Lato to długo wyczekiwana przez wiele osób pora roku. Ciepłe i długie dni zachęcają do aktywności na zewnątrz oraz spędzania czasu w promieniach słonecznych. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer w słoneczny dzień, czy też wyjeżdżamy na wakacje do ciepłych krajów, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powinno być podstawą pielęgnacji naszej skóry. Jak zatem wybrać filtr przeciwsłoneczny i na co warto zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Dlaczego filtr to podstawa pielęgnacji skóry?

Promienie słoneczne niestety negatywnie wpływają na naszą skórę. Mimo że podczas opalania skóra zmienia kolor i staje się ciemniejsza i bardziej atrakcyjna dla wielu osób, to długa i częsta ekspozycja na słońce nie jest wskazana. Wszystko dlatego, że promienie słoneczne przyspieszają starzenie się skóry. Przesuszona skóra szybciej traci jędrność oraz elastyczność. To z kolei przyczynia się do powstawania zmarszczek, które dodają nam lat. Dodatkowo po zbyt intensywnym oddziaływaniu promieni słonecznych na naszą skórę mogą pojawić się trwałe przebarwienia. Dotyczy to oczywiście nie tylko skóry twarzy, ale i całego ciała. Filtry przeciwsłoneczne pozwalają ograniczyć ilość docierającego do skóry światła i tym samych chronią ją przed fotostarzeniem oraz poparzeniami.

Promieniowanie UVB a UVA

Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne, na które narażona jest nasza skóra, dzieli się na dwa różne rodzaje. UVB to promieniowanie powodujące na skórze oparzenia. Jednocześnie ten rodzaj promieniowania sprawia, że nasz organizm wytwarza witaminę D wpływającą na zdrowie organizmu. Jest to zaledwie 5% promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi. Odbija się ono od śniegu, piasku, wody oraz może przebijać się przez chmury. Szczególnie intensywne jego działanie obserwuje się latem. Natomiast promieniowanie UVA wnika głęboko w warstwy skóry, powodując tam zmiany, takie jak niszczenie kolagenu, elastyny oraz zmiany DNA.

W ten sposób wpływa ono na starzenie się skóry oraz może powodować choroby nowotworowe. Dlatego też wybierając filtr przeciwsłoneczny, warto szczególną uwagę zwrócić na to, przed jakim promieniowaniem słonecznym będzie nas chronić. W przypadku długiej ekspozycji na słońce zdecydowanie lepszym wyborem będzie filtr UVA, który ochroni nas przed starzeniem się skóry. Jednak nie zapominajmy również o filtrach UVB, które warto stosować nie tylko latem, ale i przez cały rok podczas słonecznych dni. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybór filtru przeciwsłonecznego, który ochroni nas przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Oznaczenie SPF – co warto wiedzieć?

Każdy filtr przeciwsłoneczny posiada na opakowaniu oznaczenie SPF. Jest to podstawowa informacja, którą zazwyczaj kierujemy się podczas wyboru filtru. Dlaczego? SPF to Sun Protection Factor, który mówi o tym, ile czasu możemy, bezpiecznie przebywać na słońcu oraz przed jaką dawką promieniowania słonecznego dany filtr nas chroni. Im wskaźnik SPF jest wyższy, tym ta ochrona powinna być większa. Bardzo istotne jest to, by zapamiętać, że filtry SPF chronią nas tylko przed promieniowaniem UVB.

Jeśli zależy nam na produkcie, który ochroni naszą skórę przed fotostarzeniem, to należy na opakowaniu szukać oznaczenia IPD lub PPD(PA). Są to wskaźniki, które informują o ochronie również przed promieniowaniem UVA. Im większy wskaźnik, tym ta ochrona jest dokładniejsza. Tego rodzaju filtry ochronią skórę przed przebarwieniami, zmianami DNA oraz uszkadzaniem kolagenu i elastyny w organizmie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybieranie filtrów przeciwsłonecznych z oznaczeniem SPF oraz PPD. Wtedy mamy pewność, że produkt będzie chronić naszą skórę kompleksowo. Przed zakupem filtru przeciwsłonecznego warto dokładnie czytać etykietę, aby zawierał wyraźną informację o tym, przed jakim promieniowaniem słonecznym będzie nas chronić.

Filtry chemiczne i mineralne

Dostępne w aptekach i drogeriach filtry przeciwsłoneczne można podzielić na chemiczne oraz mineralne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że pochłaniają energię przenoszoną przez promienie słoneczne UV i zamieniają ją w energię cieplną. Są one skuteczną ochroną, o lekkiej i mało wyczuwalnej na skórze formie. Jednak mogą budzić wiele kontrowersji głównie ze względu na skład. Z tego też powodu, przy ich wyborze warto dokładnie przeczytać skład i zwrócić uwagę na składniki, które mogą powodować reakcję alergiczną. Z kolei filtry mineralne tworzą na skórze swego rodzaju tarczę ochronną przed promieniowaniem słonecznym.

Głównymi składnikami filtrów mineralnych jest dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Dlatego też mniej uczulają i są dobrym rozwiązaniem dla osób o skórze wrażliwej. Dodatkowo zapewniają one ochronę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Należy też mieć na uwadze, że filtry mineralne mają cięższą od filtrów chemicznych formułę, co wpływa na komfort ich użytkowania a co więcej, mogą brudzić ubrania.

Jak prawidłowo stosować filtry przeciwsłoneczne?

Wybór odpowiedniego filtru to pierwszy krok do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednak aby ochrona ta była prawidłowa oraz na jak najwyższym poziomie, który gwarantuje dany produkt, to niezbędna jest poprawna jego aplikacja. Na większości produktów znajdziemy krótką informację, jak stosować dany filtr słoneczny. Warto stosować się do wskazówek producentów, aby zapewnić poprawne działanie filtru. Podstawową zasadą aplikacji kremów przeciwsłonecznych, jest nakładanie ich na suchą i czystą skórę. Aplikację filtra należy ponawiać zgodnie ze wskazówkami producenta, zazwyczaj jest to co 2 – 3 godziny. W przypadku korzystania z basenów lub zbiorników wodnych aplikację kremu z filtrem należy powtórzyć po wyjściu z wody, nawet w przypadku filtrów wodoodpornych. Podobnie ma się sytuacja podczas wysiłku fizycznego i pocenia się. Wtedy również należy ponownie nanieść filtr na skórę, aby zapewnić pełną ochronę. Filtr nie powinien być nakładany zbyt obficie. Dodatkowo powinno się go stosować przed ekspozycją na słońce, najlepiej od 20 do 30 minut przed wyjściem na słońce.

Jak więc widać, podczas wyboru filtru słonecznego nie tylko informacja o wskaźniku SPF powinna być najważniejsza. Pamiętajmy, że pełną ochroną przed promieniowaniem słonecznym UVB i UVA zapewnia nam filtr z oznaczeniem SPF oraz PDD, PA.