krosty na glowie

Zmiany skórne w postaci pryszczy na skórze głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się bez względu na płeć oraz wiek. Problem ten jest tak samo krępujący i trudny do wyleczenia, jak trądzik na twarzy czy dekolcie. Mimo tego, że o wiele łatwiej jest go zamaskować. Krosty na skórze głowy zazwyczaj odkrywane są przez przypadek a ich pojawieniu się towarzyszy zwykle nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież czy łojotok skóry.

Owłosiona skóra głowy jest tak samo podatna na występowanie zmian trądzikowych co całe ciało. Mechanizm powstawania krostek na głowie, tak jak w przypadku trądziku na twarzy zachodzi, gdy gruczoły łojowe są zbyt aktywne, a pory skórne zostają zatkane przez kosmetyki i zanieczyszczenia. Problem ten w większości dotyczy nastolatków, którzy przechodzą okres dojrzewania, ale trądzik może występować też u osób dorosłych. Dzieje się tak za sprawą nieodpowiedniej diety, bogatej w cukry proste, duży stres, częste używanie suszarki, zanieczyszczenia, przegrzewanie skóry głowy, źle dobrane kosmetyki czy zbyt rzadkie mycie włosów.

Tak jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, również krostek na głowie nie wolno wyciskać. Najlepszym sposobem jest stosowanie odpowiedniej diety oraz kosmetyków, aby uniknąć występowania problemu. Jeśli jednak już się pojawi, nie zniknie samoczynnie bez podjęcia odpowiedniego leczenia, a co więcej, nieleczony może przyczynić się do szybszego wypadania włosów oraz powstania rozległych stanów zapalnych. Aby postawić odpowiednią diagnozę, warto skorzystać z metod leczenia dostępnych w naszej klinice.

Polecane zabiegi

Krosty na skórze głowy - pytania i odpowiedzi

Czy domowe sposoby mogą pomóc w leczeniu krost na skórze głowy?

Domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu krost na skórze głowy. Stosowanie ciepłych kompresów może zmniejszyć ból, a płukanie włosów wodą z dodatkiem octu jabłkowego może pomóc w regulacji pH skóry i działaniu przeciwbakteryjnym. Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a stosowanie go w rozcieńczeniu może wspomóc proces gojenia się skóry głowy.

Kiedy warto udać się do dermatologa z powodu krost na skórze głowy?

Warto skonsultować się z dermatologiem, jeśli krosty na skórze głowy są bolesne, utrzymują się dłużej niż kilka dni, nawracają lub jeśli towarzyszy im zaczerwienienie, gorączka lub powiększone węzły chłonne. Specjalista pomoże zidentyfikować przyczynę krost i zaproponuje skuteczne leczenie, które pomoże zapobiec powikłaniom i nawrotom.