Chrapanie w nocy to dość powszechna przypadłość, z którą zmaga się znaczna część społeczeństwa. Jest zaburzeniem oddychania występującym podczas snu, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk wydawany przez wibracje gardzieli i języka.
Stanowi dyskomfort głównie dla otoczenia, gdyż osoba chrapiąca często nie zdaje sobie z tego sprawy i nie jest w stanie tego kontrolować. Głośne chrapanie znacznie wpływa na jakość snu i w niektórych przypadkach może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych.
Chrapanie – przyczyny uciążliwej dolegliwości
Przyczyny chrapania mogą być różnorodne – począwszy od wad anatomicznych, poprzez nieprawidłową pozycję podczas snu. Chrapanie może być także efektem infekcji układu oddechowego. Często towarzyszy przeziębieniu, zapaleniu zatok czy katarowi alergicznemu. W tym przypadku dolegliwość powinna ustąpić po wyleczeniu choroby.
Jeżeli jednak chrapanie ma charakter chroniczny, warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, aby zwiększyć swój komfort. W tym wypadku problem może mieć podłoże w niedrożności nosa, krzywej przegrodzie nosowej lub we wrodzonych wadach dróg oddechowych. Aby rozpocząć efektywne leczenie, kluczowe jest wskazanie przyczyny.
Chrapanie przez nos jest postrzegane jako błaha dolegliwość. Nie powinna być jednak bagatelizowana. Może prowadzić do bezdechu sennego, który objawia się chwilowym brakiem możliwości oddychania podczas snu, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Wpływa znacznie na jakość snu, a zatem także na funkcjonowanie w ciągu dnia. Najczęściej mamy do czynienia wtedy z porannymi bólami głowy, wzmożoną drażliwością i uczuciem zmęczenia niezależnie od długości snu. Nieleczony bezdech senny jest groźny dla zdrowia – w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.
Chrapanie u kobiet może być spowodowane nieprawidłowościami hormonalnymi, nadwagą, otyłością czy nieprawidłową pozycją podczas snu. Chrapanie w ciąży jest dość powszechne i może być spowodowane przez zmiany fizjologiczne i hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne, przyrost masy ciała, zwiększona objętość krwi czy zespół niskiego ciśnienia tętniczego mają wpływ na przepływ powietrza przez drogi oddechowe i stanowią najczęstsze przyczyny chrapania u kobiet.
Chrapanie u dzieci najczęściej wynika z powiększonych migdałków, alergii i infekcji dróg oddechowych, astmy, skrzywionej przegrody nosowej, obecności polipów czy innych przeszkód anatomicznych. Przyczyna chrapania często bywa niejednoznaczna, dlatego tak ważna jest dokładna i holistyczna diagnostyka oraz wywiad kliniczny.
Chrapanie – leczenie i profilaktyka
Aby podjąć leczenie chrapania, należy odwiedzić laryngologa, który sprawdzi ogólny stan zdrowia i zdiagnozuje powody chrapania, a następnie wprowadzi adekwatne leczenie. Dobór odpowiedniej opieki zdrowotnej pozwala nie tylko na ustąpienie dokuczliwego objawu, jakim jest chrapanie, ale też na uniknięcie powikłań, do których może prowadzić. Zbyt późno zdiagnozowany problem może wiązać się z nieodwracalnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.
Na chrapanie istnieje wiele metod, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu tego problemu. Warto zacząć od redukcji masy ciała, zaprzestania palenia i picia alkoholu oraz spania na boku.
Chrapanie może wpływać na jakość snu i ogólny stan zdrowia. Niektóre skutki to:
Zmęczenie – osoby, które chrapią, mogą budzić się zmęczone z powodu zaburzeń snu.
Zaburzenia snu partnera – hałas spowodowany chrapaniem może zakłócać sen innych osób.
Obturacyjny bezdech senny – w ciężkich przypadkach chrapanie może być oznaką bezdechu sennego, co prowadzi do krótkotrwałych przerw w oddychaniu i poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca.
Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć chrapanie lub całkowicie je wyeliminować:
Zmiana pozycji spania – spanie na boku zamiast na plecach może zmniejszyć ryzyko chrapania.
Utrata wagi – redukcja nadmiernej masy ciała może pomóc w zmniejszeniu nacisku na drogi oddechowe.
Unikanie alkoholu przed snem – zmniejsza ryzyko rozluźnienia mięśni gardła.
Nawilżanie powietrza – stosowanie nawilżacza powietrza w sypialni może pomóc w łagodzeniu podrażnień dróg oddechowych.
Środki do nosa – np. paski nosowe lub spray na zatkany nos mogą pomóc w poprawie przepływu powietrza.
Urządzenia ortodontyczne – specjalne aparaty do ust mogą utrzymywać język i podniebienie w odpowiedniej pozycji, zapobiegając chrapaniu.
Zabiegi chirurgiczne – w niektórych przypadkach, takich jak powiększone migdałki lub skrzywiona przegroda nosowa, może być konieczna interwencja chirurgiczna.