Dysfunkcje seksualne to zaburzenia dotyczące jednego lub kilku aspektów aktywności seksualnej, które wpływają na jakość życia intymnego. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn – bez względu na wiek. W przypadku występowania dysfunkcji seksualnych dochodzi również do obniżenia jakości relacji z partnerem oraz pogorszenia samopoczucia psychicznego.
Jakie są rodzaje dysfunkcji seksualnych?
Jednym z rodzajów tego typu zaburzenia, jest zmniejszenie lub brak zainteresowania aktywnością seksualną. Osoby doświadczające tego rodzaju dysfunkcji mogą mieć obniżony poziom libido lub całkowity brak potrzeby współżycia. Przyczyny mają różne podłoże – psychiczne, hormonalne lub wynikają z problemów w związku. Zaburzenia podniecenia z kolei polegają na trudnościach z osiągnięciem lub utrzymaniem podniecenia seksualnego, co wpływa na satysfakcję z życia intymnego. U mężczyzn zaburzenia podniecenia objawiają się najczęściej problemami z erekcją, natomiast u kobiet mogą objawiać się trudnościami z odpowiednim nawilżeniem pochwy.
Wielu Pacjentów mierzy się też z trudnościami z osiągnięciem orgazmu, które obejmują jego opóźnienie, osłabienie lub całkowity brak. Tego rodzaju dysfunkcje mogą występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W przypadku Panów zaburzenia orgazmu przyjmują formę przedwczesnego wytrysku lub jego opóźnienia. U kobiet problem może polegać na niemożliwości osiągnięcia orgazmu mimo odpowiedniej stymulacji.
Dysfunkcje seksualne obejmują też ból w trakcie stosunku, znany jako dyspareunia. Przyczyny bólu są fizyczne (np. infekcje, endometrioza czy zmiany hormonalne), ale mogą też być psychiczne i wynikać z lęku lub traum seksualnych.
Przyczyny dysfunkcji seksualnych
Jedną z przyczyn dysfunkcji seksualnych są choroby przewlekłe (nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca), które wpływają na sprawność seksualną, powodując zaburzenia erekcji czy problemy z libido. Niedobór testosteronu u mężczyzn oraz problemy hormonalne u kobiet, np. związane z menopauzą, mogą prowadzić do zmniejszenia pożądania seksualnego i innych problemów w sferze intymnej.
Za przyczynę dysfunkcji seksualnych uważa się także czynniki psychiczne, takie jak stres czy przemęczenie. Poza tym depresja, stany lękowe często prowadzą do obniżenia libido, utrudniając osiągnięcie orgazmu lub utrzymanie erekcji. Czasem problemem mogą być zmiany anatomiczne narządów płciowych.
Na czym polega leczenie dysfunkcji seksualnych?
Leczenie dysfunkcji seksualnych zależy od ich przyczyny, rodzaju oraz nasilenia. Najczęściej stosuje się podejście wieloaspektowe, które obejmuje interwencje medyczne, psychoterapeutyczne oraz modyfikację stylu życia. Włączana jest farmakoterapia w formie leków na zaburzenia erekcji, hormonalnej terapii zastępczej czy leków przeciwdepresyjnych. U niektórych par wymagana jest również psychoterapia.
W przypadku niektórych zaburzeń np. pochwicy czy dyspareunii, pomocą okazuje się fizjoterapia ukierunkowana na mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia poprawiają kontrolę mięśni i zwiększają komfort podczas stosunku. W cięższych przypadkach zaburzeń erekcji, które nie reagują na leki, stosuje się inne metody, takie jak zastrzyki do ciał jamistych penisa.
Leczenie oraz diagnostyka dysfunkcji seksualnych wymaga holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne problemu. Ważne jest, aby Pacjenci borykający się z zaburzeniami w sferze seksualnej szukały pomocy u specjalistów. W Klinice OT.CO oferujemy kompleksowe wsparcie w tym aspekcie.
Problemy seksualne utrzymują się przez dłuższy czas i wpływają na jakość życia.
Dysfunkcje seksualne powodują napięcie w związku lub obniżają satysfakcję z życia intymnego.
Towarzyszą im inne objawy fizyczne, takie jak ból, zmęczenie, problemy z oddychaniem lub problemy hormonalne.
Dysfunkcje seksualne są związane z przyjmowaniem nowych leków lub pojawiają się po przebytych chorobach.
Lekarz, seksuolog lub terapeuta seksualny może przeprowadzić dokładną ocenę i zaproponować odpowiednie leczenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb i przyczyn problemu.