Otyłość to stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na zdrowie danej osoby. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym nowotworów, chorób serca, czy cukrzycy typu II. Liposukcja brzucha to metoda na pozbycie się tłuszczu z okolic talii oraz brzucha. Choć zabieg nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej, to w dużym stopniu pozwala zredukować zbędną tkankę tłuszczową.

Wpływ liposukcji na zdrowie

Liposukcja to inaczej odsysanie tłuszczu z okolic talii. Zabieg ten polega na rozbiciu oraz usunięciu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha na stałe. Należy jednak pamiętać, że usunięcie tłuszczu tą metodą nie sprawi, że tłuszcz nie pojawi się ponownie w tym miejscu.

Szczególnie polecanym rodzajem jest liposukcja kawitacyjna. Jest wykorzystywana do rzeźbienia oraz ujędrniania ciała za pomocą ultradźwięków. Polega na rozrywaniu błony komórkowej komórek tkanki tłuszczowej przy pomocy fal ultradźwiękowych. Jest to zabieg w pełni nieinwazyjny i nie wymaga użycia skalpela, ani długiego procesu gojenia. Można bowiem od razu po wykonaniu zabiegu wrócić do codziennych zajęć.

Liposukcja w Klinice OT.CO w Warszawie

Liposukcja ultradźwiękowa wykorzystując ultradźwięki o niskiej częstotliwości, wykonuje masaż głębszych warstw tkanek. Usprawnia to przepływ limfy, poprawia działanie układu krążenia i przemiany materii w komórkach. Dzięki takim właściwościom liposukcja kawitacyjna jest stosowana także jako zabieg zwalczający cellulit. Ciepło wytwarzane podczas zabiegu liposukcji działa na mięśnie i znieczula skórę. Dodatkowo podczas wykonywania liposukcji kawitacyjnej aplikowane są preparaty odżywiające i pielęgnujące skórę, która dzięki rozgrzewającemu i odprężającemu działaniu zabiegu jest bardziej podatna na wchłanianie substancji zawartych w kosmetykach.

Wskazania

Zabieg liposukcji kawitacyjnej może być wykonany na wszystkich obszarach ciała, na których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, czyli na pośladkach, nogach, środkowej części kolan, udach, rękach. Nie należy go jednak przeprowadzać w okolicach genitaliów, pachwinach, pachach, twarzy oraz na dłoniach i stopach.

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie trzeba obawiać się nadmiernego bólu podczas jego wykonywania. Jedyny dyskomfort jaki można poczuć to uczucie związane z wprowadzeniem sondy, emitującej ultradźwięki pod skórą. Fale ultradźwiękowe mają za zadanie rozpuścić komórki tłuszczowe oraz ujędrnić skórę od środka.

Zabieg liposukcji kawitacyjnej przeprowadzany jest w dwóch etapach. Pierwsza faza polega na rozgrzewaniu tkanki za pomocą głowicy wykorzystującej promieniowanie podczerwone. Proces ten rozgrzewa tkankę tłuszczową, powodując upłynnienie jej, a także przygotowuje organizm do kolejnego etapu zabiegu.

Drugi etap polega na poddawaniu działaniu ultradźwięków wybranych obszarów ciała. Fala ultradźwiękowa stosowana podczas zabiegu rozrywa komórki tłuszczowe. Gdy komórki tkanki tłuszczowej zostaną rozbite, uwolnione z nich tłuszcze i trójglicerydy zostają przetransportowane przez układ limfatyczny i naczyniowy do wątroby, która metabolizuje je na takiej samej zasadzie, jak tłuszcze dostarczane z pożywieniem. W taki sposób tłuszcz zostaje usunięty z organizmu.

Po zabiegu przez około 3 – 4 tygodnie należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które pozwala osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Efekty

Zabieg liposukcji przynosi najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu. Zaleca się wykonywanie zabiegów w serii 6 – 10 powtórzeń w zależności od wielkości obszaru ciała poddawanego usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest raz w tygodniu, następnie 1 raz w miesiącu dla utrwalenia efektów. Wyniki liposukcji nie będą widoczne, dopóki nie minie stan zapalny. W niektórych przypadkach może to potrwać do kilku miesięcy. Większość obrzęków znika jednak po około 4 tygodniach.

Korzyści z liposukcji

Liposukcja jest zazwyczaj wykonywana w celach kosmetycznych, ale czasem stosuje się ją także w leczeniu określonych schorzeń. Metoda liposukcji ultradźwiękowej jest bezpieczna, ponieważ oddziałuje tylko na tkankę tłuszczową, nie uszkadzając przy tym  nerwów, naczyń krwionośnych oraz innych tkanek. Dzięki temu po zabiegu można szybko wrócić do normalnego trybu życia. Zabieg ten jest wykorzystywany m.in przy leczeniu takich schorzeń jak:

  • Obrzęk limfatyczny – przewlekły lub długotrwały stan, w którym nadmiar płynu (limfy) gromadzi się w tkankach, powodując obrzęk. Występuje on zwykle w ramionach lub nogach. Liposukcja jest również stosowana w celu zmniejszenia obrzęku i dyskomfortu nóg.
  • Ginekomastia – przerost tkanki tłuszczowej piersi u mężczyzn.
  • Zespół lipodystrofii – gromadzenie tłuszczu w jednej części ciała i zanikanie w innej. Liposukcja może poprawić wygląd pacjenta, zapewniając bardziej naturalny rozkład tkanki tłuszczowej.
  • Tłuszczaki – łagodne nowotwory zbudowane z tkanki tłuszczowej.
piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...