Korekcja nosa przed i po wymaga odpowiedniego przygotowania, przeprowadzenia określonych badań i konsultacji. Plastyka tego obszaru z użyciem skalpela przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wykonaniu wielu czynności, które ingerują w budowę anatomiczną, w tym struktury kostne i inne tkanki. Jednocześnie plastyka nosa, czyli rhinoplastyka umożliwia poprawę nie tylko kwestii estetycznych, ale również funkcji oddechowych. To metoda, która wykonywana jest nawet w najbardziej zaawansowanych problemach związanych z nieprawidłową budową lub nieestetycznym wyglądem nosa. Sprawdź, ile trwa rekonwalescencja po korekcie nosa i co warto wiedzieć na ten temat.

Dlaczego po operacji nosa rekonwalescencja jest aż tak ważna?

Korekta nosa to jeden z najczęściej wykonywanych na świecie zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, choć niekiedy można też zastosować znieczulenie miejscowe. Zależy to przede wszystkim od rozległości i zakresu planowanej operacji.

Obecnie najpopularniejsze rodzaje chirurgicznej korekcji nosa to czynności wykonywane tzw. metodą otwartą z nacięciem wzdłuż słupka nosa oraz metodą zamkniętą wykonywaną poprzez umieszczenie odpowiednich narzędzi w dziurkach nosa. W obu przypadkach dochodzi do naruszenia różnych struktur, które są niewielkie, dostęp do nich utrudniony, a same w sobie są niezwykle delikatne. Przeprowadzenie korekcji nosa wymaga ogromnej precyzji. To również bardzo czułe miejsca, dlatego tak ważne jest, aby po dokonaniu korekty odpowiednio zadbać o okolice pooperacyjne.

Nieprzestrzeganie zasad postępowania po operacji nosa i zaniedbanie rekonwalescencji może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia ponownego zabiegu. Takie działania są jednak znacznie bardziej skomplikowane i niosą ze sobą konieczność wydłużenia oczekiwania na finalny rezultat o kolejne miesiące.

operacja plastyczna nosa film

Korekta nosa – rekonwalescencja i szczególne zalecenia po operacji

Po wykonaniu operacji nosa konieczne jest pozostanie w szpitalu na co najmniej jedną noc. W określonych przypadkach lekarz może zalecić wydłużenie tego terminu. Zaleca się odpoczywanie w pozycji z uniesioną głową. W miejscu dokonywania ingerencji założony jest opatrunek, który należy nosić przez co najmniej 8-10 dni.

Po korekcji nosa w przewodach nosowych umieszczane są również specjalne tampony, które usuwa się po kilku dniach od wykonania zabiegu. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z przeprowadzeniem operacji, można stosować zimne okłady, a także środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Aby jak najlepiej przetrwać czas rekonwalescencji po operacji nosa, przez kilka dni od wykonania zabiegu trzeba zrezygnować ze spożywania twardych produktów, takich jak np. orzechy. Ważne jest też, aby unikać jedzenia gorących oraz mocno przyprawionych dań. Tego rodzaju potrawy zwiększają ryzyko wystąpienia krwawień z nosa.

W ramach rekonwalescencji po korekcji nosa nie powinno się wykonywać czynności związanych z dużym wysiłkiem. Zalecane jest też unikanie sytuacji, w których mogłoby dojść do uszkodzenia lub urazu mechanicznego operowanego obszaru. Lekarze wskazują też, aby przez około 6 tygodni spać na wznak z głową ułożoną nieco wyżej niż zwykle. Trzeba też unikać leżenia i spania na boku. Przez miesiąc od przeprowadzenia operacji nosa pacjenci nie powinni korzystać z sauny, solarium, ani opalać się naturalnie. Przez 2 miesiące nie można nosić również okularów.

Po wykonaniu korekty nosa bardzo ważne jest zmienianie opatrunku przez tydzień. Po kilku dniach, kiedy zdjęta zostanie tamponada i szwy, można spodziewać się ustąpienia charakterystycznych objawów pooperacyjnych, takich jak np. zasinienia, zaczerwienienia i obrzęk. Aby nieco przyspieszyć powrót do zdrowia, można stosować zimne okłady. Warto wykonywać też regularnie bardzo delikatny masaż okolicy nosa w celu poprawy miejscowego krążenia. Wspomoże to również odprowadzanie płynów tkankowych.

W pierwszym okresie pooperacyjnym warto też powstrzymać się od intensywnej mimiki twarzy, np. mocnego uśmiechania się. Przez kilka dni po operacji mogą też wystąpić krwawienia z nosa, a pacjentowi towarzyszyć dodatkowo uczucie zatkania nosa. Nie powinno się też wydmuchiwać nosa przynajmniej do upływu tygodnia od zabiegu.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji nosa?

