Epilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się niechcianego owłosienia. Pozwala zaoszczędzić czas związany z goleniem się co kilka dni lub stosowaniem innych metod usuwania włosków oraz pieniądze, które nieustannie wydajemy na kremy, maszynki i pianki. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na epilację laserową.

Jak działa epilacja laserowa?

Epilacja laserowa to zabieg, który należy wykonać w kilku seriach, pozwalających na trwałe usunięcie owłosienia z dowolnego miejsca na twarzy lub ciele. Wykonuje się ją za pomocą lasera o indywidualnie dobranych do typu skóry i włosów parametrach. Urządzenie emituje wiązkę światła o określonej długości w kierunku owłosienia. Za wychwycenie wiązki odpowiada melanina, która jest naturalnie występującym we włosach barwnikiem. Energia lasera zostaje zamieniona na ciepło, dzięki czemu dochodzi do uszkodzenia cebulek włosa. Ponieważ uszkodzony zostaje korzeń owłosienia, włosy nie mają możliwości ponownego odrastania.

Fazy wzrostu włosa a częstotliwość wykonywania zabiegów

Zabieg wykonuje się w seriach ze względu na różne fazy wzrostu włosa:

  • Anagenu – czyli fazy intensywnego wzrostu włosa trwającej nawet do kilku lat na głowie lub do kilku tygodni na innych częściach ciała.
  • Katagenu – kilkutygodniowego okresu przejściowego, w którym włos zostaje delikatnie wypchnięty ku górze. Nie rośnie już i przygotowuje się do opuszczenia skóry głowy.
  • Telogenu – czyli okresu, w którym włos wypada. Cebulka staje się coraz cieńsza i mniejsza, a włos znika w ciągu kilkudziesięciu dni. Pomóc mu w tym może szczotkowanie lub mycie, dlatego w trakcie tych czynności obserwujemy wzmożoną utratę włosów, która często jest przyczyną niepokojów.

Niemożliwe jest, żeby wszystkie włosy rosnące w określonym miejscu na ciele były jednocześnie w tej samej fazie wzrostu. Wiązka lasera działa najskuteczniej na włoski w fazie anagenu, zatem zabieg trzeba powtarzać, by móc „złapać” wszystkie włosy w fazie wzrostu i uniemożliwić im ponowne odrastanie.

Zalety epilacji laserowej

Wśród zalet epilacji laserowej najczęściej mówi się o długotrwałym efekcie i niebywałej skuteczności. Pojedyncza sesja zabiegowa nie zajmuje dużo czasu, a przygotowanie się do niej nie jest zbyt uciążliwe. Ponadto, epilacja laserowa nie powoduje podrażnień, wrastania włosków i innych problemów, z którymi borykają się osoby korzystające z innych metod usuwania owłosienia. Niejednokrotnie, zanim uda się pozbyć suchej skóry po goleniu lub widocznych podrażnień, konieczne jest ponowne sięgnięcie po maszynkę. Epilacja zapewnia o wiele łatwiejsze dbanie o higienę, wyższy poziom estetyki i możliwość bycia przygotowanym na wyjście na plażę lub basen w dosłownie każdej chwili. Pozwala także pozbyć się kompleksów, jeśli owłosienie jest zbyt grube, ciemne lub rośnie w niepożądanych miejscach.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu epilacji laserowej nie można się opalać, nakładać samoopalaczy, wyrywać włosków, przyjmować niektórych leków i ziół. Przygotowanie do sesji przy użyciu lasera szczegółowo omawia się z lekarzem lub kosmetologiem, który wykonuje zabieg. Przed spotkaniem, na którym osoba przeprowadzająca epilację formułuje niezbędne wskazówki dotyczące procedur przed zabiegowych, należy zakwalifikować Pacjenta do epilacji. Wówczas, analizuje się dokładnie jego stan zdrowia i sprawdza, czy nie występują żadne przeciwwskazania do zastosowania lasera.

Sam zabieg rozpoczyna się od ustawienia odpowiednich parametrów urządzenia, sugerując się fototypem skóry, grubością i kolorem włosów. Czasami stosuje się również znieczulenie lub metody umożliwiające przyjemne chłodzenie w czasie procedury. Następnie do skóry przykłada się głowicę lasera, która emituje wiązkę, usuwającą owłosienie. Epilację najczęściej wykonuje się w okolicach bikini, na nogach, pachach, twarzy, brzuchu czy plecach.

