Zaburzenia widzenia to szereg nieprawidłowości, których skutkiem są problemy ze wzrokiem. Najczęściej przejawiają się ubytkami w polu widzenia, słabą ostrością wzroku, pojawieniem się charakterystycznych mroczków przed oczami, czy też podwójnym widzeniem. Bardzo ważne jest, aby zaburzenia widzenia szybko skonsultować z lekarzem, bowiem nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

Mechanizm widzenia jest niezwykle złożony. Impuls świetlny odbija się od przedmiotów i dociera wprost do siatkówki. Następnie informacja wzrokowa przesyłana jest drogami nerwowymi wprost do mózgu, gdzie przeprowadzany jest proces tworzenia obrazu. Jeżeli na którymkolwiek etapie drogi wzrokowej wystąpią jakieś problemy, mogą pojawić się zaburzenia widzenia.

Do najczęstszych przyczyn zaburzenia widzenia zaliczamy między innymi krótkowzroczność. Charakteryzuje się ona niewyraźnym widzeniem przedmiotów dostępnych w oddali. Jest to spowodowane tym, że  obraz powstaje w sposób nieprawidłowy — przed siatkówką. Kolejną ważną przyczyną jest nadwzroczność, inaczej nazywana dalekowzrocznością. W tym przypadku obraz powstaje za siatkówką, dlatego Pacjenci źle widzą zarówno z bliska, jak i z daleka. Bardzo częstym problemem jest również astygmatyzm, który powstaje w wyniku niesymetrycznej budowy rogówki oka. Przez to rozmazany obraz występuje bez względu na odległość.

Warto także wspomnieć o wielokrotnie występującym zwyrodnieniu plamki żółtej. Dotyka szczególnie osoby starsze i polega na stopniowej utracie wzroku. W schorzeniu tym bardzo często występują mroczki przed oczami. Inną przyczyną zaburzeń widzenia może być jaskra, która powstaje poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba ta prowadzi do stopniowego pogarszania się wzroku. Niewyraźne widzenie może być spowodowane także poprzez zaćmę. Charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, co oznacza, że promienie świetlne mają utrudnioną drogę do siatkówki. Zaburzenie widzenia powoduje również odwarstwienie się siatkówki. W schorzeniu tym dochodzi do oddzielenia się siatkówki od ścian gałki ocznej. Objawia się ubytkami w widzeniu i pogarszaniem się wzroku.

Zaburzenia widzenia nie są spowodowane tylko i wyłącznie wadami wzroku. Często przyczynami problemów ze wzrokiem bywają choroby ogólnoustrojowe, takie jak:

  • cukrzyca – nieleczona prowadzi do zaburzeń widzenia,
  • nadciśnienie tętnicze – nieleczone prowadzi do zniekształceń obrazu,
  • guzy mózgu – objawem może być znaczne pogorszenie wzroku.

Czasami problemy związane z zaburzeniami widzenia można usunąć w bardzo szybki sposób, dlatego tak ważne jest, aby po wystąpieniu pierwszych objawów, niezwłocznie udać się do lekarza. Klinika OT.CO. specjalizuje się bowiem w leczeniu gradówek, usuwaniu brodawczaków z powiek, czy usuwaniu cyst z oka. Profesjonalny zabieg sprawia, że Pacjenci mogą cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat. Pacjentom, którzy borykają się z zaburzeniami widzenia, oferujemy w naszej Klinice profesjonalną konsultację oraz specjalistyczną diagnostykę.

Nasi wyspecjalizowani lekarze wnikliwie przyjrzą się problemom, z którymi Pacjenci przyjdą do gabinetu. Nowoczesny sprzęt dostępny w Klinice OT.CO. zagwarantuje skuteczne i innowacyjne metody leczenia.

Polecane zabiegi