Wysypka to reakcja alergiczna, która może występować u każdego z nas. Są to liczne zmiany skórne w postaci plam, bąbli, grudek lub pęcherzyków. Wysypka może powodować uczucie swędzenia, pieczenia lub przebiegać bezboleśnie. Jest to objaw reakcji alergicznej lub choroby zakaźnej. Rozróżnia się kilka przyczyn odpowiedzialnych za powstanie wysypki.
Choroby wirusowe
Odra – wysypka pojawia się i znika w pierwszej kolejności: za uszami, na brodzie, twarzy, szyi, tułowiu, kończynach. Początkowo zmiany skórne mają ciemnoczerwony kolor. Pozostawia ciemno brązowe przebarwienia.
Różyczka – wysypka bladoróżowa, niekiedy plamki są zbliżone do grudek. Ginie nie pozostawiając przebarwień.
Rumień zakaźny – wielopostaciowa wysypka występująca na zewnętrznej stronie pośladków, kończyn, tułowia, twarzy. Wysypka nie daje przebarwień.
Choroby bakteryjne
Szkarlatyna – wysypka jest drobna, plamista. Dla szkarlatyny charakterystyczny jest tzw. Trójkąt Fiłatowa (trójkąt twarzy pomiędzy fałdami nosowymi a brodą wolny od wysypki).
Borelioza – wysypka występuje po ukąszeniu przez kleszcza. U niektórych osób zakażonych boreliozą może pojawić się rumień wędrujący.
Pokrzywka
Objawia się zwykle bąblami na skórze, podobnymi do tych po oparzeniu pokrzywą. Pokrzywka to najczęściej reakcja alergiczna. Zwykle ustępuje samoistnie.
Wysypka po antybiotyku
Reakcja alergiczna może pojawić się także po zażyciu leków. Ryzyko wystąpienia alergii na leki jest wysokie u osób, które jednocześnie stosują kilka leków.
W walce z wysypką konieczna jest konsultacja lekarska. Podczas takiego spotkania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad w celu ustalenia przyczyny powstania zmian skórnych. Oferujemy możliwość konsultacji lekarskiej oraz terapii pomocnych w walce z wysypką.