Niedowaga to problem, który do niedawna był bagatelizowany przez społeczeństwo. Obecna moda na zdrowe odżywianie i tryb życia to elementy, które sprawiają, że ludzie dążą do ideału sylwetki. Niedowaga dotyczy coraz większej grupy osób w różnym wieku i objawia się głównie niską wagą, sennością, apatią, bólami głowy i dolegliwościami trawiennymi. Długo utrzymująca się niedowaga może prowadzić do powstania poważnych problemów ze zdrowiem.

Niedowaga występuje, gdy waga ciała osiąga niepokojąco niski wskaźnik, a BMI wynosi 19 lub mniej. Poprawna masa ciała powinna się plasować w przedziale pomiędzy 19 a 25 BMI. Przyczyny tak niskiej wagi są bardzo różne, zazwyczaj dotyczą jednak wysokiego metabolizmu, gdzie spożywanie nawet wysokokalorycznych posiłków nie prowadzi do przyrostu wagi. Inną przyczyną jest także nieustanny ruch, podczas którego spala się bardzo dużo kalorii.

Występująca niedowaga może mieć bardzo niebezpieczne skutki dla zdrowia i prowadzić nawet do śmierci. Problem z niską wagą, który występuje u nastolatków, może przyczynić się do powstania anoreksji, spowolnienia lub osłabienia wzrostu. Natomiast niedowaga w ciąży prowadzi do poronienia lub wcześniejszego porodu, co w konsekwencji skutkuje niską masą urodzenia dziecka lub powstaniem wad wrodzonych.

Aby wyleczyć niedowagę, należy przede wszystkim zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii. Trzeba jednak robić to stopniowo, aby układ pokarmowy powoli przyzwyczaił się do ilości otrzymywanego pożywienia. Wybierając produkty dostarczane do organizmu, należy kierować się wysokimi właściwościami pokarmu. Aby dobrać dobrze zbilansowaną dietę, zaleca się konsultacje u wyspecjalizowanego dietetyka, które oferujemy w naszej klinice.

Polecane zabiegi