Funkcją warg sromowych jest ochrona pochwy przed wnikaniem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych. Są także silnie unerwione, zatem pozwalają czerpać większą satysfakcję ze stosunków. Wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne, nazywane również mniejszymi i większymi, nierzadko są powodem wielu kompleksów zarówno u dziewczynek, jak i dorosłych kobiet. Wśród najczęściej wymienianych problemów estetycznych z wargami sromowymi wymienia się ich przerost, nieregularny kształt, zbyt mały rozmiar, nietypowy kolor np. fioletowy lub brązowy, albo widoczną asymetrię. Zdarzają się jednak przypadki, w których nieprawidłowa budowa warg sromowych powoduje ból podczas stosunków, uprawiania sportów czy zwiększoną podatność na infekcje miejsc intymnych. Bywa to związane z całkowitym zrezygnowaniem z aktywności, które wymagają przebywania wśród ludzi w stroju kąpielowym lub dopasowanych spodenkach, albo ograniczaniem swojego życia seksualnego.

Przyczyn zmian lub defektów estetycznych warg sromowych należy upatrywać między innymi w uwarunkowaniach genetycznych, przewlekłych i nawracających infekcjach intymnych, stosowaniu leków hormonalnych w okresie rozwoju narządów płciowych czy urazów mechanicznych krocza. Jeśli niekorzystna budowa narządów płciowych jest przyczyną dużego dyskomfortu, warto zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty. Czasami zdarza się również, że wygląd zewnętrznych narządów płciowych zmienia się pod wpływem upływających lat, zabiegów ginekologicznych, które przeszła Pacjentka lub porodów.

Dzięki medycynie estetycznej i zabiegom chirurgicznym można w kilka chwil pozbyć się wszystkich wspomnianych problemów. Kiedy wygląd warg sromowych nie jest zadowalający można zdecydować się na labioplastykę, wypełnianie i modelowanie lub rewitalizację warg sromowych. Wystarczy omówić z lekarzem oczekiwane efekty, a specjalista z pewnością zaproponuje rozwiązanie adekwatne do potrzeb każdej Pacjentki. W Klinice OT.CO pracują doświadczeni lekarze, którzy od lat związani są z ginekologią estetyczną. Podczas zabiegów dbają o jak najwyższy poziom komfortu Pacjentek, które zazwyczaj wychodzą z ich gabinetów z uśmiechem na twarzy i w pełni usatysfakcjonowane z efektów zabiegowych.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje