Wraz z wiekiem skóra na ciele oraz twarzy traci jędrność, przez co może zmieniać swój kształt. Jest to naturalna i nieunikniona kolej rzeczy. Jednak dzięki nowoczesnej medycynie skutecznie można zredukować oznaki starzenia, jakimi są zmarszczki oraz ujędrnić skórę twarzy. W celu wypełnienia zmarszczek oraz modelowania twarzy stosuje się między innymi hydroksyapatyt wapnia o niezwykłych właściwościach.
Czym jest hydroksyapatyt wapnia?
Hydroksyapatyt to substancja biologiczna, która naturalnie występuje w ciele człowieka. Jest między innymI budulcem kości oraz zębów i stanowi dla nich podstawowe rusztowanie. Ponadto hydroksyapatyt pojawia się również naturalnie w przyrodzie, jako fosforan wapniowy. Warto również wiedzieć, że hydroksyapatyt wapnia występuje w kościach w postaci długich kryształów, tak zwanych mikrofibryl.
Jakie właściwości posiada hydroksyapatyt wapnia?
Ze względu na swoje właściwości i naturalność w ludzkim organizmie hydroksyapatyt wapnia doskonale sprawdza się w medycynie estetycznej, jako odbudowa tkankowa lub podczas liftingu. Jest to substancja, która idealnie nadaje się do wypełniania zmarszczek, a wszystko dzięki postaci mikrokuleczek zawieszonych w żelu. W miejscu po podaniu hydroksyapatytu wapnia następuje odnowa i odbudowa włókien kolagenowych, dzięki czemu poprawia się objętość i elastyczność skóry. Jednym z wypełniaczy, który zawiera hydroksyapatyt wapnia jest powszechnie używany podczas zabiegu Ellanse biostymulator, który pozwala na skuteczny lifting oraz poprawę konturów twarzy.
Stymulatory tkankowe Ellanse i Linerase w Klinice OT.CO w Warszawie
Jak wygląda zabieg z hydroksyapatytem wapnia?
Zabieg nie należy do długich i trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut. Każdy zabieg powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz ustaleniem, jakie efekty chce się osiągnąć. Na podstawie badania lekarz oceni kondycję skóry oraz zaproponuje sposób i miejsca wstrzyknięcia preparatu z hydroksyapatytem wapnia tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Substancję odżywczą z hydroksyapatytem wapnia wprowadza się pod skórę za pomocą iniekcji z wykorzystaniem bardzo cienkich igieł lub kaniuli.
Hydroksyapatyt wapnia Radiesse / Crystalis w Klinice OT.CO w Warszawie
Wkłucia dokonuje się tylko w miejscach, w których chce się uzyskać efekt spłycenia zmarszczek lub gdzie potrzebna jest odbudowa tkanek. Pierwsze efekty są widoczne niemalże zaraz po zabiegu, a co więcej po wstrzyknięciu hydroksyapatyt wapnia wchłania się utrzymując długotrwałe efekty nawet do 18 miesięcy. Jednak na ostateczny efekt duży wpływ ma skóra pacjenta. Zabieg u większości pacjentów nie wymaga rekonwalescencji, tylko w nielicznych przypadkach mogą wystąpić lekkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk, które ustępują zazwyczaj po dobie od zabiegu.
Gdzie przeprowadza się zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia?
Oczywiście najczęściej hydroksyapatyt wapnia wprowadza się w obszar twarzy. Przy jego użyciu dokonuje się korekcji policzków, fałdy podbródkowej, krawędzi żuchwy lub fałd nosowo – wargowych, wypełniając bruzdy, zmarszczki oraz blizny. Ponadto zabieg z hydroksyapatytem wapnia stosuje się na skórę dłoni, aby skutecznie je odmłodzić. Tutaj również efekty widać od razu po zabiegu. Warto mieć na uwadze, że hydroksyapatytu wapnia nie powinno stosować się w obszarze czoła oraz w bezpośredniej okolicy oczu. Cena zabiegu waha się od 1500 do 2600 zł w zależności od obszaru, gdzie wstrzykuje się preparat oraz wielkości i głębokości miejsca poddawanego iniekcji.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia jest mało inwazyjny, dlatego zaleca się go zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku. Jedynie kobiety w czasie ciąży oraz karmienia piersią nie powinny poddawać się zabiegowi. Ponadto, jeśli pacjent posiada infekcję w miejscu, w którym ma być przeprowadzony zabieg, należy go odłożyć w czasie i poczekać do pełnego zagojenia się ran i stanu zapalnego. Zabieg nie jest również rekomendowany dla cukrzyków oraz u pacjentów z nowotworami. Ważne jest również, aby lekarz przeprowadził z pacjentem obszerny wywiad, na podstawie którego wykluczy uczulenie na którykolwiek ze składników wstrzykiwanych podczas zabiegu.