Wskazania do epilacji laserowej

Wśród powodów, które okazały się decydujące o wykonaniu zabiegu epilacji laserowej wymienianych przez Pacjentki, znajduje się zdecydowanie komfort i wygoda oraz brak potrzeby poświęcania czasu na golenie i inne zabiegi epilacji. Bezpośrednim wskazaniem do zabiegów laserem są problemy skórne związane z usuwaniem włosków w tradycyjny sposób oraz problemy hormonalne, które mogą być przyczyną grubego, gęstego owłosienia w miejscach, w których zazwyczaj ono nie występuje. Zdarza się, że epilację laserową zaleca dermatolog w związku z ciągłymi podrażnieniami czy wrastającymi włoskami.

Kiedy najlepiej zdecydować się na epilację laserową?

Najlepszym okresem w ciągu roku na rozpoczęcie epilacji laserem jest jesień. Do tego czasu opalenizna ze skóry zdąży naturalnie zniknąć, a cera nie będzie nieustannie wystawiana na działanie promieni słonecznych podczas codziennego funkcjonowania. Pozwoli to uniknąć podrażnień, powstawania przebarwień i poparzeń. Rozpoczęcie serii zabiegów epilacji laserowej na jesień jest również szansą na jej zakończenie przed ponownym nadejściem lata, co pozwoli cieszyć się efektami już podczas pierwszego sezonu letniego. Również organizm staje się nieco bardziej wypoczęty, ponieważ nie jest narażony na ciągłe upały, ani podrażnienia skóry wynikające z częstej potrzeby golenia.

Jaki laser do epilacji jest najlepszy?

Najnowocześniejszym, aktualnie uważanym za najlepsze urządzenie do przeprowadzania zabiegów epilacji laserowej jest laser Vectus. Jest małoinwazyjnym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia na stałe. Ponieważ laser Vectus jest dopracowany w każdym calu, umożliwia:

  • ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych podczas zabiegów,
  • zmniejszenie liczby potrzebnych zabiegów do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu,
  • zwiększenie komfortu Pacjentek i osób wykonujących epilację podczas przeprowadzania całej procedury,
  • emitowanie najszerszego zakresu fal ze wszystkich dostępnych na rynku urządzeń.

Pomimo tego, że najlepszym okresem na wykonanie epilacji laserowej jest jesień, laserem Vectus można przeprowadzać zabiegi niezależnie od pory roku. Wszystko to dzięki możliwości stosowania go na różnych fototypach skóry i odcieniach owłosienia.

laser vectus

Dlaczego laser Vectus?

Laser Vectus wyposażony jest w najnowsze, doskonale sprawdzające się funkcje dodatkowe. Posiada wbudowany czytnik melaniny i może samodzielnie dobrać parametry zabiegowe do koloru cery i włosów Pacjentki. Chociaż, nie każdy kosmetolog korzysta z tej opcji, ponieważ część osób woli ustawiać laser samodzielnie, taka możliwość znacznie ułatwia i przyspiesza pracę z urządzeniem. Laser nie stwarza żadnego ryzyka poparzeń, a wręcz ogranicza je niemal do zera. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczny i bardzo chętnie wybierany przez wszystkie Pacjentki.

Laser Vectus, czyli nowy poziom epilacji laserowej

Laser Vectus wzmacnia efekty zabiegowe i zmniejsza potrzebę dużej częstotliwości lub ilości zabiegów, dzięki dwukrotnemu wykorzystywaniu emitowanej wiązki. Jest to możliwe w związku z charakterystyczną dla Vectusa budową głowicy, w którą wmontowane są niewielkie lusterka odbijające światło. Dla dopełnienia obrazu tego wspaniałego urządzenia warto dodać, że posiada ono wbudowany system chłodzenia skóry. Zapewnia to niesamowity poziom komfortu podczas zabiegu, ponieważ skóra chłodzona jest przed wystrzeleniem wiązki światła, w trakcie emisji i po niej.

Co warto wiedzieć o laserach Vectus?

Laser wyposażony jest w dwie głowice – jedną przeznaczoną do dużych partii ciała takich jak nogi czy plecy oraz drugą, mniejszą, która świetnie nada się do usuwania owłosienia z twarzy. W związku z tym umożliwia wysoki poziom precyzji w odniesieniu do epilowanych miejsc. Światło emitowane przez laser jest pochłaniane wyłącznie przez włosy, a nie okoliczne tkanki, co znacząco zmniejsza ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry.

Posiada certyfikat FDA oraz jest najbardziej polecanym, zapewniającym najwyższy poziom bezpieczeństwa i lubianym urządzeniem do epilacji laserowej na świecie. Pozwala wykonać zabieg wyjątkowo szybko, co jest ogromną zaletą nie tylko dla lekarza lub kosmetologa, który wykonuje epilację, ale również dla osób, dla których procedura wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...