Czas trwania rekonwalescencji ściśle zależy od techniki zastosowanej podczas operacji. Zabieg z pełną ingerencją zarówno w części chrzęstne, jak i struktury kostne wymaga znacznie dłuższego okresu na dojście do siebie i zagojenie operowanego obszaru. Tak jest zazwyczaj po wykonaniu operacji nosa metodą otwartą. Jeżeli działaniom chirurgów podlegają głównie części chrzęstne, rekonwalescencja po korekcie nosa jest nieco krótsza.

W obu przypadkach jednak czas gojenia i ustania dolegliwości pooperacyjnych zależy też od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Duże znaczenie ma tu również doświadczenie chirurga, który przeprowadzał wszelkie czynności operacyjne. Plastyka nosa jest przykładem zaawansowanego zabiegu, który należy powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym i sprawdzonym lekarzom. Tradycyjne metody chirurgii nosa, jak i innowacyjne formy plastyki tego obszaru podejmują specjaliści z kliniki OT.CO.

Choć na całkowite rezultaty przeprowadzonej plastyki nosa trzeba poczekać kilka miesięcy, a nawet rok, obrzęk pooperacyjny ustępuje zazwyczaj po około 3 do 4 tygodni od wykonania zabiegu. Ponieważ ingerencja w struktury kostne, jak i tkanki miękkie bywa w tego typu działaniach znaczna, nie należy sugerować się wyglądem nosa w pierwszych tygodniach po operacji. Aby móc jak najszybciej cieszyć się efektami przeprowadzonej korekty nosa, należy zawsze stosować się do konkretnych zaleceń pozabiegowych. Ich zaniedbanie może znacznie wydłużyć czas rekonwalescencji, a także doprowadzić do różnego rodzaju powikłań.

efekt po zabiegu plastyki nosa

Rekonwalescencja po korekcie nosa – co powinno zaniepokoić?

W wyniku zaniedbań, ale też nieprawidłowo przeprowadzonej plastyki nosa lub innych czynników, może dojść do wystąpienia różnych objawów i powikłań, które należy skonsultować z lekarzem. Choć dzieje się tak niezwykle rzadko, warto wiedzieć, z czym zgłosić się do lekarza po plastyce nosa i jakie są możliwe skutki niepożądane po przeprowadzeniu operacji tego typu.

Sytuacje, które powinny zaniepokoić po korekcji nosa, dzielą się na wczesne i późne. Spośród wczesnych należy tu wymienić przede wszystkim:

  • intensywne krwotoki z nosa,
  • gorączka,
  • zakażenie rany pooperacyjnej,
  • powstanie ropnia.

Późne powikłania pojawiają się w okresie gojenia i po pierwszym okresie pooperacyjnym. Konsultacji lekarskiej wymagają:

  • dalsze krwawienia,
  • nierówności widoczne pod skórą nosa,
  • asymetria,
  • niedrożność nosa,
  • problem z gojeniem ran,
  • drętwienie nosa.

Jak pielęgnować blizny po korekcji nosa?

Czas rekonwalescencji po operacji nosa to nie tylko gojenie się struktur kostnych czy chrzęstnych, ale też nacięć, jeżeli w zastosowanej metodzie takich dokonano. Wiele osób przed podjęciem decyzji o plastyce nosa obawia się, że po wykonanych działaniach pozostanie nieestetyczny ślad. W tym celu również warto stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych, polegających m.in. na delikatnym rozmasowywaniu miejsca nacięcia. Można też stosować oliwkę, a także specjalne maści, kremy i żele. Polecane są także specjalne plastry silikonowe nasączone substancjami przyspieszającymi gojenie się blizn.

W przypadku, gdy po zagojeniu się nosa po korekcji blizny wciąż będą widoczne, choć zdarza się to rzadko, można skorzystać z szeregu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które wykonywane są w celu pozbycia się nieestetycznych śladów.

Niewielkie ślady i krótsza rekonwalescencja po korekcie nosa – czy to możliwe?

Obecnie w korekcji nosa stosuje się także innowacyjne i zaawansowane technologicznie metody z wykorzystaniem ultradźwięków. To szansa na równie precyzyjną, ale nieinwazyjną korektę nosa, w której także dokonuje się przekształcenia tkanek kostnych czy chrzęstnych.

