Karnacja to pewien określony schemat numeryczny klasyfikujący kolor ludzkiej skóry. W zależności od reakcji na promieniowanie słoneczne powstała skala od 1 do 6, gdzie 1 oznacza najjaśniejszą karnację a 6 najciemniejszą. Karnacja skóry warunkuje także wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe oraz skłonność do powstawania przebarwień.

Bezpośredni wpływ na kolor skóry ma melanina, czyli grupa pigmentów odpowiadających za wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Melaniny skóry powstają pod wpływem enzymów melanogenezy, pobudzanej przez promieniowanie UV. Wartość melaniny we krwi odpowiada za ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i powoduje powstanie opalenizny. U osób z jasną karnacją ilość melaniny jest niewielka, istnieje więc duże ryzyko związane z występowaniem poparzeń słonecznych, przebarwień skóry, znamion i piegów.

Zaburzenia barwnikowe i znamiona uwidaczniają się najczęściej latem, gdy skóra narażona jest na długie nasłonecznienie. Właśnie wtedy obserwuje się największe występowanie zmian w postaci przebarwień.

W przypadku wystąpienia problemu związanego z przebarwieniami skóry zaleca się w pierwszej kolejności zdiagnozowanie przyczyny występowania. W tym celu stosuje się najczęściej badanie dermatoskopem oraz wideodermatoskopową ocenę zmian skórnych, które pomogą sklasyfikować problem oraz dobrać odpowiednie leczenie. W naszej klinice oferujemy możliwość skorzystania z najnowocześniejszych metod oceny zmian skórnych oraz konsultacji lekarskich.

Polecane zabiegi