Zaczerwienienie skóry dotyczy wielu z nas i może stać się uciążliwą dolegliwością. Wynikają z działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska lub niewłaściwie dobrane kosmetyki. Wielu z nas bagatelizuje problem zaczerwienienia skóry. Nieleczone mogą wpłynąć na estetyczny wygląd. Pojawieniu się zaczerwienienia może towarzyszyć uczucie gorąca oraz pieczenie.
Zaczerwienienia skóry powstają na skutek zbyt szybkiego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Po chwili naczynia krwionośne wracają do swojego pierwotnego stanu. Z biegiem czasu objawy te mogą się jednak pogarszać powodując większe ryzyko pojawienia się podrażnień.
Zaczerwienienia mogą wzmacniać takie czynniki jak:
Czynniki genetyczne – pojawianie się zaczerwienienia może mieć charakter rodzinny;
Starzenie się skóry – po 25 roku życia nasza skóra jest bardziej podatna na pojawienie się podrażnień.
Nieleczone zaczerwienienia skóry mogą prowadzić do powstania nieestetycznych zmian skórnych. Aby uniknąć powstawania podrażnień, konieczna jest zbilansowana dieta. W przypadku pojawienia się problemu należy w pierwszej kolejności udać się na konsultację do dermatologa.
Pomoże on w doborze odpowiedniego sposobu leczenia. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z zaczerwienieniem jest laseroterapia. W naszej klinice znajdziecie szereg zabiegów oraz specjalistów, którzy skutecznie pomogą w walce z dolegliwościami spowodowanymi przez zaczerwienienia.
Leczenie zależy od przyczyny zaczerwienienia skóry. Oto kilka metod łagodzenia zaczerwienienia:
Unikanie czynników drażniących – jeśli zaczerwienienie jest wynikiem reakcji alergicznej lub podrażnienia, należy unikać kontaktu z alergenami lub drażniącymi substancjami.
Stosowanie kremów łagodzących – produkty zawierające aloes, pantenol, witaminę E czy wyciągi z rumianku mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i nawilżeniu skóry.
Leki przeciwhistaminowe – skuteczne w przypadku alergii skórnych.
Kortykosteroidy – miejscowe kremy na bazie sterydów są często stosowane w przypadkach zapaleń, takich jak egzema czy łuszczyca.
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – zapobiegają dalszym uszkodzeniom skóry, zwłaszcza w przypadku oparzeń słonecznych.
Chłodne kompresy – mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i obrzęku.
Zaczerwienienie utrzymuje się przez dłuższy czas i nie reaguje na domowe leczenie.
Pojawia się wraz z innymi objawami, takimi jak ból, gorączka, pęcherze, wydzielina ropna, obrzęk.
Zaczerwienienie występuje na dużych obszarach ciała i jest bolesne.
Występuje po zażyciu nowego leku lub kontaktu z potencjalnym alergenem.
Występują częste i nieustępujące napady zaczerwienienia, szczególnie na twarzy, co może wskazywać na trądzik różowaty lub inne przewlekłe schorzenia skóry.