Rhinoplastyka – plastyka i korekta nosa

W metodzie tej jednak stosowane są znacznie delikatniejsze nacięcia, co pozwala zabezpieczyć tkanki miękkie. Wykorzystanie metody ultradźwiękowej skraca również rekonwalescencję po zabiegu. Mniejsze są też obrzęki i intensywność krwawień w okresie pooperacyjnym. Ultradźwiękowa korekcja nosa podobnie jak plastyka z wykorzystaniem tradycyjnych metod wykonywana jest w klinice OT.CO.

Na co uważać po konchoplastyce?

Konchoplastyka jest mniej inwazyjna, dlatego rekonwalescencja również jest prostsza i szybsza. Zazwyczaj nie trzeba nawet zostawać w szpitalu – po kilku minutach można wrócić do domu o własnych siłach. Po konchoplastyce nos również może być zatkany, dlatego warto go płukać i smarować maścią zalecaną przez specjalistę wykonującego zabieg. Mimo wszystko, przez pierwszy tydzień warto na siebie uważać: ograniczyć aktywność fizyczną i palenie papierosów. Przede wszystkim trzeba zrezygnować ze sportów kontaktowych, niosących duże ryzyko kontuzji. Pomocne jest również stosowanie do nosa wody morskiej w atomizerze.

Czy operacja nosa boli?

Jedną z największych obaw osób, które rozważają korekcję nosa, jest oczywiście ból. Podczas zabiegu nie ma się o co martwić ze względu na znieczulenie ogólne lub miejscowe. Po operacji jest to oczywiście kwestia subiektywna, ale korekta nosa jest jednym z mniej bolesnych zabiegów. Większość pacjentów nie odczuwa nawet potrzeby sięgania po środki przeciwbólowe. Nawet jeśli, zazwyczaj wystarczają leki dostępne bez recepty. Lepiej sięgnąć jednak po paracetamol niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak), ponieważ nie rozrzedza krwi, co po operacji zdecydowanie jest niepożądane. W bardzo rzadkich przypadkach, jeśli ból jest bardziej nasilony, sprawdza się połączenie paracetamolu z kodeiną. Odczuwanie bólu oczywiście jest sprawą indywidualną. Kwestia wygląda podobnie np. gdy wykonujemy praktycznie bezbolesne powiększanie ust – chociaż zabieg przeprowadzany przez profesjonalistę nie powinien wiązać się z dyskomfortem, niektóre pacjentki skarżą się na ból.

Zarówno powiększanie ust, jak i korekta nosa pozwalają poprawić proporcje twarzy, zaburzone przez wąskie usta i zbyt duży nos. Można zdecydować się na powiększenie całych ust lub tylko dolnej/górnej wargi, jeśli pojawia się między nimi dysproporcja. Popularnym zabiegiem jest również pigmentacja ust, czyli uzupełnienie czerwieni wargowej w miejscach, gdzie jej brakuje. Proporcje może też zaburzyć nos zbyt duży w stosunku do drobnej twarzy. Zdarza się też, że nos jest skrzywiony np. w wyniku urazu. Medycyna estetyczna pozwala przywrócić twarzy właściwe proporcje i odzyskać pewność siebie.

Powrót do codziennego życia po operacji nosa

Nos po korekcie osiąga swój ostateczny kształt dopiero po ok. 12 miesiącach. Nie oznacza to oczywiście, że pacjent przez rok jest wyłączony z normalnego życia! Do pracy zazwyczaj można wrócić już po ok. dwóch tygodniach, czyli po zdjęciu opatrunku i zejściu opuchlizny. Do tego czasu powinno też już być możliwe oddychanie przez nos, co znacznie zwiększa komfort życia i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Po konchoplastyce powrót do normalnego funkcjonowania jest oczywiście znacznie łatwiejszy. Przez 2-3 dni może pojawiać się wydzielina z nosa, ale z każdym dniem oddychanie staje się coraz łatwiejsze. Nie ma więc konieczności brania długiego urlopu lub zwolnienia. Zawsze warto jednak dać sobie przynajmniej kilka dni na wypoczynek.

Nos jest bardzo ważny, nie tylko ze względów fizjologicznych, ale też estetycznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na korektę, aby pozbyć się kompleksów lub w końcu odetchnąć pełną piersią.

Witold Waśkiewicz
Dr n. med. Witold Waśkiewicz

Jego zainteresowania są ściśle skoncentrowane wokół chirurgii nosa oraz zabiegów poprawiających kształt piersi. Obecnie swoich Pacjentów przyjmuje na warszawskich Bielanach w Klinice OT.CO znajdującej się na ulicy Zgrupowania AK „Żmija”. W swojej pracy najważniejsze jest...