Medycyna estetyczna wykorzystuje wiele narzędzi i substancji do tego, aby zredukować niedoskonałości skóry. Szczególnie popularne w walce z wieloma różnymi problemami, są enzymy. Wykorzystuje się je do redukcji cellulitu, a także widoczności blizn i wiotkości skóry? Jak działają i jakie efekty można uzyskać?
Zasada działania enzymów
Enzymy stosowane w medycynie estetycznej to białka, które przyspieszają reakcje chemiczne zachodzące w ludzkim organizmie. Co więcej, są to substancje, które także naturalnie występują w ludzkich komórkach. Enzymy mogą:
- rozkładać białka,
- rozkładać tkankę tłuszczową,
- stymulować krążenie,
- rozkładać uszkodzony kolagen,
- pozytywnie wpływać na regenerację skóry,
- poprawiać wygląd i kondycję skóry.
Ich działanie jest wielotorowe, dlatego pozwala walczyć z cellulitem, bliznami oraz wiotkością skóry.
PBSerum – enzymy redukujące blizny, rozstępy i cellulit
Enzymy w walce z cellulitem
Enzymy pozwalają uzyskać bardzo satysfakcjonujące efekty w redukcji niechcianego cellulitu. Przede wszystkim ich działanie rozpuszczające zwłókniałe guzy pozwala wygładzić powierzchnię skóry. Takie działanie ma enzym kolagenaza. Ponadto enzymy wspomagają rozkład starego kolagenu niespełniającego już swojej roli oraz wspierają tym samym produkcję tego nowego, zdrowego. Efektem jest poprawiona elastyczność i jędrność skóry.
Drugim popularnym enzymem, jest lipaza. Odpowiada ona za rozkład tkanki tłuszczowej, co bezpośrednio przyczynia się do redukcji cellulitu. Z kolei właściwości poprawiające mikrokrążenie pozwalają na przyspieszenie usuwania toksyn, co ma także wpływ na wygląd skóry i mniejszy cellulit.
Jak zmniejszyć widoczność blizn przy pomocy enzymów?
Enzym kolagenaza oraz serrapeptaza również są pomocne w redukcji blizn. Dzięki temu, że rozkłada uszkodzony kolagen i pobudza do wytworzenia nowego, blizna jest rozkładana, a przez co mniej widoczna. Dodatkowo serrapeptaza może wpływać na zmniejszenie obrzęku, który pojawia się niekiedy w obrębie blizny. To działanie przyspiesza proces gojenia oraz poprawia komfort osoby, która posiada bliznę.
Warto też dodać, że niektóre enzymy mają właściwości, które:
- rozjaśniają bliznę,
- wspierają proces regeneracji skóry,
- poprawiają wygląd skóry,
- uelastyczniają skórę.
Ich działanie zostało potwierdzone w wielu przypadkach, a efekty możliwe do uzyskania są bardzo satysfakcjonujące nawet w przypadku dużych blizn
Wiotkość skóry – jak enzymy mogą pomóc?
Wiotka skóra pojawia się wraz z wiekiem i jest to rzecz zupełnie naturalna. Jednak dzięki enzymom można poprawić jej kondycję. W kosmetologii wykorzystywane są najczęściej bromelaina i papaina. Mają działanie złuszczające naskórek oraz pobudzające go do odbudowy.
Enzymy rozkładają keratynę w martwych komórkach naskórka, co ułatwia jego złuszczanie. Dzięki złuszczaniu odsłania się nową warstwę skóry. Dodatkowo enzymy pomogą:
- wygładzić skórę,
- zmiękczyć skórę,
- zmniejszyć jej szorstkość,
- poprawiają koloryt skóry,
- pobudzają produkcję kolagenu.
Ponadto enzymy świetnie regenerują skórę i ją oczyszczają.
Jak wygląda terapia enzymami w przypadku cellulitu?
Sposób podania enzymów uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju problemu. Zabiegi redukujące cellulit polegają na wprowadzeniu odpowiednich enzymów pod skórę, przy pomocy iniekcji. Mieszanka enzymów wprowadzana jest na głębokość pozwalającą uzyskać satysfakcjonujące efekty. Sam zabieg nie jest bolesny. Jednak u osób z niskim progiem bólu można zastosować znieczulenie miejscowe.
Aby uzyskać zamierzony efekt i pozbyć się cellulitu, konieczne jest powtórzenie kilku serii zabiegu. Z reguły wystarczy do 5 zabiegów wykonanych w odstępie czasowym od 7 do 14 dni.
Istnieją także kosmetyki, których skład oparty jest o różne enzymy. Pozwalają one wspomóc proces rozkładu tłuszczu, poprawiając wygląd skóry. Mają formę kremów oraz ser. Są doskonałym uzupełnieniem zabiegów medycyny estetycznej.
Jak stosować enzymy w przypadku blizn?
Dostępnych jest kilka opcji zastosowania peptydów w walce z widocznymi bliznami. Można skorzystać z zabiegów estetycznych, podczas których enzymy podawane są przy pomocy zastrzyków w okolice blizny.
Innym sposobem na wygładzenie i zmniejszenie widoczności blizn, jest stosowanie preparatów miejscowych. Żele i kremy na bazie enzymów przeznaczone są do codziennego użytku. Regularne i sumienne nakładanie preparatów pozwoli zmniejszyć widoczność blizn. Przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza.
Jak stosować enzymy na wiotkość skóry?
W gabinetach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej oferowane są liczne zabiegi poprawiające jędrność skóry oparte o kosmetyki z enzymami. Profesjonalny zabieg z ich użyciem umożliwia dokładne i głębokie złuszczenie martwego naskórka. W domu można sięgać po kremy i sera do twarzy, szyi i dekoltu, które stosowane regularnie pozwolą na widoczną poprawę jędrności i elastyczności skóry. Istotne jest, aby stosować je codziennie i nanosić na skórę poprzez wklepywanie.
Enzymy umożliwiają przebieg licznych procesów życiowych w organizmie. Ich właściwości pozwalają także na poprawę wyglądu skóry. Działanie wygładzające, wspomagające rozpuszczanie zwłókniałych guzów oraz stymulujące produkcję nowego kolagenu, są efektywne w walce z cellulitem. Natomiast dzięki działaniu złuszczającemu przyczyniają się do zwiększenia elastyczności skóry, ale też i zmniejszają widoczność blizn.
Aby terapia z udziałem enzymów była zadowalająca, konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju substancji do problemu skórnego. Dlatego warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, którzy wybiorą najkorzystniejszy zabieg oraz polecą sprawdzone kosmetyki oparte na enzymach.