Zblednięcie, zasinienie, a następnie zaczerwienienie palców u stóp czy rąk na skutek zimna określane bywa jak objaw Raynauda. Jest to związane z procesem zachodzącym w organizmie dotyczącym skurczu i rozkurczu tętnic. Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na tego typu zjawisko. Jednak niekiedy w organizmie mogą zachodzić pewne zależności, takie jak np. objaw Raynauda a tarczyca czy toczeń rumieniowaty. Sprawdź, czym dokładnie są objawy Raynauda i o czym mogą świadczyć. Czy jest to powód do niepokoju?

Czym jest objaw Raynauda?

Objaw Raynauda (objawy Raynauda) to przypadłość, która dokładnie opisana została w XIX wieku przez lekarza Maurice’a Raynauda, od którego wzięła nazwę. Objawy Raynauda to zblednięcie, zasinienie i zaczerwienienie skóry następujące po sobie i dotyczące palców rąk lub stóp. Objawy te mogą też wystąpić u palców dłoni i stóp jednocześnie. Reakcja ta zachodzi pod wpływem oddziaływania zimna i jest następstwem skurczu, a zaraz po nim rozkurczu ogromnej sieci niewielkich tętniczek wypełniających palce.

 

objaw Raynauda

Charakterystyczny dla przypadłości Raynauda objaw może mieć dwie postaci: pierwotną i wtórną. Pierwotne objawy Raynauda dotyczą osób, u których w procesie diagnostycznym nie stwierdzono żadnych innych chorób połączonych ze skurczami i rozkurczami tętnic. Wtórne objawy Raynauda to natomiast skutek występowania w organizmie innych chorób.

Objaw Raynauda, choroba Raynauda i zespół Raynauda – czy to te same zjawiska?

Niekiedy można spotkać się z zamiennym nazewnictwem takich przypadłości jak objaw Raynauda i choroba Raynauda. Objawy w przypadku choroby są jednak bliższe pierwotnej odmianie objawów. Choroba Raynauda występuje symetrycznie, w obu kończynach jednocześnie i nie towarzyszy jej żadna inna choroba. Schorzenie może wystąpić bardzo wcześnie, nawet u nastolatków. Poza początkowym blednięciem, a następnie stopniowym czerwienieniem, nawet zasinieniem palców, chorym towarzyszy też często mrowienie, ból i drętwienie.

Istnieje również taka zależność jak objaw Raynauda a zespół Raynauda. Objawy zespołu z kolei pojawiają się dopiero u osób po 30. roku życia i najczęściej występują niesymetrycznie. Dolegliwości związane są w tym przypadku z chorobą współistniejącą. Objaw Raynauda w tym przypadku jest o wiele intensywniejszy niż w przypadku choroby. Może też prowadzić do blizn, owrzodzeń, a nawet martwicy palców.

Objaw Raynauda – w jakich chorobach występuje?

Najczęściej objawy Raynauda występują u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne. Należy do nich m.in. toczeń rumieniowaty, toczeń układowy czy twardzina układowa. Objaw Raynauda ponadto może pojawić się przy takich schorzeniach jak:

  • nadpłytkowość,
  • miażdżyca,
  • borelioza,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby tarczycy,
  • zespół Sjögrena.

Objaw Raynauda – przyczyny

Występowanie niektórych chorób to nie jedyne przyczyny występowania objawu Raynauda. Przypadłość ta może być wywołana również przez szereg innych powodów, do których można zaliczyć:

  • predyspozycje genetyczne,
  • czynniki środowiskowe – ekspozycja na zimno lub nagły kontakt z zimną wodą,
  • czynniki emocjonalne – silne emocje i nagły stres,
  • zaburzenia pracy naczyń krwionośnych,
  • palenie papierosów,
  • czynniki zawodowe – ekspozycja na zimno lub niektóre substancje chemiczne.

Objawy Raynauda – diagnostyka

W celu potwierdzenia objawów Raynauda należy zgłosić się do dermatologa, specjalisty od chorób naczyniowych lub reumatologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego wykonuje się zazwyczaj badanie kapilaroskopowe mające na celu sprawdzenie prawidłowości przepływów, ilości naczyń i ich kształtu. Może zostać zlecona również angiografia oraz badania krwi, takie jak morfologia, OB, CRP, ANA (wskaźnik chorób autoimmunologicznych) czy stężenie hormonów tarczycy.

objawy raynauda

W zależności od wyników może być konieczna konsultacja u lekarzy różnych specjalności, w celu wykrycia schorzeń wywołujących objaw Raynauda.

Objaw Raynauda – leczenie

W przypadku wtórnego objawu Raynauda, leczenie sprowadza się do podjęcia odpowiednich działań mających na celu wyleczenie schorzenia, które wywołuje objaw Raynauda. Jeżeli jednak w procesie diagnostycznym wykluczono możliwe jednostki chorobowe, w przebiegu których może występować objaw Raynauda, terapia sprowadza się do wyeliminowania lub możliwie największego ograniczenia przyczyn i czynników, które wywołują objawy Raynauda.

Leczenie objawu Raynauda w Warszawie

Osoby z pierwotnym objawem Raynauda mogą też stosować maści rozgrzewające, a także leki stosowane w leczeniu nadciśnienia o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne. Są to głównie inhibitory kanałów wapniowych takie jak nifedypina, amlodypina czy preparaty z grupy antagonistów receptora alfa-1-adrenergicznego (doksazosyna i podobne). Środki tego typu musi jednak przepisać lekarz. Objaw Raynauda powinien być pod kontrolą lekarza. Wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie można znaleźć w klinice OT.CO. To również dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, co jest niezwykle istotne w rozpoznawaniu objawu Raynauda i możliwych schorzeń towarzyszących.

Czy można całkowicie wyleczyć objaw Raynauda?

Objaw Raynauda to schorzenie, którego nie można wyleczyć w sposób całkowity. Może dojść do wycofania się choroby i zaniku objawów na wiele lat. Jednak dolegliwości mogą powrócić w różnym stopniu nasilenia.

Przy pierwotnym objawie Raynauda z łagodnym przebiegiem i znikomym ryzykiem niedokrwienia palców należy szczególnie zadbać o unikanie stresujących sytuacji czy oziębienia. Warto też dbać o prawidłową postawę ciała. Zdarza się, że w wyniku choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa dolegliwości Raynauda się nasilają. W miesiącach chłodnych należy też nosić rękawiczki i ciepłe buty. Warto rozważyć zastosowanie rozgrzewających wkładek zwłaszcza w okresach wyjątkowo chłodnych.

We wtórnym objawie Raynauda wiele zależy od rodzaju choroby współistniejącej i stopnia jej nasilenia. Niekiedy mogą występować na palcach niegojące się rany, ale też nadmierna potliwość. Tej kwestii można jednak zaradzić, stosując zabiegi na nadpotliwość również wykonywane w klinice OT.CO.

Źródła:
  1. Nawaz I. i inni, „Raynaud’s phenomenon: reviewing the pathophysiology and management strategies.
  2. Wielosz E., „Badanie kapilaroskopowe we wczesnej diagnostyce twardziny układowej.
  3. Herrick A. L., Wigley F. M., „Raynaud's phenomenon.
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....