Gardło stanowi jedną z bardzo ważnych części ludzkiego ciała. Jest łącznikiem między drogą oddechową a pokarmową. Prawidłowe funkcjonowanie gardła pozwala także na swobodne oddychanie, przełykanie śliny i pokarmów, a także bierze istotny udział w stymulowaniu mowy. Stanowi także barierę ochronną przed bakteriami, chorobami i wirusami. Niestety często zdarza się tak, że różne infekcje uniemożliwiają skuteczne spełnianie funkcji gardła. Ból gardła jest jedną z powszechniejszych dolegliwości, jakie spotykają tę część ciała.

Ból gardła i choroby mu towarzyszące mogą dotyczyć zarówno części ustnej, jak i krtaniowej oraz nosowej. Schorzenia zazwyczaj przenoszą się za pomocą drogi kropelkowej, dlatego też infekcje mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Z tego powodu tak ważne jest, aby jak najszybciej wykryć ewentualny problem i rozpocząć właściwe leczenie. Diagnostyka i dobór odpowiedniej formy leczenia leży po stronie laryngologa. Specjaliści z tej zakresu są do dyspozycji Pacjentów w naszej Klinice OT.CO!

Ból gardła spowodowany jest różnymi czynnikami. Powodem przewlekłego bólu jest zwykle przebywanie w pomieszczeniu o suchym powietrzu, które skutkuje niedostatecznym nawilżeniem błony śluzowej. Przyczynę bólu gardła może także stanowić niewystarczająca produkcja śluzu w krtani, które zwykle towarzyszy kobietom po menopauzie. To także dolegliwość osób chorych na cukrzycę. Niektórzy Pacjenci dodatkowo zmagają się także z alergią. Przewlekły ból gardła to również schorzenie, które dotyka osoby palące papierosy. Dlatego też laryngolog zawsze zaleci zaprzestanie palenia tytoniu.

Najczęstsze schorzenia związane z bólem gardła to angina i zapalenie gardła. Ta druga przypadłość zazwyczaj wynika z infekcji bakteryjnych lub wirusowych i powoduje silny ból, problemy z przełykaniem pokarmu, a nawet suchy kaszel. W takich sytuacjach laryngolog zazwyczaj zleca stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto pamiętać, aby udać się do lekarza możliwie szybko, ponieważ nieleczone zapalenie gardła może przekształcić się w trudną do wyleczenia chorobą.

Angina to natomiast ostre zapalenie błony śluzowej, które charakteryzuje się takimi objawami, jak katar, bolące mięśnie i ogólne złe samopoczucie. W tym przypadku najskuteczniejszym sposobem leczenia jest antybiotykoterapia. Ból gardła może także być spowodowany innymi dysfunkcjami, których wykrycie możliwe jest tylko przez doświadczonego specjalistę.

W naszej klinice oferujemy następujące zaawansowane metody leczenia oraz najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki schorzeń gardła:

Polecane zabiegi