Dojrzewanie to ciężki czas, podczas którego w organizmie zachodzi wiele zmian. Często odbijają się na cerze. Kosmetyki dla nastolatków są bardzo pomocne, ale należy je odpowiednio dobierać. Zaleca się więc poświęcić nieco więcej czasu i być pewnym, że młoda skóra zyska odpowiednią pielęgnację, a używane kosmetyki jej nie zaszkodzą.
Problemy skórne podczas okresu dojrzewania są częstym zjawiskiem. Zmagają się z nim zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Dziewczynki zwykle poświęcają więcej uwagi swojemu wyglądowi, dlatego występowanie takich zmian, jak zaskórniki i trądzik negatywnie odbijają się na ich pewności siebie. Zwykle chcą wtedy zniwelować niedoskonałości na wszystkie możliwe sposoby. Gdy cera jest młoda, bardzo łatwo przesadzić z pielęgnacją. Właśnie dlatego tak ważną rolę pełni dobór właściwych kosmetyków. Aby tego dokonać, na początku trzeba poznać typ cery.
Czym charakteryzuje się młoda cera?
W trakcie dojrzewania w organizmie nastolatka zachodzi wiele zmian hormonalnych, a ich efektem mogą być problemy skórne. Zwiększa się praca gruczołów łojowych, pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski. Skóra natomiast zaczyna się przetłuszczać i nieestetycznie błyszczeć. Duża ilość sebum i rogowacenie ujść mieszków włosowych to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych – trądziku. Takie objawy wyróżniają cerę tłustą i mieszaną, które najczęściej występują u nastolatków.
W celu wyeliminowania problemu błyszczącej skóry i niedoskonałości, nastolatki zwykle stosują oczyszczające kosmetyki w dużych ilościach. Takie działania mogą spowodować jeszcze większe nasilenie problemów skórnych, ponieważ prowadzi to do nadmiernego wysuszenia. Cera w obronie zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co powoduje zatykanie porów i powstawanie nowych zaskórników. Wyprysków wówczas przybywa, skóra bardziej się przetłuszcza, a nastolatek czuje się bezsilny.
Czego potrzebuje cera nastolatka?
Nadmierne stosowanie kosmetyków z pewnością nie pomoże młodej cerze, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać jej potrzeby i używać tylko takich produktów, jakie faktycznie mogą pomóc. Pielęgnacja młodej cery na pewno wymaga oczyszczenia, które jednak nie może być zbyt intensywne. Doprowadza to do podrażnienia i przesuszenia skóry.
Zaleca się stosować delikatne pianki oraz żele, a także nie przesadzać z częstotliwością mycia twarz. Optymalny czas to dwa razy w ciągu dnia. Do zmycia makijażu doskonale sprawdza się płyn micelarny – ciężkie mleczka warto zostawić dla cery suchej.
Po dokładnym oczyszczaniu warto stosować tonik wyrównujący pH skóry i przygotowujący ją na przyjęcie kremu. Dzięki temu składniki aktywne będą mogły lepiej przenikać do skóry.
Wiele nastolatków unika stosowania kremów nawilżających i odżywczych, ponieważ obawiają się, że cera może się bardziej przetłuszczać. Faktycznie, kosmetyki mające ciężką i tłustą konsystencję przynoszą taki efekt, jednak nawilżenie cery tłustej (tak, jak każdej cery), jest bardzo istotne. Odpowiednio nawilżona regeneruje się znacznie krócej, nie łuszczy się nadmiernie i nie jest ściągnięta. W przypadku cery nastolatka dobrze sprawdzają się lekkie kremy na bazie wody, które nie posiadają olejów w składzie. Warto, żeby dodatkowo były wzbogacone w składniki działające antybakteryjnie i przyspieszające proces gojenia.
Pielęgnacja młodej skóry wymaga także zastosowania specjalistycznych kosmetyków, które działają punktowo i aplikowane są bezpośrednio na wypryski. W efekcie niedoskonałości szybciej znikną, a skóra łatwiej się regeneruje. Czasem można również zaaplikować maseczkę o działaniu oczyszczającym, która odświeży cerę i pomoże w walce z zaskórnikami.
Ważny aspekt stanowi także niedopuszczenie do obciążenia skóry nadmiernym makijażem. Trądzik nie wygląda ładnie, ale jego ciągłe zakrywanie podkładem i pudrem nie pomoże pozbyć się problemu. Jeśli nastolatka ma potrzebę zamaskowania niedoskonałości, to o wiele lepiej sprawdzi się punktowy korektor, który często ma w składzie substancje wspomagające walkę z wypryskami. Zakrycie zmian w ten sposób sprawi, że skóra będzie wyglądać zdecydowanie bardziej świeżo, niż po przykryciu ciężkim podkładem.
Jak pielęgnować cerę nastolatka krok po kroku?
Kosmetyki dla nastolatków powinny składać się z produktów, które zapewnią oczyszczanie, tonizację i nawilżenie twarzy, a także działają specjalistycznie. Rytuał pielęgnacji warto przeprowadzić rano i wieczorem. Poranna pielęgnacja może składać się wyłącznie z niezbędnych elementów, a dodatkowe kosmetyki takie, jak maseczki można wykorzystać wieczorem.
