Bliznowiec to obszar skórny, który na skutek urazu zmieniła wygląd. Nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, ani nie zagraża zdrowiu, jednak może powodować dyskomfort estetyczny. Dlatego wiele osób decyduje się na jego zlikwidowanie.

Bliznowiec powstaje w wyniku przerwania ciągłości tkanek, zazwyczaj na skutek urazu. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy rana nie goi się w sposób prawidłowy. W wyniku tego następuje łagodny rozrost włóknisty skóry. Bliznowiec posiada gładką i zazwyczaj lśniącą powierzchnię w kolorze odróżniającym się od skóry. Przyjmuje kolory różowe, beżowe, czerwone lub brązowe, a jego kształty są podłużne, choć w dużej mierze zależą od kształtu rany.

Cechą charakterystyczną bliznowca jest to, że jego rozmiar jest większy w porównaniu do pierwotnej rany. Ponadto może swędzieć i boleć, a bliznowce o większych rozmiarach mogą wpływać na komfort ruchu. Najczęściej bliznowce powstają na skutek uszkodzeń takich jak skaleczenie, oparzenie, zadrapania lub po cięciu chirurgicznym.

Bliznowiec to również rodzaj łagodnej zmiany nowotworowej skóry, która nie pojawia się na skutek uszkodzenia tkanek skóry. Jest to bliznowiec samoistny, który z czasem może powiększać swoje rozmiary. Wyglądem przypomina niewielkiego i wypukłego guza o nieregularnym kształcie i ciemnym kolorze.

Bliznowiec, szczególnie jeśli pojawia się na twarzy i posiada duże rozmiary może być przyczyną licznych kompleksów związanych z wyglądem. Dlatego tego typu zmiana może być skutecznie zredukowana podczas profesjonalnych zabiegów usuwających znamiona, jakie oferuje nasza klinika.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje