia będzie widoczny po trzech seriach wstrzyknięć. Skutkiem ubocznym zabiegu jest wygładzenie zmarszczek. Jeden zabieg trwa kilkanaście minut i polega na wstrzyknięciu około 30 dawek. Odstępy między zabiegami powinny wynosić 12 tygodni.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje