kaszak na glowie

Kaszak to zmiana skórna, która może być przyczyną kompleksów oraz wpływać na pewność siebie. Wszystko ze względu na swój nieestetyczny wygląd. Dlatego wiele osób decyduje się na usuwanie kaszaków.

Czym jest kaszak?

Kaszak to torbiel, która zlokalizowana jest w obrębie mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Z tego powodu często kaszaki pojawiają się na skórze głowy między włosami, ale też i na twarzy. Wielkość zmian skórnych jest bardzo różnorodna. Kaszaki mogą mieć od kilku milimetrów i być mało widoczne, ale też osiągać rozmiary do kilku centymetrów średnicy. Ponadto mogą one występować pojedynczo lub też w skupiskach po kilka. Co jest istotne, z reguły są to zmiany niegroźne, które jedynie mogą nieestetycznie wyglądać.

Jak wygląda kaszak?

Dość charakterystyczny wygląd kaszaka pozwala niemalże od razu trafnie go zdiagnozować. Jest to wypukłość na powierzchni skóry, która wypełniona jest masą rogową oraz łojową. Na środku kaszaka można dostrzec czarną kropkę, czyli zatkany mieszek włosowy. W dotyku zmiana skórna przyjmuje postać miękką lub też twardą. Guzki w znacznej większości występują w kolorze skóry. Zdarzyć się jednak może, że przybiorą lekko żółty kolor, czy też biały.

Przyczyny powstawania kaszaków na głowie

Skóra głowy jest dość obficie owłosiona, szczególnie w górnej części. Nie brak na jej powierzchni mieszków włosowych oraz licznych gruczołów łojowych. Kaszaki pojawiają się na skutek uszkodzenia lub zablokowania ujścia gruczołu, czy też jego przewodu. To z kolei może być spowodowane urazem mechanicznym jak zadrapaniem, czy też ranami i złym stanem skóry wywołanym przykładowo zmianami trądzikowymi. Ponadto kaszaki mogą pojawiać się na głowie na skutek uwarunkowań genetycznych.

Czy kaszaki można usunąć?

Kaszaki, które powstały w widocznym miejscu i są mało estetyczne, można usunąć. Jedynie w przypadku dużych zmian skórnych przed usunięciem zaleca się dokładną diagnostykę, aby wykluczyć, że są to zmiany o charakterze nowotworowym. Można także wstrzymać się z usuwaniem kaszaków, ponieważ zdarza się dość często, że same znikają.

Sposoby na pozbycie się kaszaków na głowie

Jednym ze sposobów na pozbycie się kaszaków z głowy jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej wykorzystujących wiązkę lasera. Jest to metoda szybka i efektywna, a po usuniętej zmianie nie pozostaje na skórze żadna blizna. Inną metodą usuwania kaszaków  jest krioterapia, czyli wymrażanie.  Jest to także bezinwazyjny zabieg, a co więcej skuteczny i bezbolesny.

W przypadku większych zmian skórnych, czyli tych powyżej 5 cm, wykonuje się chirurgiczne usunięcie. Polega ono na wycięciu kaszaka skalpelem oraz założeniu szwów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po jego przeprowadzeniu stosuje się antybiotykoterapię.

Zapobieganie powstawaniu kaszaków

Osoby mające tendencję do powstawania kaszaków mogą podejmować działania profilaktyczne, które pozwolą  ograniczyć prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się zmian skórnych. Podstawą codziennej pielęgnacji powinny być kosmetyki regulujące wydzielanie sebum, które można zakupić w aptece, czy drogerii. Co więcej, warto regularnie stosować peelingi oraz maści na kaszaki, które również znajdziecie w aptece i drogeriach.

Jeżeli na skórze głowy pojawił się nieestetyczny kaszak, to możecie szybko się go pozbyć, decydując się na zabiegi medycyny estetycznej takie, jak laseroterapia oraz krioterapia. Oczywiście znajdziecie je w ofercie naszej Kliniki OT.CO.

Polecane zabiegi

Kaszak na głowie - pytania i odpowiedzi

Jak zapobiegać powstawaniu kaszaków na głowie?

Regularna pielęgnacja skóry głowy, stosowanie kosmetyków regulujących wydzielanie sebum oraz unikanie urazów mechanicznych może pomóc zapobiec ich powstawaniu.

Czy kaszak na głowie może być niebezpieczny?

Kaszaki są zazwyczaj niegroźne, ale w rzadkich przypadkach mogą ulec zakażeniu lub przypominać inne, bardziej poważne zmiany skórne, np. torbiele nowotworowe.

Dlaczego kaszaki pojawiają się na głowie?

Przyczyną kaszaków może być zablokowanie ujścia gruczołu łojowego na skutek urazów, zmian trądzikowych, złej pielęgnacji skóry lub uwarunkowań genetycznych.

Jakie są objawy kaszaka na głowie?

Kaszak objawia się jako guzek wypełniony masą rogową i łojową. Może mieć kolor skóry, biały lub żółtawy, a na jego powierzchni widoczna jest często czarna kropka – zatkany mieszek włosowy.