Krok 1 – demakijaż i oczyszczanie
Jak wspomniano wcześniej, do demakijażu najlepiej wykorzystać płyny micelarne, które są delikatne dla skóry i skutecznie usuwają makijaż, nie wysuszają i nie przyczyniają się do powstawania zaskórników.
Demakijaż odgrywa bardzo istotną rolę i trzeba wykonywać go bardzo dokładnie, bez pomijania tak istotnych miejsc, jak skrzydełka nosa oraz skronie. Jest to bardzo często popełniany błąd, który prowadzi do powstawania wielu niedoskonałości. Zmywanie makijażu kończy się w momencie, kiedy na płatku kosmetycznym nie ma żadnych śladów po kosmetykach.
Po zakończonym demakijażu przychodzi czas na dogłębne oczyszczenie za pomocą żelu lub pianki. Zaleca się wybierać produkty, które nie mają w składzie mocnych substancji myjących, natomiast są bogate w ekstrakty roślinne i ziołowe. Twarz warto zwilżyć wcześniej wodą, a następnie za pomocą kosmetyku umyć delikatnymi ruchami, docierając do każdego zakamarku. Temperatura wody powinna być letnia lub ciepła.
Mycie twarzy należy przeprowadzać wieczorem i rano. Wieczorem rytuał pozwala usunąć pozostałości po makijażu i zanieczyszczenia zebrane w ciągu dnia. Rano natomiast umożliwia oczyszczenie skóry z sebum powstającego w nocy. Odpowiednie oczyszczenie cery tworzy niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii, co stanowi działanie prewencyjne przeciwko powstawaniu stanów zapalnych.
Krok 2 – tonizacja
Tonik to bardzo istotny kosmetyk w pielęgnacji młodej cery. Przywraca skórze odpowiednie pH, odświeża i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu produktowi skóra twarzy lepiej przyjmuje krem, a jego działanie będzie mocniejsze. Dobrze, jeśli w składzie toniku znajdują się roślinne substancje aktywne, m.in. wyciąg z czystka.
Cera trądzikowa dobrze reaguje na produkty, które mają małe stężenie kwasów owocowych przyspieszających znikanie niedoskonałości. Nie należy stosować natomiast alkoholu, ponieważ bardzo mocno wysusza i po dłuższym stosowaniu stan cery może się znacznie pogorszyć. Twarz można przetrzeć płatkiem kosmetycznym. W wielu przypadkach o wiele lepiej jednak sprawdza się bezpośrednie wklepywanie kosmetyku w skórę. Dzięki temu uniknie się mocnego tarcia mogącego doprowadzić do podrażnień. Tonizację również warto wykonywać rano i wieczorem.
Krok 3 – aplikacja kremu
Krem to bazowy produkt w pielęgnowaniu cery nastolatków. Gwarantuje skórze właściwe nawilżenie, chroni ją i pomaga w walce z niedoskonałościami. Dobry krem do cery tłustej powinien być lekki i stworzony na bazie wody, wzbogacony roślinnymi ekstraktami. Warto pamiętać, żeby taki produkt nie posiadał w składzie olejów mineralnych, ponieważ mogą być komedogenne.
Kremy należy stosować rano i wieczorem, ale mogą być to dwa różne produkty. Rano można stosować lekki krem nawilżający z filtrem SPF, a na wieczór sięgnąć po specyfik o działaniu m.in. antybakteryjnym lub regeneracyjnym. Krem do cery trądzikowej powinien posiadać m.in. ekstrakt z liści manuka, rumianek, siarkę, kwas salicylowy oraz aloes.
Krok 4 – pielęgnacja uzupełniająca
Do grupy kosmetyków pielęgnujących można zaliczyć maseczki, pasty o działaniu oczyszczającym, peelingi i preparaty do punktowej aplikacji. Ostatni rodzaj kosmetyku może stanowić część codziennej pielęgnacji. W przypadku maseczek natomiast najlepiej stosować je 2 razy w tygodniu. Warto sięgać po maski, które dogłębnie oczyszczają, normalizują i łagodzą podrażnienia.
Peeling może okazać się dobrym rozwiązaniem w pielęgnowaniu cery nastolatka, ale nie zawsze można go wykonać. Aktywne, ropne zmiany trądzikowe absolutnie wykluczają możliwość zastosowania peelingu, ponieważ powodują zaostrzenie stanów zapalnych i rozprzestrzenienie trądziku na inne partie twarzy. Gdy takiego problemu nie ma, nic nie stoi na przeszkodzie, aby peeling wykonywać 2 razy w tygodniu. Umożliwi to usunięcie martwego naskórka i ułatwi zlikwidowanie zaskórników. Należy jednak pamiętać, że powinien być to peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Gruboziarnisty kosmetyk będzie zbyt intensywny i może przynieść więcej szkód, niż oczekiwanych efektów.
Ważne, aby produkty do pielęgnacji uzupełniającej zawierały w składzie naturalne substancje. Kosmetyki dla nastolatków powinny być delikatne, ale o odpowiednim działaniu nawilżającym i oczyszczającym.